رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور: سازمان ثبت اسناد و املاک کشور برای سند دار کردن اراضی کشاورزی آمادگی لازم را دارد.
کد خبر: ۱۰۵۴۱۲۰
تاریخ انتشار: ۱۲ تير ۱۴۰۱ - ۰۸:۲۶ 03 July 2022

به گزارش تابناک کهگیلویه و بویراحمد، بابایی در جلسه شورای قضایی که در اداره کل دادگستری این استان برگزار شد با اشاره به موانع و مشکلاتی که در صدور اسناد کشاورزی وجود دارد گفت: قرار شده مدیریت امور اراضی در زمینه مستند سازی و سازمان‌های ثبت در خصوص صدور اسناد کشاورزی اقدامات لازم را در اسرع وقت انجام دهند.

رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور افزود: صدور و توسعه اسناد نقش مهمی در پیشگیری از جرایم و کنترل دعاوی و کاهش پرونده‌های ورودی به دادگستری دارد.

وی ادامه داد: با تاکید رهبری در دیدار مسئولان قضایی هویت دار کردن اراضی به ویژه اراضی کشاورزی در دستور کار مسئولان قرار گرفت.

رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور همچنین اضافه کرد: صدور اسناد اراضی علاوه بر کاهش دعاوی حقوقی و کیفری باعث کاهش کلاهبرداری و جعل اسناد در کشور می‌شود.

وی بیان کرد: ۳۰ تا ۴۰ درصد پرونده‌های حقوقی و کیفری مربوط به اراضی است که به دلیل ثبت نشدن و نبود مالکیت، دخل و تصرف‌های غیرقانونی انجام شده است.

بابایی همچنین با اشاره به صدور سند برای ۹۶ درصداراضی منابع ملی گفت: در حوزه منابع طبیعی از ۱۳۱ میلیون هکتار عرصه ۱۲۷ میلیون هکتار صاحب سند و حد نگاری شده اند.

وی با بیان اینکه ۴ درصد منابع طبیعی حدنگاری نشده اند افزود: این میزان مربوط به کمیسیون‌های رفع تخلف یا پرونده‌های قضایی است که باید هرچه سریعتر تعیین تکلیف و برای آنان سند صادر شود.

مدیرکل دادگستری استان کهگیلویه و بویراحمد هم در این نشست به نقش حد نگاری در نظام دادرسی اشاره کرد و گفت: حدنگاری در زمینه پیشگیری از وقوع جرم جایگاه ویژه‌ای دارد و ۲۰ تا ۳۰ درصد پرونده‌ها در دادگستری‌ها مربوط به حوزه ثبت اسناد و املاک است.

نگین تاجی به قوانین و مقررات ثبت اسناد و املاک هم اشاره کرد و افزود: همکاران ما در دستگاه قضا با مقررات ثبتی آشنایی کامل ندارند چرا که آموزش‌های لازم را در این حوزه ندیده اند.

وی ادامه داد: نیاز است برای آشنایی با قوانین و مقررات ثبت اسناد و املاک یک دوره آموزشی برای همکاران دادگستری در نظر گرفته شود تا در برخورد و رسیدگی با این پرونده‌ها تسلط کامل را داشته باشند.

اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار