در نشست مشترک رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی یاسوج با سفیر کشور مالزی که با هدف توسعه همکاری‌های دوجانبه اقتصادی و تجاری صورت گرفت، روابط تجاری استان کهگیلویه و بویراحمد، ظرفیت‌ها و توانمندی‌های این استان و مالزی در ابعاد مختلف اقتصادی مورد بحث و بررسی قرار گرفت.
کد خبر: ۴۲۳۴۹۱
تاریخ انتشار: ۲۳ ارديبهشت ۱۳۹۶ - ۱۹:۳۵ 13 May 2017
با هدف توسعه همکاری‌های اقتصادی کهگیلویه و بویراحمد و مالزی نشست رئیس اتاق یاسوج با سفیر مالزی در ایران برگزار شد.

به گزارش خبرگزاری فارس از یاسوج، به نقل از روابط عمومی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی یاسوج جلسه هماهنگی و کاری هیأت اقتصادی اتاق یاسوج به ریاست جبار کیانی‌پور در سفارت مالزی با سفیر این کشور در تهران برگزار شد.

در نشست مشترک رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی یاسوج با سفیر کشور مالزی که با هدف توسعه همکاری‌های دوجانبه اقتصادی و تجاری صورت گرفت، روابط تجاری استان کهگیلویه و بویراحمد، ظرفیت‌ها و توانمندی‌های این استان و مالزی در ابعاد مختلف اقتصادی مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

در این نشست گسترش روابط و بررسی راهکارهای توسعه همکاری‌های اقتصادی بین تجار کهگیلویه و بویراحمد و مالزی مورد مذاکره قرار گرفت، همچنین از سفیر کشور مالزی دعوت به عمل آمد تا از نزدیک استعدادها و توانایی‌های استان کهگیلویه و بویراحمد را مشاهده کند.

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی یاسوج در این نشست این گونه به معرفی استان اظهار کرد: کهگیلویه و بویراحمد تنها یک درصد مساحت کشور را دارد اما با این حال استانی قدرتمند و غنی است، چرا که ۲۰ درصد نفت کشور،۱۰ درصد آب کشور و ۹ درصد جنگل‌های کشور در استان ما قرار دارند و شهر یاسوج به عنوان مرکز این استان نیز به پایتخت طبیعت ایران مشهور است.

جبار کیان‌ پور ادامه داد: بیش از ۲۰۰۰ گونه گیاهی که بالاتر از ۵۰۰ گونه آن دارویی است، می‌تواند فرصت بسیار خوبی برای تجارت بین دو کشور در خصوص داروهای گیاهی باشد. در این حوزه و محصولات ارگانیک و همچنین محصولات آرایشی بهداشتی با پایه ی گیاهان دارویی می‌توانیم ارتباط های تجاری خوبی داشته باشیم.

وی افزود: رشته کوه دنا با داشتن بیش از ۴۰ قله بالای ۴۰۰۰ متر در استان ما قرار دارد که شرایط اکوتوریسم این استان را منحصر به فرد کرده است، به دلیل اقلیم چهار فصل کهگیلویه و بویراحمد این استان محصولات خوبی در حوزه باغبانی و جالیزی نیز دارد، وی وجود تاکستان‌های فراوان و محصولات باغی و گلخانه‌ای و همچنین محصولات پایین دستی نفت و گاز در مناطق گرمسیری این استان را نیز از استعدادهای خوب کهگیلویه و بویراحمد دانست.

کیانی‌پور به اشتراکات در حوزه مذهب و فرهنگ و همچنین استفاده از غذاهای حلال میان دو کشور اشاره کرد و افزود: ایران قطعا می‌تواند مقصد بسیار خوبی برای کشور مالزی در حوزه سرمایه‌گذاری و تجارت باشد، ما در استان کهگیلویه و بویراحمد نیز علاقه‌مند هستیم این ارتباط دوجانبه را سریع‌تر برقرار کنیم.

سفیر کشور مالزی در ایران نیز در این نشست اظهار کرد: تجارت و سرمایه‌گذاری برای کشور مالزی بسیار مهم است، در همین راستا هدف من این است که پتانسیل‌های موجود در بخش‌های سرمایه‌گذاری و تجارت را در ایران شناسایی کرده تا در این زمینه روابط را گسترش دهیم.

رستم یحیی که به تازگی مسئولیت سفارت مالزی در ایران را برعهده گرفته است این نشست را قدم اول در خصوص گسترش روابط بین دو کشور قلمداد کرد و افزود: این دیدار برای ما بسیار اهمیت دارد و علاقه مند هستیم این دیدارها بیشتر شده و جلسات تکرار شوند تا توانایی و استعدادهای دو طرف را بیش از پیش بررسی کرده و به نتایج خوبی در جهت گسترش همکاری‌های تجاری مشترک دست یابیم.

رستم یحیی تصریح کرد: شخصا علاقه مند هستم از استان کهگیلویه و بویراحمد دیدار کرده تا با همکاران خود از نزدیک ظرفیت‌ها و استعدادهای موجود در آن را بررسی کنیم و این استان را به تجار و سرمایه‌گذاران مالزیایی که علاقه‌مند به فعالیت در ایران هستند معرفی کنیم.

وی این دیدار را مبنای آغاز ارتباطات بلندمدت فعالان اقتصادی دو طرف ارزیابی کرد و اظهار کرد: با توجه به پتانسیل‌ها و مزیت‌های کهگیلویه و بویراحمد ، مشتاق حضور بیش از پیش فعالان اقتصادی دو طرف در کهگیلویه و بویراحمد هستیم.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار