کد خبر: ۴۷۰۲۶۹
تاریخ انتشار: ۰۹ مرداد ۱۳۹۶ - ۱۴:۳۰ 31 July 2017

آبشار مارگون

آبشار مارگون از زیبا‌ترین پدیده‌های طبیعی ایران و جهان است و از هزاران چشمه جوشان در دل کوه تشکیل شده و با ۷۰ متر ارتفاع بزرگ‌ترین آبشار چشمه‌ای دنیاست.

به گزارش خبرنگار فرهنگی آنا مارگون نام آبشاری است که در دره‌های غرب شهرستان سپیدان قرار گرفته است. ارتفاع این آبشار به ۷۰ متر و عرض آن به ۱۰۰ متر می‌رسد.
آبشار مارگون که در روستای مارگون واقع شده است، یکی از بزرگ‌ترین و با شکوه‌‌ترین آبشارهای ایران است که از نظر زیبائی، بزرگی و حجم آب خروجی با آبشار شوی لرستان رقابت می‌کند.
همچنین رودخانه بوجود آمده از این چشمه‌ها بسیار پر آب است و تا شهر سپیدان ادامه دارد. در فصل بهار محوطه این آبشار بسیار سرسبز و دیدنی است. همچنین در ادامه مسیر رودخانه، بسیاری از درختان و باغ‌های سیب و گردو به چشم می‌خورد.


راه رسیدن به آبشار مارگون

فاصله این آبشار از اردکان فارس حدود ۴۸ کیلومترست. راه ماشین رو تا جائی که حدود ۸۰۰ متری آبشار است، ادامه دارد و بقیه راه را باید پیاده پیمود که این راه سنگفرش و در نزدیکی آبشار دارای پله‌های سیمانی است.
این آبشار در حقیقت سرچشمه رودخانه است و در بالای کوه هیچ رودخانه‌ای نیست، بلکه از بدنه دیواره صخره‌ای کوه، بیش از چند هزار چشمه وجود دارد که آب از آن‌ها به بیرون ریخته می‌شود. از این حیث این آبشار هم بزرگ‌ترین و هم مرتفع‌ترین آبشار چشمه‌ای در جهان است. همچنین در ادامه مسیر رودخانه انبوه درختان، باغات سیب و … به چشم می‌خورد. رودخانه حاصل از این چشمه‌ها بسیار پر آب بوده و تا سپیدان امتداد دارد.
آب این آبشار در گرم‌ترین فصل سال بسیار خنک و زیر ۱۰ درجه است.
دو روستای لوداب و مارگون در بین یاسوج و سی سخت قرار دارد که با روستای مارگون سپیدان متفاوت است.
این آبشار از لحاظ تقسیمات کشوری کاملا در شهرستان سپیدان است و با مرز یاسوج و سپیدان بیش از ۱۰ کیلومتر فاصله دارد. یکی از زیبا‌ترین آبشارهای قطره‌ای خاورمیانه دردورافتاده‌ترین روستای شمال غربی سپیدان یعنی روستای مارگون قراردارد واین نقطه را به یکی از مشهور‌ترین نقطه ایران وجهان تبدیل کرده است.

آبشاری به زیبایی بهار
آبشار مارگون یکی از زیبا‌ترین آبشارهای کشور است که در مجاورت شهر سپیدان و در مرز استان فارس و استان کهگیلویه و بویراحمد واقع گردیده است. بعد از جاده ماشین رو، تا آبشار چند دقیقه پیاده روی لازم است که این راه هموارسازی و سیمانی شده است. اطراف این آبشار در فصل بهار بسیار سرسبز و دیدنی است.
مسیر این آبشار و روستاهای اطراف در فصل زمستان برف گیر بوده و گاهی راه‌های ارتباطی کاملاً قطع می‌شود. این آبشار در حقیقت سرچشمه رودخانه است و در بالای کوه هیچ رودخانه‌ای نیست، بلکه از بدنه دیواره صخره‌ای کوه، بیش از چند هزار چشمه وجود دارد که آب از آن‌ها به بیرون ریخته می‌شود. از این حیث این آبشار هم بزرگ‌ترین و هم مرتفع‌ترین آبشار چشمه‌ای در جهان است.
همچنین در ادامه مسیر رودخانه انبوه درختان، باغات سیب و... به چشم می‌خورد. رودخانه حاصل از این چشمه‌ها بسیار پر آب بوده و تا سپیدان امتداد دارد. هیچ رودخانه‌ای در بالای این آبشار وجود. هر چند آبشار چشمه، ابعاد مشخصی ندارد، چرا که هر روز چشمه‌ای جدید در حاشیه آبشار ایجاد شده، و‌گاه نیز چشمه‌ای آبش کم یا قطع می‌شود. آب این آبشار در گرم‌ترین فصل سال بسیار خنک و زیر ۱۰ درجه است، اما به علت جوشان بودن این آب، مانند آب چشمه، رفتن در آن یا نوشیدنش هیچ گونه عارضه‌ای مانند پا درد یا سرما خوردگی به دنبال ندارد.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار