در ادامه این گزارش پیش بینی وضعیت آینده هم صورت گرفته و آمده است :با چشم انداز روشنی که مدل های بلند مدت به آینده دارند ، امیدواریم این سال بارشی را در انتها یک سال رکورد شکن در میان سال های خشک و طولانی رخ داده ، مثال بزنیم .
کد خبر: ۷۰۱۹۷۰
تاریخ انتشار: ۲۱ دی ۱۳۹۷ - ۰۸:۰۳ 11 January 2019
تابناک کهگیلویه و بویراحمد / بارش های خوب امسال تاکنون به گونه ای بوده است که تقریبا اکثر مناطق استان در همین 4 ماهه به نقطه نرمال بلندمدت خود نزدیک شده اند. احساس نیاز به باریدن هرچه بیشتر در میان عموم به گونه ای است که هر لحظه انتظار انتشار اخبار از پیش بینی بارش وجود دارد و البته گزارشات هواشناسی از بازدید بالایی برخوردار است که خود نشان از اهمیت این گزارشات دارد.
منتظر یک سال رکورد شکن باشیم؟
در جدیدترین گزارشات و پیش بینی های هواشناسی یک کانال هواشناسی توضیح داده است : "تحلیل بارش های سال جاری : با وجود گذشت فقط 3 ماه و 20 روز از سال بارشی 97/98 تا کنون شهرهایی مانند ، چرام ، لیکک ، دهدشت و گچساران مرز نرمال یک سال خود را نیز شکسته و از آن عبور کرده اند و دیگر شهرهای استان خصوصا یاسوج و سیسخت هم نزدیک به آمار نرمال هستند که در جدول زیر مشاهده می نمایید .
 
یک گزارش تفصیلی از وضعیت بارش های کهگیلویه و بویراحمد در هفته آینده / منتظر یک سال رکورد شکن باشیم؟ 
 
در ادامه این گزارش آمده است :در حالی که هنوز بیش از 8 ماه از سال بارشی جاری باقی است و در حدود 4 ماه از این زمان ، دریافت بارش های خوب است . لذا این وضعیت برای امسال فوق العاده خوب بوده ، در باقی شهرها نیز با توجه به زمان باقی مانده رشد بارش ها بسیار خوب بوده است. اما نکته مثبت و امید بخش ماجرا اینجاست که در شهرهایی که از مرز نرمال خود عبور کرده اند و وضعیت مثبت دارند ، زین پس هر میزان بارش دریافت گردد می تواند کمک خوبی به جبران کمبود های گذشته نماید .
در ادامه این گزارش پیش بینی وضعیت آینده هم صورت گرفته و آمده است :با چشم انداز روشنی که مدل های بلند مدت به آینده دارند ، امیدواریم این سال بارشی را در انتها یک سال رکورد شکن در میان سال های خشک و طولانی رخ داده ، مثال بزنیم .
یک گزارش تفصیلی از وضعیت بارش های کهگیلویه و بویراحمد در هفته آینده
اما در خصوص پیش بینی کوتاه مدت و وضعیت بارش های کوتاه مدت ، ایرنا گزارش مفصلی از وضعیت سیستم بعدی که وارد استان می شود به طور تفصیلی اقدام به تهیه و انتشار گزارشی نموده است.
در این گزارش که با تیتر "بارش بعدی در کهگیلویه و بویراحمد چگونه خواهد بود؟" آمده است:در حالی که ماه ها و روزهای اخیر بارش های خوبی در کهگیلویه و بویراحمد رخ داد اما هنوز بسیاری از کشاورزان از ترس خشکسالی های سال های گذشته، نگران تداوم بارش ها هستند و می پرسند بارش های بعدی در این استان چگونه خواهد بود؟
امسال 134 هزار و 700 هکتار از زمین های کشاورزی این استان زیر کشت پاییزه گندم،جو، کلزا و نخود قرار گرفته است و کشاورزان از بارش های امسال خوشحال هستند.
براساس آخرین آمار بارش سال زراعی (از اول مهرماه تاکنون) در یاسوج 451.6، سی سخت 451.5، دوگنبدان 364.6، دهدشت 456، لیکک 314 و امامزاده جعفر 349.8 میلی متر باران باریده است.
آخرین سامانه بارشی در استان بارندگی های خوبی در پی داشت به طوری که براساس اعلام اداره کل هواشناسی کهگیلویه و بویراحمد تا ساعت ۱۹ و ۳۰ دقیقه دیروز چهارشنبه در منطقه جاورده ۷۳ میلیمتر باران بارید.
بنابر اعلام اداره کل هواشناسی کهگیلویه و بویراحمد لیکک ۵۵، لنده ۴۹، دیشموک ۴۵، یاسوج ۲۸ و ۶ دهم، دهدشت ۱۲ و ۷ دهم، سی سخت ۸ و ۳ دهم، باشت ۴ و ۵ دهم، بوستان ۴، امام زاده جعفر یک، و دوگنبدان 7. میلیمتر باران بارید.
اما سامانه بارشی که از روز دوشنبه وارد استان می شود نیز بر اساس پیش بینی های سایت های هواشناسی، بارش های خوبی در پی خواهد داشت.
 
یک گزارش تفصیلی از وضعیت بارش های کهگیلویه و بویراحمد در هفته آینده / منتظر یک سال رکورد شکن باشیم؟
مطابق با پیش بینی مدل بالا(تصویر) ، برف بسیار گسترده ای برای هفته آینده را خواهیم داشت

سایت هواشناسی اکیوویدر که به بررسی وضعیت جوی می پردازد جزئیات پیش بینی بارندگی های هفته آینده در کهگیلویه و بویراحمد را اعلام کرده است.
براساس پیش بینی این موسسه، بارندگی در شهر یاسوج از روز دوشنبه 24 دی ماه آغاز شده و تا جمعه ادامه خواهد داشت.
حجم بارش های هفته آینده در شهر یاسوج حدود 34 میلی متر که در بعضی روزها به صورت رگباری پیش بینی می شود و در روز پنجشنبه بارش برف دور از انتظار نیست.
برای شهر گچساران بارندگی هفته آینده از روز دوشنبه 24 دی ماه شروع شده و تا پنجشنبه ادامه خواهد داشت.
حجم باران پیش بینی شده برای شهر گچساران در هفته آینده حدود 59 میلی متر پیش بینی شده که اوج بارش ها روز دوشنبه خواهد بود.
براساس پیش بینی این سایت بارندگی در شهر دهدشت هفته آینده از روز دوشنبه آغاز شده و تا پنجشنبه 27 دی ماه ادامه خواهد داشت.
حجم بارش پیش بینی شده برای شهر دهدشت طی هفته آینده حدود 57 میلی متر و اوج آن روز دوشنبه خواهد بود.
طی روزهای دوشنبه و پنجشنبه هفته آینده بارش ها در شهر دهدشت به صورت رگباری خواهد بود.
برای شهر لنده نیز حجم بارش طی هفته آینده حدود 16 میلی متر پیش بینی می شود و اوج بارش ها روز چهارشنبه خواهد بود.
این سامانه طی هفته آینده از روز دوشنبه تا پنجشنبه 27 دی ماه در شهر لنده فعال بوده و به دنبال آن روز جمعه هوا سردتر خواهد شد.
در شهر باشت نیز بارش ها در هفته آینده از روز دوشنبه 24 دی ماه آغاز شده و تا پنجشنبه ادامه خواهد داشت.
حجم بارش پیش بینی شده برای شهر باشت حدود 48 میلی متر و در روزهای دوشنبه و پنجشنبه به صورت رگباری خواهد بود.
در پی فعالیت سامانه بارشی هفته آینده در روزهای پنجشنبه و جمعه دمای هوا سردتر خواهد شد.
فعالیت سامانه بارشی به صورت باران و برف در شهر سی سخت از روز دوشنبه 24 دی ماه آغاز شده و تا پنجشنبه 27 دی ماه ادامه خواهد داشت.
حجم بارش پیش بینی شده در شهر سی سخت حدود 44 میلی متر و اوج آن روز چهار شنبه خواهد بود.
بارش برف در شهر سی سخت طی روزهای دوشنبه تا پنجشنبه هفته آینده حدود 16 سانتی متر و بیشترین بارش برف روز دوشنبه خواهد بود.
سایت هواشناسی «دارک اسکای» نیز بارش های خوبی برای هفته آینده در کهگیلویه و بویراحمد پیش بینی کرده است.
براساس پیش بینی این سایت بارشها در شهر یاسوج از روز دوشنبه صبح آغاز شده و تا عصر به صورت شدید خواهد بود.
حجم بارش پیش بینی شده برای شهر یاسوج در هفته آینده حدود 58 میلی متر و از دوشنبه 24 دی ماه تا جمعه خواهد بود.
سامانه بارشی هفته آینده در شهر دهدشت از دوشنبه عصر فعال شده و تا جمعه 28 دی ماه ادامه خواهد داشت.
حجم بارش پیش بینی شده هفته آینده در شهر دهدشت حدود 70 میلی متر و اوج آن روز دوشنبه خواهد بود.
در شهر گچساران سامانه بارشی هفته آینده از دوشنبه صبح آغاز شده و تا جمعه ادامه خواهد داشت.
حجم سامانه بارشی طی هفته آینده برای شهر گچساران حدود 37 میلی متر و اوج آن روز دوشنبه خواهد بود.
در شهر باشت بارندگی فعالیت سامانه بارشی هفته آینده از دوشنبه صبح آغاز شده و تا شنبه 29 دی ماه ادامه خواهد داشت.
حجم بارش پیش بینی شده برای شهر باشت در اثر فعالیت سامانه بارشی هفته آینده حدود 67 میلی متر و اوج آن روز دوشنبه خواهد بود.
در شهر سی سخت طی هفته آینده بارندگی از روز دوشنبه صبح 24 دی ماه آغاز شده و تا جمعه ادامه خواهد داشت.
حجم بارش بینی شده در اثر فعالیت این سامانه در شهر سی سخت حدود 45 میلی متر و اوج آن روز دوشنبه خواهد بود.
همچنین طی روز های سه شنبه، پنجشنبه و جمعه هفته آینده در مجموع احتمال بارش برف تا 9 سانتی متر وجود دارد.

تغییرات میزان بارش ها در سال زراعی جدید
براساس درصد تغییر بارش استان ها و کشور از ابتدای سال زراعی جاری تا 14 دی ماه 97 در مقایسه با مدت مشابه بلند مدت در کهگیلویه و بویراحمد بارش ها 493.5 درصد افزایش داشته در حالی که میانگین کشوری 213.6 درصد بوده است.
کهگیلویه و بویراحمد از نظر میزان بارش ها از ابتدای سال زراعی جاری تا تاریخ 14 دی ماه در رتبه دهم کشوری قرار داشته است.
براساس مقدار اختلاف بارش استان ها و کشور از ابتدای سال زراعی جاری تا 14 دی ماه 97 در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته در کهگیلویه و بویراحمد 311.2 میلی متر باران بارید.
کهگیلویه و بویراحمد تا تاریخ 14 دی ماه در رتبه دوم میزان بارش ها در سال زراعی جدید پس از استان ایلام قرار دارد.
بیشترین مقدار اختلاف بارش استان ها و کشور در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته در استان ایلام با 345.6 میلی متر تا 14 دی ماه 97 بوده است در حالی که میانگین بارش ها در کل کشور طی این مدت 67.7 میلی متر ثبت شده است.
کهگیلویه و بویراحمد با مساحتی حدود 16 هزار و 249 کیلومترمربع، سرزمینی مرتفع و کوهستانی با اقلیم سردسیری و گرمسیری در جنوب غربی ایران قرار دارد.
از ابتدای سال زراعی جاری تا امروز 20 دی ماه در یاسوج 519.4، دهدشت 501، سی سخت 490.9، لیکک 400.5، دوگنبدان 375.5 و امام زاده جعفر 371.8 میلی متر باران باریده است.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار