کد خبر: ۵۳۵۱۷۵
تاریخ انتشار: ۱۶ آذر ۱۳۹۶ - ۱۷:۴۸ 07 December 2017
ویروس زئوس اکنون ازطریق بستر محبوب این روزهای کاربران ایرانی یعنی تلگرام، راه خودش را به کانال‌ها و گروه‌های ایرانی بازکرده و درحال آلوده‌سازی تلفن‌های‌همراه کاربران ایرانی است.

نیترو زئوس

به گزارش پایگاه خبری پلیس به نقل از هفته نامه امین جامعه، این برای چندمین‌بار است که ایرانیان با این ویروس و حملات آن مواجه شده‌اند و کاربران ایرانی با نام آن چندان غریبه نیستند؛ چراکه پیشتر شیوع این بدافزار در محیط اینستاگرام(بستر محبوب دیگری در بین کاربران داخلی)، سیستم‌عامل برخی افراد را آلوده به این ویروس کرده بود. البته مهم‌ترین برخورد ایرانی‌ها با این ویروس، به حملات سایبری آمریکا موسوم به «نیترو زئوس» بر‌می‌گردد که به گفته برخی از کارشناسان فنی، از حمله معروف سایبری ویروس «استاکس نت» نیز بسیار پرهزینه‌تر بود. بدافزار زئوس سال‌ها است که در دنیای اینترنت جولان می‌دهد و هر از گاهی آتشی برپا می‌کند و هربار کاربران یک منطقه را مورد حمله قرار می‌دهد. براساس آمارهای موجود، این ویروس رایانه‌های بیش از ۱۹۶کشور دنیا را آلوده کرده و درمجموع سیستم‌های رایانه‌ای بیش از دوهزار کمپانی توسط آن مورد حمله قرار گرفته‌اند.

بدافزار مالی زئوس

ویروس زئوس به یک بدافزار مالی در جهان شهرت دارد و عملکرد نسبتا مشابهی را در حملات خود به سیستم‌عامل‌های گوناگون اتخاذ می‌کند. ویروس تا زمانی‌که يک فعاليت بانکداری آنلاين انجام نمی‌شود، در يک خواب عميق به‌سر می‌برد؛ اما به‌محض اينکه کاربر از يک وب‌سایت بانکی برای انجام خدمات بانکداری خود استفاده می‌کند، زئوس هم بيدار می‌شود تا آدرس‌های بانکی و اعتبارات فرد را به سرقت ببرد. شاید حین چرخیدن در تلگرام با انواع فایل‌های APK اپلیکیشن‌های مختلفی که برخی کانال‌ها با شعارهای تبلیغاتی وسوسه‌برانگیز آن را در اختیار اعضای خود قرار می‌دهند، برخورد کرده باشید. عباراتی چون برنامه هک‌شده اپراتور ایکس، اپلیکیشن تبدیل دوربین تلفن‌همراه به مادون‌قرمز، نسخه پول نامحدود کلش آف کلنز، برنامه VIP خرید شارژ مجانی و...، ازجمله مواردی هستند که کاربران کنجکاو را به دانلودشان وا می‌دارند. داشتن پسوند APK این برنامه‌ها و نصب‌شدن‌شان روی سیستم‌عامل اندروید هم حرکتی زیرکانه است تا باور کاربر را به راستین‌بودن این اپیلکیشن‌ها سوق دهد.

بستر مجازی سیاه

دانلودکردن و نصب این قبیل برنامه‌ها، مثل ساختن دروازه‌ای است برای ویروس زئوس تا به تلفن‌همراه و اطلاعات شخصی شما رخنه کند. کانال‌های زیادی بدون ثبت‌شدن در سامانه ضروری وجود دارند و نظارتی بر آن‌ها ازسوی هیچ ارگانی نیست.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار