تابناک کهگیلویه و بویراحمد گزارش می دهد
آئین کلنگ‌زنی ۳ هزار واحد طرح نهضت ملی مسکن با حضور جمعی از مدیران کل استانی در کهگیلویه و بویراحمد انجام گرفت.
کد خبر: ۱۰۴۶۹۹۵
تاریخ انتشار: ۰۵ خرداد ۱۴۰۱ - ۰۸:۳۰ 26 May 2022

کلنگ‌زنی ۳ هزار واحد طرح نهضت ملی مسکن بر زمین زده شد + فیلم و تصاویر

آغاز عملیات اجرایی سه هزار واحد طرح نهضت ملی مسکن استان کهگیلویه و بویراحمد در زمین‌هایی به مساحت ۳۶ هکتار انجام شد.
در این آیین که استاندار کهگیلویه و بویراحمد، نماینده، ولی فقیه در استان، معاون عمرانی و سایر مسئولان استانی و شهرستانی حضور داشتند، کلنگ‌زنی سایت جهاد یاسوج با ۱۶۰ واحد و متراژ زمین یک هکتار انجام شد.
همچنین سایت محمود آباد یاسوج با ۱۶۰ واحد متراژ زمین ۱.۸ هکتار؛ سایت پازنان گچساران با ۷۰۴ واحد و متراژ زمین ۵ هکتار، سایت خامی گچساران با ۲۴۰ واحد متراژ در زمین ۲ هکتار؛ سایت خنگ بنار گچساران با ۲۵۲ واحد متراژ زمین و در سه هکتار و سایت سردار قاسم سلیمانی کارکنان گچساران با ۵۳۴ واحد متراژ و زمین شش هکتاری و سایت دهدشت با ۷۰۰ واحد و متراژ زمین ۱۲ هکتار، سایت لیکک با ۲۰۰ واحد متراژ و زمین چهار هکتاری و سایت چرام با ۵۰ واحد و متراژ زمین یک هکتاری کلنگ‌زنی شد.
کلنگ‌زنی ۳ هزار واحد طرح نهضت ملی مسکن بر زمین زده شد + فیلم و تصاویر
نماینده، ولی فقیه در استان در این آئین گفت: جریان مسکن یکی از دغدغه‌های مردم است این کار مبارکی است، از همه دستگاه‌ها می‌خواهم در این امر همراهی و کمک کنند تا مشکلات و مسئله مسکن حل شود و مردم با خاطر آسوده زندگی کنند.
آیت الله حسینی افزود: در بازار تقاضا زیاد است و عرضه کم، لذا قیمت‌ها بالا می‌رود، برخی جوان و در آستانه ازدواج هستند. اکنون در مسکن ملی نظارت بسیار مهم است، ما مشکلات مسکن مهر را دیده ایم، جا نمایی مسکن ملی باید مناسب باشد، مثل برخی از مسکن‌های مهر نباشد که جا نمایی درستی نداشتند، نباید جدای از شهر‌ها ساخته و باعث بی رغبتی شود.
آیا در مسائل فنی و مهندسی ، حیا و حجاب و اینگونه اخلاقیات وجود دارد یا نه؟! 
وی خاطرنشان کرد: بحث فضاسازی این مسکن‌ها لازم است، در بحث نظارت مهندسی نیز نیاز است توجه جدی شود.
نماینده، ولی فقیه در کهگیلویه و بویراحمد عنوان داشت: نظارت به درستی انجام نمی‌شود، مهندسین باید وجدان کاری و وجدان شغلی داشته باشد، خودم می‌دانم بساز بفروش‌هایی در همین شهر هستند که انبوه هم می‌سازند، امضای ناظر هست، اما یک بار نظارت نداشته است، با نماسازی زیبا ماست مالی می‌کنند، این افراد در مقابل جان مردم مسئول هستند.
وی تاکید کرد: مسئول و پیمانکار اگر وجدان داشته باشد کارش را به درستی انجام می‌دهد، امروز نمی‌توانیم با سهل انگاری جان مردم را به خطر بیندازیم، زیرا در شان و منزلت جامعه اسلامی نیست.
امام جمعه شهر یاسوج خاطرنشان کرد: در ساختمان‌ها اخلاق را رعایت کنیم، گاهی پنجره یک ساختمان در حیاط خانه دیگری باز می‌شود، این‌ها رعایت شود و اصول اسلامی را رعایت کنیم.
آیت الله حسینی افزود : گاهی در خانه را باز می کنیم تا ته خانه روبه رو مشخص است ! آیا در مسائل فنی و مهندسی ، حیا و حجاب و اینگونه اخلاقیات وجود دارد یا نه؟! 
نماینده ولی فقیه در استان در خصوص دیوارهای بین ساختمان ها اظهار داشت : باید تلاش شود به گونه ای این دیوارها ساخته شوند که صدای این خانه به خانه های  دیگر نرود ! گفته می شود سبک سازی خانه است اما این سبک سری و خلاف اخلاق و حیا است !
استاندار استان نیز در این آئین ضمن تبریک سالروز آزادسازی خرمشهر عنوان داشت: حادثه آبادان ذهنمان را درگیر این منطقه کرد و طبق آمار ۱۴ نفر تاکنون کشته و ۳۰ نفر زخمی و ۵۰ نفر همچنان زیرآوار هستند، امیدواریم کمک رسانی زودتر شکل گرفته و درس عبرتی برای مملکت باشد.
سید علی احمدزاده افزود: در تهران نیز چنین رویدادی رخ داد، اما درس نگرفتیم، امروز نیز میخواهیم ۳۰۰۰ واحد مسکونی را کلنگ زنی کنیم و از همین اول مهندسین محترم باید به فکر این موضوع باشند که چنین وقایعی تکرار نشود.
وی تاکید کرد: سخت است مردم با اطمینان اقدام به خرید کنند و پولشان را به دست عده‌ای می‌سپارند، ولی جان و مالشان زیر آوار بماند. انتظار نظارت دقیق از همین اول کار را داریم، اگر مهندسین ناظر امضا نکنند پایان کار ارایه نمی‌شود، زیرا این امضا طلایی است.
فیلم / درخواست استاندار از رسانه ها
احمدزاده ادامه داد: متاسف شدم که خبرنگاری سال قبل گزارش‌هایی از این ساختمان می‌داد درحالیکه مهندس ناظری که تخصصش این کار است از زیر بار مسئولیت شانه خالی کرده بود.
استاندار در بخش دیگری ازسخنان خود به موضوع تعهد پیمانکاران اشاره کرد و گفت : نمی‌توان گفت همه پیمانکاران پایبند به اصول اخلاقی نیستند، در همه رسته‌های شغلی هم افراد خوب داریم هم بد، لذا افرادی دنبال سودجویی هستند که باید مراقب باشیم.
استاندار استان افزود: ۳ هزار واحد از ۱۰ واحدی که در سال باید بسازیم امروز کلنگ زنی می‌شود، رقم نسبت به کل بزرگ نیست و کافی نخواهد بود. سایر سایت‌ها نیز باید باسرعت پیش بروند، زیرا مبلغ زیادی توسط متقاضیان واریز شده است، در چنین شرایطی کار شروع می‌شود.
کلنگ‌احداث ۳ هزار واحد طرح نهضت ملی مسکن بر زمین زده شد / آیت الله حسینی: آیا در مسائل فنی و مهندسی ، حیا و حجاب وجود دارد یا نه؟!  + فیلم و تصاویر
وی تصریح کرد: در جایی عنوان شده بود در زمینه ساخت مسکن ملی رتبه اول کشوری را واریم درحالیکه صحت ندارد، دور از انتظار بود ارایه چنین رتبه ای، زیرا آمار را داریم و می‌دانیم جزو ۴ یا ۵ استان آخری هستیم، چون هنوز شروع نکرده ایم. مشکلات زیاد است و بیشترین متقاضیان در شهر یاسوج است درحالیکه زمین با مشکل مواجه هستیم.
احمدزاده افزود: باید تلاش کنیم کسانیه مسکن نیاز دارند و شرایط دارند بتوانند از این شرایط استفاده کنند. اجازه دهید کسانیکه صاحب مسکن نیستند مشکلشان حل شود. انتظار دارم هرچه زودتر عملیات اجرایی شروع شده و کیفیت لحاظ شود.
وی خاطرنشان کرد: از مجموعه آبفا، جهادکشاورزی، شورا و شهرداری و سایر دستگاه‌های خدمات رسان در این بحث انتظار دارم سریعتر پای کار بیایند. همچنین برای فعال شدن بازار استان دستور می‌دهیم خرید‌های مورد نیاز در استان انجام شود تا بازار فعال شود. سرمایه خرید در درون استان صورت گرفته و جلوی خرید‌های برون استانی را بگیرید.
وی در خصوص نرخ شن و ماسه تاکید کرد: تلاش زیادی شد قیمت‌ها ثابت نگه داشته شوند، ولی پیش از عید عده‌ای خودسرانه اقدام به افزایش قیمت‌ها کردند، امیدواریم در این شرایط قیمت‌ها را بالا نبرند تا خرید‌های مورد نیاز این طرح ملی در استان صورت گیرد و مجبور به خرید بیرون استانی نباشبم.
کلنگ‌زنی ۳ هزار واحد طرح نهضت ملی مسکن بر زمین زده شد + فیلم و تصاویر
مدیرکل راه و شهرسازی استان در این نیز در این آیین گفت: ۴۰ نفر به صورت شبانه روز درگیر این طرح نهضت ملی مسکن در استان هستند، زیرا اولویت اول دولت معیشت و مسکن بوده است.
راستا افزود: در طرح نهضت ملی مسکن مقرر شد ۴ میلیون مسکن در سطح ملی احداث شود، از این تعداد واحد ۴۰ هزار واحد سهم استان کهگیلویه و بویراحمد بوده است.
وی تصریح کرد: ارزش ریالی این ۴۰ هزار واحد ۲۲ هزار میلیارد تومان است که یک فرصت برای استان محسوب می‌شود، اکثر هزینه ساخت مسکن از طریق تسهیلات بانک‌های عامل است، این مبلغ بسیار بالایی است و سابقه نداشته است.
مدیرکل راه و شهرسازی استان افزود: انتظار دارم مدیران استانی همراهی کنند که این فرصت را از دست ندهیم و بتوانیم حتی بیشتر از این تعداد را احداث کنیم.
راستا ادامه داد: ما از قبل در مسکن مهر مشکلاتی داشتیم، مدیران همراهی کنند مشکلات مسکن مهر در مسکن ملی تکرار نشود، اکنون مسکن مهر مشکل زیربنایی مثل آب و برق و گاز و معابر دارند، برخی از مسکن‌های مهر با این مشکلات دست و پنجه نرم می‌کنند.
وی گفت: مدیران دستگاه‌های اجرایی همکاری لازم را داشته باشند که بتوانیم مسکن ملی را تکمیل شده به مردم تحویل دهیم. اکنون رتبه ما در این بخش در کشور خوب نبوده است، امیدوار هستیم بتوانیم به سطح قابل قبولی برسیم.
راستا در خصوص متقاضیان گفت: ۵۸ هزار متقاضی داشتیم که بالای ۵۰ درصد ثبت نام کننده در مرکز استان است که اکنون با مشکل زمین مواجهه هستیم.
وی افزود: ۷۰ درصد پالایش شده‌ها در یاسوج است و باید به فکر زمین باشیم چرا که دیر شده است، عاجزانه خواهش دارم در این خصوص همکار ما باشید و کمک کنید بتوانیم پاسخگوی مطالبات باشیم.
راستا اذعان داشت: امروز ۳ هزار واحد در سطح استان کلنگ زنی می‌شود، ارزش ریالی کلنگ زنی امروز بالغ بر ۲ هزار میلیارد تومان است که ۵۰ درصد تسهیلات و بقیه آورده مردم است.
کلنگ‌زنی ۳ هزار واحد طرح نهضت ملی مسکن بر زمین زده شد + فیلم و تصاویر
معاون استاندار کهگیلویه و بویراحمد نیز در این مراسم گفت: کار‌های بزرگی در حوزه عمران در حال انجام است، هرچه استان دارند ماحصل ۴۳ سال انقلاب است، اما باید بپذیریم کوتاهی‌ها و مشکلاتی نیز هنوز وجود دارد.
کیومرث حاجی زاده افزود: نظام تصمیم گرفته برای استان حرکت جدی کند که بیشتر در دو بخش راه و مسکن در حال انجام است، در بخش جاده ملی در محور اصلی شیراز به گچساران مشکلاتی داشت، منطقه شلالدان بود که آسفالت شده و در حال انجام است، امروز برای چهارخطه کردن این پروژه پیمانکار مشخص شده است، ۴۰۰ میلیون تومان از وزارت راه برای این پروژه در نظر گرفته شده است، به این ترتیب در حوزه بزرگراه تکمیل می‌شود. برای اولین بار بالغ بر ۶۰۸ میلیارد تومان برای تنش آبی استان گذاشته شده است، اکثر سد‌ها خوابیده بود اکنون سد‌های استان فعال هستند به عنوان منابع آب پایدار فعال می‌شوند.
حاجی زاده ادامه داد: حرکت جدی در بخش زیرساخت‌های استان ایجاد شده است، در استانی که بخش زیادی از مردم تحت حمایت دستگاه‌های حمایتی هستند باید به فکر مسکن برای این مردم باشیم، نهضت ملی مسکن یکی از اولویت‌های اصلی دولت است و برنامه ریزی شده است.
وی گفت: ۴۰ هزار مسکن سهم استان است، یکی از مشکلاتی اصلی زمین است، تامین زمین کار سخت است، اما پیگیری شد و امروز ۳ هزار واحد کلنگ زنی می‌شود.
معاون استاندار در خصوص حادثه خوزستان نیز گفت: این که سرای کوهنوردی ما هنوز به بهره برداری نرسیده، ضعف مدیریتی و ضعف نظارت ما را می‌رساند، با حادثه آبادان باید به خودمان بیاییم، ساختمانی که با زلزله ۵.۷ ریزش کند قابل قبول نیست، در عصر جدید قابل قبول نیست که ساختمانی نو ساز ریزش کند.
حاجی زاده ابراز داشت: همه دستگاه‌ها برای نهضت ملی مسکن پای کار بیایند، آزمایشگاه‌ها و نظام مهندسی پای کار باشد و نظارت باید باشد، قرار نیست ساختمانی که دولت هم می‌سازد مشکلاتی داشته باشد، هیج بهانه‌ای نیست که کسانی که تولید مصالح می‌کنند مصالح بی کیفیت وارد بازار شود، قیمت‌ها را هم که دیگر بالا بردید پس بی کیفیت بودن دیگر قابل قبول نیست.
در پایان با حضور همه مسئولین و دعوت شدگان به، آئین کلنگ‌زنی ۱۶۰ واحد در سایت جهاد یاسوج به نمایندگی از ۳ هزار واحد طرح نهضت ملی مسکن در استان کهگیلویه و بویراحمد بر زمین زده شد.
اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار