کد خبر: ۴۵۸۷۰۹
تاریخ انتشار: ۲۱ تير ۱۳۹۶ - ۲۲:۳۴ 12 July 2017
مصطفی کواکبیان یکی از سیاستمداران متبحر و با اخلاقی است که همیشه سعی کرده از افراط و تفریط به دور باشد و در تحلیل ها و مناظرات خود جانب عدالت را رعایت و ارزشها را حفظ کند اما کواکبیان بر عکس همیشه امروز با اظهاراتی عجیب و به قول مطهری نسنجیده ، مجلس را متشنج و عاقبت هم عذرخواهی کرد.
به گزارش تسنیم، مصطفی کواکبیان نماینده اصلاح‌طلب مجلس در جلسه علنی امروز (چهارشنبه 21 تیر) قوه مقننه در جریان بررسی سه فوریت طرح الزام دولت به رعایت مصالح و منافع ملی در قراردادهای نفتی و گازی در قالب الگوی جدید قراردادهای نفتی که در مخالفت با سه فوریت این طرح سخن می‌گفت، اظهار داشت: بنده وقتی که اسامی امضاکنندگان این طرح را دیدم، ابتدا فکر کردم اعضای جبهه پایداری این طرح را امضا کرده‌اند.

وی ادامه داد: اما 8 نفر از اعضای فراکسیون روحانیت این طرح را امضا کرده بودند که گویا تخصص نفتی داشته‌اند.

در حین اظهارات کواکبیان، حجت‌الاسلام مجتبی ذوالنور با حضور در جایگاه هیئت‌رئیسه به اظهارات کواکبیان اعتراض کرد که کواکبیان پس از این اعتراضات ذوالنور به وی، گفت: اگر شما توهین کنید بنده نیز می‌توانم توهین کنم و بهتر است در جای خود بنشینید.

حجت‌الاسلام احد آزادی‌خواه نیز با حضور در کنار صندلی کواکبیان اعتراضات شدیدی به وی داشت.

همچنین جمعی از نمایندگان مجلس و همچنین روحانیون پارلمان با حضور در کنار صندلی نماینده تهران اعتراضات شدیدی نسبت به توهین‌هایی که به روحانیون مجلس داشت ابراز کردند.

پس از اظهارات کواکبیان و اعتراض برخی از نمایندگان مجلس جو متشنجی در پارلمان ایجاد شد که علی مطهری سعی در آرام کردن وضعیت داشت که پس از این موضوع تعدادی از نمایندگان روحانی مجلس خواستار تذکر ماده 79 شدند که به نمایندگی از آنها حجت‌الاسلام پژمان‌فر تذکری داد.

پژمان‌فر: آقای کواکبیان خود شما در زمینه نفت تخصص دارید؟/ مطهری: کواکبیان حرف حساب نشده‌ای زد

پژمان‌فر در واکنش به اظهارات کواکبیان گفت: آقای کواکبیان شما اگر یک نگاهی به گذشته مجلس می‌کردید متوجه می‌شدید آن چیزی که باعث شد که ما از مواضع کشور حمایت کنیم همین روحانیت بوده است.

وی افزود: شهدای روحانیت در مجلس، جامعه، تاریخ انقلاب و پس از آن نقش بسیاری ایفا کرده‌اند و هیچ تعهد ننگینی را نیز روحانیت امضا نکرده و شما امضای روحانیت در هیچ قرارداد ننگینی را نمی‌بینید.

وی با بیان اینکه روحانیت حتی یکی از تعهداتی که اموال کشور را به تاراج برده امضایش پای آن نیست، اظهار داشت: آقای کواکبیان! این حرفی که شما می‌زنید حرف کسانی است که مسیر غرب را می‌روند و می‌خواهند روحانیت را از صحنه تصمیم‌گیری کشور حذف کنند.

نماینده مردم مشهد در مجلس خطاب به کواکبیان تصریح کرد: کسانی که پای طرح توقف توتال را امضا کرده‌اند از سال 81 در حوزه نفت تخصص دارند؛ آقای کواکبیان شما بگویید که در این زمینه چه تخصصی دارید تا ملت ایران بدانند که شما چه وضعیتی را اعلام کردید.

پژمان‌فر خطاب به علی مطهری نایب رئیس مجلس که ریاست جلسه را بر عهده داشت، گفت: از شما می‌خواهم که از رفتارهای پوپولیستی که بعضی افراد در مجلس دارند و به جریانات سیاسی و روحانیت توهین می‌کنند توجه داشته باشید.

وی اضافه کرد: هر روحانی که در مجلس است نباید به دلیل امضا کردن یک مسئله مورد هجمه قرار گیرد، روحانیت در طول تاریخ در مسائل دینی و انقلابی و دفاع از کشور پیشگام بوده و از آن حمایت کرده است.

نماینده مردم مشهد در مجلس ادامه داد: آقای کواکبیان شما چرا فقط مخالفان خودتان را متهم می‌کنید؟ مگر آقای مازنی هم که یک روحانی است درباره توتال مخالفت نکرد؟! چرا باید مخالفان در جامعه متهم شوند؟

پژمان‌فر خاطرنشان کرد: بنده نسبت به کسانی که اسلام منهای روحانیت را ترویج می‌دهند، تذکر می‌دهم.

علی مطهری نایب رئیس مجلس در واکنش به اظهارات پژمان‌فر گفت: ارادت آقای کواکبیان به روحانیت در سابقه کاریش روشن است. به هر حال ایشان حرف حساب‌ نشده‌ای زد.

وی افزود: منظور آقای کواکبیان این بود کسانی که طرح توقف موقتی توتال را امضا کرده‌اند عضو کمیسیون انرژی نیستند و تخصصی در این زمینه ندارند.

مطهری گفت: در هر صورت جایگاه روحانیت و احترام به مقام آنها بر همه نمایندگان امر روشنی است.

به گزارش ایسنا، مصطفی کواکبیان نیز در پاسخ به این اظهارات گفت: من کوچکترین قصدی برای اهانت و جسارت به مقام شامخ روحانیت نداشتم. اگر از عزیزان آخوندتر نباشم به اندازه آنها دروس فقهی خوانده‌ام. من می‌گویم نباید مسائل را قشری کنیم و بگوییم روحانیت مجلس با این موضوع مخالف است. اگر روحانیون مجلس اظهار کردند قصد جسارتی بوده من از آنها عذرخواهی می‌کنم.

علی مطهری مجدداً در واکنش به اظهارات کواکبیان گفت:‌ غیر از اینکه حرف ایشان کنایه به روحانیت داشت اصل آن هم درست نیست که هر کس طرحی را امضا می‌کند باید در آن متخصص باشد. گاهی نمایندگان طرح‌هایی امضا می‌کنند که در حوزه تخصصی‌شان نیست و آیین‌نامه مجلس هم همین را می‌گوید.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار