کد خبر: ۶۷۷۴۵۷
تاریخ انتشار: ۱۶ آبان ۱۳۹۷ - ۲۰:۱۸ 07 November 2018
زریر حجتی “قسمت اول”: در آخرین روزهای مهر ماه ۹۷ کاروان “فطرس” در کهگیلویه و بویراحمد مهیای سفر معنوی کربلای معلی شده بود.

برگزاری سه پیاده روی حرم تا حرم در روزهای آخر هر هفته از مهر ماه با پوشش خبری صدا و سیما و رسانه ها بویژه در شبکه های اجتماعی شور و حال وصف ناپذیری را در فضای عمومی جامعه بوجود آورده بود.

زائرین ثبت نام شده با مشارکت در پیاده روی حرم تا حرم به لحاظ  آمادگی بدنی در وضعیتی مناسب و مستعد طی طریق  مسافت ۱۲۰ کیلومتری نجف تا کربلا گشته بودند.

این کار فرهنگی – معنوی ، بسترساز مشارکت عده زیادی از شهروندان در ورزش پیاده روی شده بود، حتی شهروندانی که از بیماری های چاقی،چربی و قند خون به عنوان تنها ارمغان و تحفه مدرنیسم و عافیت طلبی رنج می بردند، تحت تاثیر فضای معنوی و دلهای گره خورده با کربلا شب ها نیز دو ساعتی در پارک های شهر مبادرت به پیاده روی می نمودند تا با چنین تمریناتی بر رفاه زدگی فائق آیند. آنچه قابل توجه بود این بود که در آخرین جمعه مهرماه و منتهی به سفر معنوی، تعیین جایزه “پراید” توسط سازمان ورزش و جوانان و پیاده روی جداگانه و همراه سیاسیون با انگیزه های خاص دنیوی،نتوانست مانع و رادع حضور دلدادگان مکتب حسینی شود که عشق به پراید را با عشق به حسین معاوضه کنند.

به یقین که حرارت برآمده از عشق حسین غوغا می کند و این حرارت مرا به یاد تعبیر زیبای رهبری معظم از اربعین انداخت که: ”  اربعین جاذبه مغناطیس حماسه حسینی است.”

پایان موعد ثبت نام بود و آغاز اصرار خیل عظیم مشتاقان حرم اباعبدالله الحسین”ع” به ثبت نام و پذیرش.

کم توجهی دلدادگان مکتب عاشورایی امام حسین” ع” به پیامک های ارسالی از سامانه فطرس جهت ثبت نام الکترونیکی در موعد مقرر موجب محرومیت بدلیل تکمیل ظرفیت شده بود.

دکتر هدایت خواه در جایگاه مسئول جبهه فرهنگی انقلاب و مدیر کاروان فطرس نیز  با روحیه خاص در سلسله جلسات سخنرانی همواره بر “حق الناس” تاکید داشت و تحت هیچ شرایطی حاضر به عدول زیر مجموعه از این حق و تبعیض در ثبت نام نبود. فشار دوستان و یاران جبهه فرهنگی که در پیاده روی سالیان قبل همراه و همگام او بودند وی را به ستوه آورده بود و تنبیه آنان را از باب تاخیر در ثبت نام در چنین حسرتی می نامید!

وی در ارتباط گیری با مرکز و انعکاس اشتیاق محبین حسینی موفق به افزایش سهمیه تا سقف ظرفیت یک اتوبوس شد که البته به اقناع روحی سیل دلدادگان منتهی نشد و عده کثیری به حالت قهر به گلایه مندی روی آوردند!

حب و بغض ها تاثیری در تغییر روحیه مدیر کاروان نداشت، زیرا سرویس دهی و خدمات به جمعیت ۶۰۰ نفری کاروان فطرس که ترکیبی از سنین مختلف در قالب ۱۲ اتوبوس بود بسیار سخت بود.

رئیس جمهور وعده یکصد هزار دینار با نرخ  هر دینار ۹ هزار تومان از حیث پاسداشت سفر اربعینی با مکانیسم خاص داده بود که بدلیل عدم دسترسی همه زائرین به سامانه ثبت نام موجب نارضایتی گردیده بود و در حوزه جغرافیایی عراق نیز برای عمده زائرین محقق نشد.

حجم عملیات روانی روزنامه های اصلاحاتی منفعل از استکبار جهانی  مبنی بر تهدید سلامت جسمی با بیماری های آنفلوانزا و اهانت به ساحت مقدس امام عاشقان و عارفان با عبارت” اربعین سالگرد درگذشت امام حسین!!” که علاوه بر توهین نشانگر ضعف سواد رسانه ای نویسنده یادداشت بود و در کنار آن تلاش مذبوحانه مثلث رسانه ای عبری، عربی و غربی استکبار به انحراف در ماهیت کار و تشویش اذهان عمومی به سلامت اخلاقی سفر و… عزم متولیان را جهت رعایت همه مولفه ها مضاعف کرده بود. الزام شرکت کنندگان به مقررات کاروان زمینه سوء استفاده بدخواهان را مسدود کرده بود و مدیر کاروان نیز با روشنگری هایش نقاب را از چهره مزوران کنار زده بود.

زائرین اولی دغدغه مند بودند ولی مابقی که توفیق و تجربه چندمین سفر پیاده روی را داشتند، همه شایعات را توطئه رسانه ای جهت کم رنگ کردن بزرگترین تجمع جهانی می دانستند و وقعی نمی نهادند….

حجم توطئه ها و مغالطه گویی عناصر داخلی نشانگر مستأصل شدن همه دشمنان و اذناب و اعوان و در واقع خوف از هیمنه اربعین و تجمع بزرگ شیعیان بود که نقطه ثقل اتحاد کشورهای اسلامی و مسلمانان در اقصی نقاط دنیا گشته بود. تیتر های رسانه های غربی ، عبری، عربی و تحلیل و تفسیرهای جاذبه مغناطیسی اربعین گویای این واقعیت بود زیرا فرانسیس فوکویاما و ساموئل هانتیگتون که سالها پیش در بحث مجادله برانگیز پایان تاریخ و رویارویی تمدن غربی و اسلامی ، آمریکا را کدخدای جهان خوانده بودند اینک و با درک صلابت و قدرت اسلام از دیدگاه خود عدول نموده و تمدن اسلامی را ابرقدرتی بی نظیر خوانده اند که توسعه آن با مقاومت اسلامی و به رهبری زعیم عالیقدر جهان تشیع به سرحدات جهان رسیده و با رویکرد جدید فوکویاما و انصراف از نظریه قبلی، در کتاب “هویت” نشانه های افول غرب نتیجه گیری شده است که اعتقاد عمیق به مکتب سرخ عاشورا و اندیشه سبز مهدوی علت العلل آن قلمداد شده است و جلوه های زیبای آن با حماسه اربعین حسینی رقم خورده است .
 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار