کد خبر: ۷۲۲۶۱۶
تاریخ انتشار: ۱۵ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۳:۲۴ 06 March 2019
کارشناس سلامت روان معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی کهگیلویه و بویراحمد گفت: خود مراقبتی شامل اقدامات و رفتارهایی است اکتسابی، آگاهانه و هدفدار که مردم برای خود، فرزندان و خانواده انجام می دهند تا سالم تر بمانند و از سلامت جسمی، روانی و اجتماعی خود حفاظت کنند و نیازهای جسمی، روانی و اجتماعی خود را برآورده سازند.
به گزارش روابط عمومی معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی یاسوج، سید حبیب الله تقوی زاده افزود: برآوردها نشان می دهد که 65 تا 85 درصد تمام مراقبت ها از نوع خود مراقبتی بوده و طبق گزارش سال 2013 سازمان جهانی بهداشت شواهدی وجود دارد که خود مراقبتی باعث 7  درصد صرفه جویی مالی می شود.
وی تصریح کرد: خود مراقبتی می تواند در بیماری های مزمن مانند بیماری های روانی و جسمی شدید نتایج مطلوبی را به همراه داشته باشد که 40 درصد کاهش مراجعه به پزشکان عمومی، 17درصد کاهش مراجعه به پزشکان متخصص، 50درصد کاهش مراجعه به مرکز اورژانس، 50 درصدکاهش بستری در بیمارستان و 50 درصد کاهش در روزهای غیبت از کار در پی خواهد داشت.
وی اذعان کرد: شواهد نشان می دهد که خودمراقبتی منجر به ارتقای سلامت و کیفیت زندگی، افزایش رضایت بیماران، استفاده منطقی از خدمات و کاهش هزینه های سلامت می شود.
تقوی زاده ادامه داد: بر اساس آمارهای منتشر شده حداقل 23 درصد از شهروندان ایرانی از نوعی اختلال روانپزشکی رنج می برند و نیازمند خدمات  سلامت روان هستند که اگر به این مساله توجه کنیم که میزان مراجعه ایرانیان به روان پزشک و روانشناس پایین است، موضوع اختلالات روانی می تواند به موضوعی پیچیده و مزمن تبدیل شود چون این عدم مراجعه ریشه در پایین بودن سطح سواد سلامت روان دارد.
 وی یادآور شد: خود مراقبتی در سلامت روان منجر به افزایش سواد سلامت روان می شود، بدین معنی که خود آگاهی و باورهای افراد در مورد اختلالات روانپزشکی افزایش می یابد و به شناسایی، مدیریت یا پیشگیری از این اختلالات کمک می کند.
کارشناس سلامت روان معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی استان در پایان خاطر نشان کرد: بهتر است توانایی شناخت اختلالات روانپزشکی را داشته باشیم، بدانیم چگونه اطلاعات حوزه سلامت روان را جستجو کنیم، فاکتورهای خطر سلامت روان و علل اختلالات روان پزشکی را بشناسیم، نسبت به کمک های حرفه ای آگاهی داشته باشیم و نگرش شناسایی و درمان به موقع را نیز پیدا کنیم.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار