سخنگوی دولت احمدی‌نژاد : اگر امروز پنج عضو فقیه غایب بوده باشند، اعتبار و رسمیت جلسه تحلیف على القاعده مخدوش است و با رویه عملى، که نوع تفسیر عینى از قانون اساسى است، مخالف است.
کد خبر: ۴۷۳۸۰۶
تاریخ انتشار: ۱۵ مرداد ۱۳۹۶ - ۱۷:۵۱ 06 August 2017
غلامحسین الهام عضو اسبق حقوقدان شورای نگهبان در ادعایی درخصوص مراسم تحلیف رییس‌جمهور در کانال تلگرامی خود نوشت: مطابق اصل ١٢١ قانون اساسى، رییس جمهور در مجلس شوراى اسلامى در جلسه‌اى که با حضور رییس قوه‌قضاییه و اعضاى شوراى‌ نگهبان تشکیل مى‌شود، سوگند یاد مى‌کند.

به گزارش تابناک کهگیلویه و بویراحمد به نقل از آفتاب‎نیوز؛ سخنگوی دولت احمدی‌نژاد در ادامه ادعای خود افزود: براى اعتبار شکلى این سوگند دو نکته باید مراعت شود: یکم؛ رسمیت مجلس یعنى حضور دو سوم نمایندگان /دوم؛ حضور رییس قوه قضاییه و اعضاى شوراى نگهبان. حضور سایر مقامات داخلى و خارجى تشریفاتى است که وجود و عدم آن اهمیتى در اعتبار قانونى تحلیف ندارد.
 
احمدی نژادی ها مراسم تحلیف روحانی را غیر قانونی اعلام کردند + جزئیات

الهام در ادامه نوشته است: آنچه در مراسم تحلیف حائز اهمیت و توجه بود آنکه راجع به حضور و عدم حضور شخصیت‌هاى سیاسى گفت‌و‌گو، تحلیل و گمانه‌زنى فراوان بود، که اهمیت و تأثیر حقوقى نداشت، ولى از حضور اعضاى شوراى نگهبان حرفى زده نشد. ملاحظه‌ تصاویر نشان مى‌دهد که از فقهاى شورا فقط آیت الله جنتى حضور داشتند، (احتمالاً ایشان هم به عنوان رییس مجلس خبرگان میهمان بوده اند!) از پنج فقیه دیگر، تصویرى دیده نشد، البته همه حقوقدانان حضورشان مشاهده شد. در سال ١٣٨٠ در آستانه تحلیف رییس جمهور دوره هشتم، باید اعضاى جدید حقوقدان به وسیله مجلس ششم انتخاب مى‌شدند، از میان سه عضو، مجلس فقط به یک نفر از آنان راى داده بود، شوراى نگهبان عقیده داشت که به دلیل نقص اعضاء امکان برگزارى تحلیف وجود ندارد، لذا ناگزیر مجمع‌تشخیص، به عنوان حل معضل نظام وارد عمل شد تا دو عضو شورا تعیین شوند و مشکلى در روند برگزارى تحلیف پیش نیاید.
 
احمدی نژادی ها مراسم تحلیف روحانی را غیر قانونی اعلام کردند + جزئیات 

وی افزود: اگر امروز پنج عضو فقیه غایب بوده باشند، اعتبار و رسمیت جلسه تحلیف على القاعده مخدوش است و با رویه عملى، که نوع تفسیر عینى از قانون اساسى است، مخالف است. مگر آنکه نظر شوراى نگهبان وجود اعضا باشد نه حضورشان در مجلس، که این امر نیز با صراحت اصل یکصد و بیست و یکم، مغایرست. پیشنهاد مى شود اگر به قانون اساسى اهمیت مى دهیم و یک بخش سوگند رییس جمهور نیز پاسدارى از قانون اساسى است و نیز اگر سوگند جنبه صورى ندارد و اراده انشایى از آن در جلسه‌اى رسمى معتبر است، این تحلیف در جلسه دیگرى که رسمى و معتبر باشد اعاده گردد و اگر فقها حضور داشته‌اند تصاویر آنان نمایش داده شود تا شائبه‌اى نماند. توجه داشته باشیم که قانون اساسى در شکل و محتوا اهمیتى یکسان دارد، تشریفات سیاسى نباید موجب شود تشریفات قانونى فدا گردد.
 
احمدی نژادی ها مراسم تحلیف روحانی را غیر قانونی اعلام کردند + جزئیات 

پاسخ عضو شورای نگهبان

نجات‌‍الله ابراهیمیان عضو شورای نگهبان در واکنش به مخدوش بودن مراسم تحلیف گفت: احتمالا تصاویر آقای الهام را به اشتباه انداخته است چون همه اعضای شورای نگهبان یکجا ننشسته بودند و 8 نفر از اعضا شورای نگهبان در مراسم حاضر بودند.

وی افزود: در قانون اساسی تصریح شده که تحلیف با حضور اکثریت اعضای شورای نگهبان برگزار شود، اکثریت هم بودند البته نکته ای که قابل توجه است؛ قانون مربوطه اعضا را مشخص نکرده که حقوقدان باشند یا فقیه و با حضور 8 نفر از اعضای شورای نگهبان مراسم تحلیف وجاهت قانونی لازم را داشته است.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار