گزیده خطبه های نماز جمعه کهگیلویه و بویراحمد
خطبه های این هفته نماز جمعه موضوعات متفاوتی را در پی داشت از حملات شدید به استاندار تا اشاره به مسائل سیاسی روز مربوط به حوادث اخیر و البته اشاره محدود یکی از ائمه به مشکل فراگیر روزهای اخیر یعنی وضعیت آب و بی بارشی.
کد خبر: ۵۵۰۹۷۵
تاریخ انتشار: ۲۲ دی ۱۳۹۶ - ۱۷:۲۳ 12 January 2018

به گزارش تابناک کهگیلویه و بویراحمد ، خطبه های این هفته نماز جمعه موضوعات متفاوتی را در پی داشت از حملات شدید به استاندار تا اشاره به مسائل سیاسی روز مربوط به حوادث اخیر و البته اشاره محدود برخی از ائمه به مشکل فراگیر روزهای اخیر یعنی وضعیت آب و بی بارشی.

حرف درمان درد مردم این استان نیست

حجت‌الاسلام سید‌نورالله افشار امام جمعه چرام در خطبه‌های این هفته اظهار داشت: سوءاستفاده برخی مدیران دستگاه‌های اجرایی کهگیلویه و بویراحمد برای استخدام‌ فله‌ای فامیلی و باندی بسیار تلخ بوده به گونه‌ای بعد از شنیدن باید چند روزی را نارحت بود.

وی با تاکید بر اینکه استخدام‌های فله و بدون ضابطه به نظام اسلامی ضربه می‌زند، عنوان کرد: در نظام اسلامی تمامی افراد باید از حق و حقوق مساوی برخوردار باشند نه اینکه برخی با داشتن تحصیلات عالیه سال‌ها بیکار بوده ولی برخی با کمترین تحصیلات به دلیل فامیل بودن با مدیر فلان دستگاه به شکل‌های مختلف اعم از شرکتی-قراردادی و یا حجمی استخدام شود.

افشار ابراز کرد: برخی مدیران دستگاه‌های اجرایی بستگان خود را به صورت شرکتی جذب کرده‌اند و بعد با این عنوان که نیروهای شرکتی ربطی به اداره ندارد و توسط بخش خصوصی اداره می‌شوند، توجیه می‌کنند ولی به این موضوع که چگونه نورچشمی‌ها مشغول به کار شده‌اند ولی خبر از دیگران نیست پاسخ نمی‌دهند.

امام جمعه چرام خواستار پایان دادن به بی‌عدالتی‌ها و برخورد با مدیران استخدام‌ کننده فله‌ای نورچشمی‌ها شد و افزود: انتظار می‌رود دستگاه‌های نظارتی از جمله قوه قضائیه و سازمان‌های زیرمجموعه بدون هیچ ملاحظه کاری با مدیران استخدام‌های فله‌ای و بدون ضابطه برخورد کرده و به مردم اطلاع رسانی کنند.

افشار تاکید کرد: مدیری که مردم را بااعمال تبعیض آمیز نسبت به نظام اسلامی بدبین می‌کند، باید بیاورید و درنماز جمعه شلاق زده شود تا درس عبرتی برای سایر افراد باشد.

وی خطاب به استاندار کهگیلویه و بویراحمد گفت: مردم از وضعیت موجود و بی عدالتی‌ها و تبعیض نگرانند و طبق وعده‌های روزهای اول آغاز فعالیتتان منتظر برخورد با عاملان بی عدالتی هستند زیرا حرف درمان درد مردم این استان نیست و منتظر برخورد شما با متخلفان هستند.

حکایت استخدام فله‌ای و بدون ضابطه یک طایفه خاص

امام جمعه لنده نیز در خطبه‌های این هفته نماز جمعه خطاب به استاندار کهگیلویه و بویراحمد گفت: نماینده عالی دولت در استان نباید وعده‌های روزهای آغازین فعالیت خود را فراموش کند زیرا مردم بی صبرانه منتظر برخورد با مدیران ناکارآمد و متخلف به استخدام‌های فله‌ای، تبعیض و بی عدالتی هستند.

حجت‌الاسلام سید‌هدایت محمودی‌اصل افزود: یکی از مدیران کهگیلویه و بویراحمد افراد زیادی را از یک طایفه خاص در قالب نیروهای شرکتی مشغول به کار کرده و هم اکنون اقدامات لازم برای تبدیل وضعیت آنان در حال انجام است در حالی افراد دیگری نیز در همین دستگاه وجود دارد که با سابقه بیش از 10 سال همچنان نیروی شرکتی هستند.

وی عنوان کرد: مدیران تخلفات خود را با طرح این موضوع که نیروهای شرکتی ربطی به دستگاه دولتی ندارد، توجیه می‌کنند ولی چگونه هم اکنون بنای تبدیل وضعیت نیروهای شرکتی هم طایفه‌ای خود را دارد.

محمودی‌اصل بیان کرد: این استان در زمینه مسائل طایفه گرایی و زد و بندهای سیاسی زخم خورده است و انتظار می‌رود نماینده عالی دولت برای برطرف کردن این درد بزرگ علاجی پیدا کنند.

امام جمعه شهرستان لنده اظهار داشت: ائمه جمعه مشکلات مردم را باید مطابق با وظیفه شرعی و قانونی خود در تریبون‌های نماز جمعه فریاد بزنند و مسئولان و متولیان امر نیز باید پاسخگوی مطالبات مردم باشند.

 گوش این مسئول را بگیرید و اخراجش کنید

امام جمعه سرفاریاب در خطبه های امروز نمازعبادی سیاسی جمعه به شدت از عدم توجه مسیولان استانی و شهرستانی به وضعیت اب شرب روستاهای سرفاریاب انتقاد کرد.
به گزارش صدای جنوب؛حجت الاسلام سیدفرج الله پژمان اظهارداشت: وضعیت اب در کل استان نگران کننده است و مردم باید درمصرف ان صرفه جویی کنند.
پژمان بااشاره به وضعیت آب شرب بخش سرفاریاب گفت: بسیاری از روستاها لوله کشی دارندو منبع اب هم دارند ولی به دلیل نبود لوله کشی درروستاها این اب هدرمی رود و مردم بامشکلات وسختی های فراوان اب مورد نیاز خود راتامین می نمایند.
پژمان افزود:مگرمسیولان اب وفاضلاب روستایی خواب هستند؟ مگراین استان استاندار ندارد؟ مگر این شهرستان فرماندار ندارد؟
وی افزود:فرمانداربایددستوربدهد به اداره اب وفاضلاب روستایی تا ضمن تهیه لوله مشکل اب مردم حل شود اما فرماندار خودش را به خواب زده است.
امام جمعه سرفاریاب تصریح کرد:آن دولتمردی که نمی تواند سه و یاچهار کیلومتر لوله تامین کند علاوه بر اینکه باید فاتحه اش را خواند باید گوشش را گرفت و ان را بیرون ‌کرد.
امام جمعه سرفاریاب ادامه داد: اداره کل اب وفاضلاب روستایی به مکاتبات ما پاسخ نمی دهد و معتقدم اینکار از روی عمد است زیرا اگر عمدی در کارنباشد نشان بی عرضه گی است.
وی تاکید کرد:فرماندار و استاندار تذکرات ما راجدی بگیرند ونیاز است که به داد مردم محروم این بخش برسید.

امام جمعه سرفاریاب گفت:شما مسیول هستید و باید به فکر مردم باشید و اگر غیرازاین است پس برای چه استاندارهستید و یا فرماندارین؟
حجت الاسلام پژمان ادامه داد: نباید رفتاری بشود که مردم این بخش بگویند سرفاریاب صاحب ندارد و فرماندار اگر نمی تواند بگوید نمی توانم
استاندارهم بگوید نمیتوانم تا تکلیف همه روشن شود.

خطیب جمعه سرفاریاب گفت:دوپروژه که سرفاریاب را ازمحرومیت دربیاورد اب شرب و طرح آببران جمال الدین است با اینهمه روند پیگیری انها ناامیدکننده است و انتظارداریم دراولویت کاری تمامی مسیولان قرارگیرد.

مردم نسبت به سهام عدالت اعتراض دارند

حجت الاسلام سید نصیر حسینی در خطبه‌های نماز عبادی سیاسی جمعه این هفته شهر دهدشت اظهار داشت: کلید بهشت و رهایی از مشکلات دنیا و آخرت رعایت تقواست و هر کجا دچار مشکل شویم جایی است که بی تقوایی کردیم.

امام جمعه دهدشت با بیان اینکه امروز روز تشکیل شورای انقلاب به فرمان حضرت امام خمینی(ره) در سال 1358 است گفت: برای این انقلاب زحمات زیادی کشیده و خون‌های پاک فراوانی ریخته شده است و امروز وظیفه ماست تا از خون این شهدا محافظت کنیم.

وی با بیان اینکه انسان پس از این عمر کوتاه در دنیا برای همیشه وجود دارد اما این آسایش و رنج ابدی آن مرهون این زندگی دنیایی است، افزود: یکی از سئولاتی که پس از مرگ از ما می پرسند پیرامون انقلاب است، از ما می‌پرسند از انقلاب چگونه حمایت و حراست کردید.

حسینی بیان کرد: در طول تاریخ اینگونه بوده که عده‌ای همراه حضرت ابراهیم(ع) و حضرت نوح(ع) و دیگر پیامبران بودند و عده‌ای دیگر نیز طرف فرعون و ستمگران بودند و در زمان پیامبر(ص) عده ای طرف پیامبر و ارزش‌های دینی بودند و در این راه جان می‌دادند و عده‌ای دیگر هم در طرف مقابل شمشیر می‌کشیدند و در زمان امیرالمومنین هم همین‌گونه بود و اینها همه در آن دنیا سئوال دارد.

وی با بیان اینکه امروز میدان جهاد برای دفاع از دین باز است، افزود: نباید به خاطر اندک کمبودی به ریشه انقلاب ضربه بزنیم و به آن اعتراض کنیم و یا در میدان دفاع و حمایت از انقلاب، ولایت و ارزش‌های دینی حضور نداشته باشیم.

حسینی ادامه داد: اگر به طرف آمریکا و استکبار برویم و یا میدان دفاع را خالی کینم در هر دو صورت زندگی ما تباه می‌شود.

وی با اشاره به اعتراض مردم نسبت به سهام عدالت گفت: مردم حق دارند و می‌گویند پس از چند سال که سهام عدالت به ما اختصاص پیدا کرده مبلغ ناچیزی حدود 20 هزار تومان است که اگر این پول را هم نمی‌دادید بهتر بود.

اما جمعه دهدشت افزود: باید در برنامه تدبیر و تعقل باشد زیرا همه نسبت به بحث سهام عدالت اعتراض دارند.

مدیر متخلف را ارتقاء می دهند

حجت‌الاسلام اسماعیل صلواتی در خطبه‌های نماز جمعه قلعه‌رئیسی تاکید کرد: راه پیشرفت جمهوری اسلامی تکیه بر روحیه انقلابی و احیای آن است و انقلابی‌گری یعنی اینکه مسوولان کشور هدفشان راضی کردن قدرتهای مستکبر نباشد و هدفشان راضی کردن مردم و به کار گرفتن نیروهای داخلی است.

وی به موضوع فیلتر فضای مجازی هم اشاره و خاطرنشان کرد: بعضی‌ها آدرس غلط به مردم ندهند مشکل مردم فیلتر یا رفع فیلتر نیست مشکل مردم بیکاری گرانی مشکلات معیشتی است.

صلواتی به استخدام‌های غیر قانونی در استان اشاره و یادآور شد: بلایی که امروز باعث ناامیدی جوانان استان شده پارتی بازی و استخدام های فامیلی، قومی، طایفه، خطی و سیاسی است و این یک ظلم بزرگ است و استاندار محترم در ابتدای ورودشان به استان قول دادند که برخورد کنند و از آن جلوگیری می کنند انتظار افکار عمومی و خواسته به حق مردم این است که تا به امروز چه برخوردی شده؟ چرا این وعده عملی نشده؟ چطور در بعضی جاها استخدام های فامیلی که کمتر از یکی دوسال استخدام شرکتی شدند تبدیل وضعیت می‌کنید اما نیروهای 8 الی 10 سال قبلی را یا اخراج می کنید یا به همان حال سابق نگه می‌دارید و مدیریت با نگاه سیاسی و خطی در این استان باعث عقب ماندگی می‌شود و یک جنایت در حق مردم است که انتظار است انسان‌هایی شایسته، لایق، متعهد، مختخصص، دلسوز، ولایی و انقلابی در راس امور باشند.

امام جمعه قلعه رئیسی به مدیریت‌های ضعیف در بیشتر مناطق استان اشاره و اضافه کرد: ای کاش یک روزی در این مملکت و در این استان مدیرانی که عملکرد قابل دفاع و در خور شان نظام جمهوری اسلامی ندارند، باعث تضعیف مردم، در حق نظام و انقلاب جفا کردند و آثار زیانباری که در حوزه کاری به جای می گذارند محاکمه می‌شدند و در همین دنیا به سزای خیانتشان می رسیدند.

صلواتی با بیان اینکه مسوولیت در نظام اسلامی امانت است تصریح کرد: در عوض زحمات و تلاش و مجادتهای انبیاء، اولیاء و خون شهیدان حق این است مدیری که حق این امانت را رعایت نمی‌کند و خیانت می‌کند، ظلم می‌کند، گرفتاری برای مردم ایجاد می‌کند که حتی بعضا مورد حمایت جناح‌ها سیاسی قرار می‌گیرد و حتی زمینه ارتقاء کاری او را فراهم می‌کنند حق این است این مدیر در پایان مسوولیت مورد محاکمه قرار بگیرد و به سزای آثار سوء مدیریتش برسد.

مسوولان زخم ها را مداوا کنند تا مگس های بیگانه بر انان ننشینند
امام جمعه سی سخت به تاکیدات معظم له به مطالبات به حق مردم اشاره کرد و گفت:مسوولان امروز نگذارند دشمن از این روزنه ها به دنبال نفاق و نفوذباشند.
مصباح نژاد ادامه داد:مسوولان زخم ها را مداوا کنند تا مگس های بیگانه بر انان ننشینند.
وی ادامه داد:امریکاییها بدانند که تیرشان به سنگ خورده و بدانند که این خسارت ها بی جواب نخواهد ماند و هرکجا که منافع امریکاییها را ببینیم در امان ما نخواهد بود.
خطیب جمعه شهر سی سخت بیان داشت: این رییس جمهور دیوانه امریکا بداند که این دیوانه بازی ها دوره اش تمام شده است.
مصباح نژاد به روشنگری در قبال جوانان اغفال شده اشاره کرد و افزود:معظم له فرمودند کسانی که امروز می گویند جانم فدای ایران بدانند کسانی که فقط جانشان را فدای ایران کردند شهدا بودند و امروز کسانی که در این اغتشاشات این شعار ها را می گویند در موقع اش بزدل خواهند شد‌.
وی به شکست سیاسی امریکا در شورای امنیت اشاره کرد و افزود:این شکست یک ننگ دیگری در پرونده این خبیثان بود و بدانند که ملت ایران روز به روز انها را منزوی تر خواهد کرد.
خطیب جمعه مرکز شهرستان به شجاعت انقلابی مردم ایران در سازمان ملل اشاره کرد و گفت:این نماینده عزیز ملت با شجاعت و اقتدار امریکا را در خاک خودش زمین گیر کرد‌.
مصباح نژاد به فرار شاه خائن از کشور و قرداد ننگین کم دیوید اشاره کرد و گفت:انچه که امروز در کشورهای عربی می بینیم که انها با زجر در حال زندگی هستند همه از این قرار داد های ننگین سردمداران عربی است.
وی به شهادت روحانی انقلابی نواب صفوی و فدائیان اسلام اشاره کرد و گفت:معظم له فرمودند که جرقه انقلابی گری را نواب در دل انقلابیون پدیدار کرد.
مصباح نژاد ادامه داد:امام راحل برای به شهادت نرساندن این سید انقلابی بسیار وساطت کرد و بسیار برای شهادت این انسان بزرگ ناراحت بود.
 

 استاندار خوب بداند که در بدو ورودش به استان چه گفت

حجت الاسلام سید هدایت محمودی اصل در خطبه های نماز عبادی سیاسی جمعه این هفته شهرستان لنده گفت : ائمه جمعه برابر وظایف شرعی و قانونی خویش وظیفه دارند مشکلات مردم را در تریبون های نماز جمعه فریاد بزنند ولی لازم است کسانی که قدرت، ثروت، بیت المال مسلمین و مناصب دستشان است پاسخگوی مطالبات مردم باشند.

وی تاکیدکرد: ائمه جمعه هزینه شدن خودشان را برای نظام یک افتخار می دانند ولی کسانی که آدرس غلط به جامعه می دهند باید پاسخگوی مطالبات مردم باشند.

محمودی اصل اظهارکرد: ما خوب خبر داریم که در همین استان محروم کهگیلویه وبویراحمد از یک طایفه خاص چندین نفر در قالب نیروهای شرکتی استخدام و بعد از 2سال رسمی شدند ولی کسانی که 10سال سابقه کار شرکتی در همین اداره را دارند اخراج می شوند.

وی خطاب به استاندار کهگیلویه وبویراحمد گفت: استاندار کهگیلویه وبویراحمد باید خوب بداند که در بدو ورود به این استان چه وعده های داده است باید با کسانی که قوانین را زیرپا گذاشتند برخورد شود و این در حالی است که فرزندان مردم بیکار هستند.

خطیب جمعه این هفته لنده در ادامه خاطرنشان کرد:  استان ما زخم خورده مسائل طایفه گرایی و زد وبند های سیاسی است و وظیفه استاندار است به این مسائل رسیدگی کند.
 
نکند باز غفلت کنیم
حجت الاسلام علی اصغر حسینی امام جمعه یاسوج : دشمنان چهل سال است بر علیه این کشور دشمنی می کنند برنامه ریزی های مختلفی می کنند انها با این همه امکانات چطور نتوانستند جلوی انقلاب اسلامی را بگیرند اشوب گر تربیت کردند هزینه های زیادی کردند داعش پروریدند، منافق تربیت کردند اما چرا موفق نشدند چون که ملت ما اتحاد،برادری، ایثارگری در پیش گرفتند و ولایت مدار هستند قدر این نعمت ها و اتحاد را باید بدانیم.
امام جمعه یاسوج گفت: گاهی عدو شود سبب خیر اگر خدا خواهد یک عده بی بوته و انسان های حیوان نما تحریک می شوند اما ملت با استواری  برخورد می کنند و و پشیمان و نا موفق سرجای خودشان می نشینند.
حجت الاسلام حسینی گفت : نکند باز غفلت کنیم و از مستضعفین بی توجه شوند کسانی که مسولیتی دارند روز قیامت مورد سوال قرار می گیرند رهبر همیشه به مسولان تذکر می دهند که مردم را فراموش نکنید مطالبات این مردم انقلابی ایثارگر را فراموش نکنید.
همیشه امریکا و انگلیس و فرانسه و امثال انها در کمین هستند باید این شیاطین را بشناسیم و از خود دور کنیم و  مرگ بر امریکا،مرگ بر ال سعود و انگلیس نباید فرامو شود دشمنان ما فتنه گری می کنند و مردم ما ایستادگی خواهند کرد.
 
 تنها امام جمعه ای که به مهمترین مشکل روز استان پرداخت
 حجت الاسلام علیرضا صفایی در خطبه‌های نماز جمعه سیاسی و عبادی شهرستان گچساران با اشاره به نازل نشدن باران گفت: در قوم بنی اسرائیل 70 بار نماز باران خواندن اما باران نیامد.

امام جمعه موقت گچسارن با بیان اینکه حضرت موسی به خداوند گفت چرا باران نازل نمی‌شود، عنوان کرد: خداوند به او گفت علت او وجود انسان گناهکار است که در میان قوم تو وجود دارد.

وی با اشاره به این که انسان می‌تواند با اعمال خود سبب نازل شدن نعمات و بلایا شود، بیان کرد: تقوای الهی می‌تواند به ما کمک کند و ما باید همواره تقوای الهی را پیشه کنیم.

صفایی ادامه داد: امیر پرهیزکاران علی(ع) می‌فرماید، بدانید که هرکس تقوا را پیشه کند و مطیع خدا باشد خدای عالم راه بیرون شدن از فتنه‌ها را قرار می‌دهد.

امام جمعه موقت گچساران افزود: هر کس از خدا بترسد و تقوای الهی پیشه کند چراغی در تاریکی‌ها برای او قرار می‌دهد.

وی اذعان کرد: هر کس که دوست دارد نزد خدا و پیغمبر او عزیز باشد تقوا را فراموش نکند چرا که راه نجات از جهنم و رسیدن به بهشت تقوای الهی است.

یکی از راس های مثلث شوم دولت خرپول خلیج فارس بود

صفایی با اشاره به اغتشاشات اخیر در کشور افزود:بعد از مسائلی که در کشور پیش آمد و خسارت‌هایی که عده ای زدند، عده ای آمدند و شروع به تخریب اموال عمومی کردند و شعارهای دادند و این گروه اندک و قلیل از این فضا سوءاستفاده کردند.
وی افزود: تجمعات و اعتراضاتی که در واقع از ناحیه مردم به حق بود،ا عتراضات علیه گرانی و فساد اقتصادی و عده‌ای از مردم به خاطر اینکه زندگی و فشار اقتصادی بر آنها فشار آورده بود به میدان آمدند، اما این گروه اغتشاشگر و آشوبگر سوء استفاده کردند.
امام جمعه موقت گچساران تصریح کرد: مردم بصیربودند و متوجه شدند این افراد در مملکت به دنبال آشوب هستندمردم صف خود را از صف آشوبگران و اغتشاشگران جدا کردند و فاصله گرفتند.
صفایی اذعان کرد: عده‌ای چند روزی مشکلاتی را به وجود آوردند، اما ملت بزرگ ایران پا به میدان گذاشت و مانند سال‌های گذشته آن چنان بزرگی و عظمت به خاطر دفاع از اسلام و قران و ارزشهای اسلامی به خرج داد که رهبری فرمودند، نه یک بار بلکه هزاران بار از این ملت بصیر تشکر می‌کنم.

صفایی اظهار کرد: ملت بصیرت و رشادت خود را به خوبی نشان داد،کاری کرد که همگان و دشمنان هم انگشت حیرت به دهان گرفتند و مردم همچنان با همه مشکلات پای ارزش های انقلاب ایستاده اند.
وی افزود: مقام معظم رهبری در تشریح این حوادث فرمودند، دشمنان یک مثلث را تشکیل دادند و یک ضلع این مثلث آمریکایی‌ها واسرائیلی ها بودند که طراح این آشوب‌ها بودند و راس دوم این مثلث از دولت‌های خر پول خلیج فارس است و ضلع سوم مثلث پادوها بودند که مربوط به سازمان آدمکش منافقان بودند.
خطیب نمازجمعه گچساران عنوان کرد: دشمن بیکار ننشسته است و تا این انقلاب و اسلام است دشمنان بیدارند و نقشه می‌ریزند و اجرا می‌کنند.
صفایی افزود: رهبری مطالب ارزشمند دیگری در دیدار با مردم قم فرمودند:، که نباید صدای مردمی که به اعتراض به گرانی بلند شد ،فراموش شود این ملتی که همه چیز خود را پای این انقلاب داد شایسته تمجید است و باید مشکلات مردم را حل کنند مسوولانی که همین مردم آنها را برکرسی نشاندند.

 

نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۴
ناشناس
|
United States
|
۲۳:۱۸ - ۱۳۹۶/۱۰/۲۴
این امامان جمعه از ترس از دادن جایگاه شاهانه خود الکی و مقطعی حرفی زده اند.
ولی پس از 40 سال .
که دیگر دیر شده است . خیلی دیر. آقایون خیلی دیر شده.
شماها راننده و نوکر و کنیز و مسئول خرید و نگهبان و دربان و .... دارید . زنان زیاد و ملک و املاک و جایگاه اجتماعی بالا و عالی ( گرچه تو خالی) دارید. نیمچه .....هستید و کسی جرات نقد شما ها را ندارد.
حالا دست پاچه شده اید که این همه جلال و جبروت تون داره به خطر می افته . شما ها خوب می دانید که عددی نیستید و در پیش خدا روسیاه هستید ولی موقعیتی پیش آمده فعلا حال می کنید.
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۲۳:۲۸ - ۱۳۹۶/۱۰/۲۴
خسته نباشی!!!
معلم
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۰۹ - ۱۳۹۶/۱۰/۲۵
ایا کسی از شما که اینهمه با پول مردم در ناز ونعمت زندگی میکنید گناهکار تر وجود دارد سر گذشت خوانواده شش نفره کهگلویه ای را بخوان ببین شما واربانتان گناه کارید یا مردم گرسنه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۵۲ - ۱۳۹۶/۱۰/۲۵
از وحشت خشم مردم مانند شاه دارند خود را مردمی نشان میدهند.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار