مدیرکل دامپزشکی کهگیلویه و بویراحمد گفت: تحقق سلامت غذا از مزرعه تا سفره از وظایف ذاتی دامپزشکی است.
کد خبر: ۱۰۷۰۷۱۴
تاریخ انتشار: ۱۴ مهر ۱۴۰۱ - ۱۰:۲۱ 06 October 2022

به گزارش تابناک کهگیلویه و بویراحمد، مدیرکل دامپزشکی این استان گفت: دامپزشکی از طریق مراقبت از حیواناتی که در تماس با انسان هستند به سلامت عمومی کمک می‌کند، زیرا بسیاری از این حیوانات، نظیر انواع حیوانات خانگی به طور بالقوه می‌توانند سلامت عمومی را تهدید کنند.

رجایی فر افزود: در این میان علاوه بر درمان و مراقبت حیوانات، آموزش مردم در مورد پیشگیری بیماری مشترک واکسیناسیون دام‌ها و حیوانات خانگی بسیار باید جدی گرفته شود.

در کهگیلویه و بویراحمد ۳ میلیون و ۵۰۰ هزار راس دام سبک و ۵۳ هزار دام سنگین وجود دارد

وی با بیان اینکه واکسیناسیون دام به صورت رایگان انجام می‌شود افزود: در ۶ ماهه اول امسال ۸ میلیون نوبت دام برای کنترل انواع بیماری‌ها واکسینه شده است.

رجایی با بیان اینکه در مرغداری‌های صنعتی استان در یک دوره دو میلیون و ۶۰۰ هزار واحد جوجه ریزی شد بیان کرد: کهگیلویه و بویراحمد یکی از قطب‌های پرورش ماهیان سردابی است و ۷۲ واحد پرورش آبزیان در آن وجود دارد.

مدیرکل دامپزشکی استان به نظارت‌ها در ۶ ماهه اول امسال اشاره کرد و گفت: در این مدت نظارت‌های شرعی و بهداشتی بر ۹ میلیون و ۱۴۸ هزار کیلو گوشت دام و طیور در کشتارگاه‌ها انجام شده است.

وی یادآور شد: با نظارت‌های دامپزشکی ۴۴ هزار کیلو فرآورده‌های خامی دام و طیور در ۶ ماهه اول امسال از چرخه مصرف خارج و معدوم شده است.

مدیرکل دامپزشکی به وظایف اقتصادی و بهداشتی دامپزشکی هم اشاره کرد و گفت: در حوزه اقتصاد وظیفه صیانت از سرمایه دامی کشور با انجام عملیات واکسیناسیون، معاینه و درمان و در حوزه بهداشت عمومی و امنیت غذایی نظارت بر فرآورده‌های خام کشتار دامی را برعهده داریم.

اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :
آخرین اخبار