کد خبر: ۷۳۲۶۰۶
تاریخ انتشار: ۱۹ فروردين ۱۳۹۸ - ۱۳:۵۸ 08 April 2019
به گزارش روابط عمومی دادگستری کل استان کهگیلویه و بویراحمد، نخستین دوره آموزشی نظام عدالت ویژه کودکان ونوجوانان تحت نظر سازمان یونیسف در یاسوج برگزار شد.

نخستین دوره ی آموزشی نظام حقوقی ویژه کودکان و نوجوانان به منظور آشنایی قضات، وکلاء و برخی نهاد هایی که با حقوق کودکان و نوجوانان ارتباط دارند در یاسوج برگزار شد.

دکتر اردوان عزیزی معاون برنامه ریزی این دادگستری در سخنان هدف از برگزاری این دوره را آشنایی بیشتر علمی و کاربردی همکاران قضایی و نمایندگان حقوقی نهادهایی که با حقوق کودکان ونوجوانان ارتباط مستقیم دارند بیان نمود.

عزیزی در بخش دیگری از سخنان خود اظهار کرد: بحث مسئولیت کیفری در واقع به نوع ونحوه ی برخورد مناسب با اطفال ونوجوانان می پردازد. بدلیل برخی ملاحظات وتعارضات سالهایی طول کشید تا اصولی که در قانون مجازات اسلامی مشخص شده بود این اصلاحات پذیرفته شود و جنبه قوانین به خود بگیرند.

معاون برنامه ریزی دادگستری کهگیلویه وبویراحمد با اشاره به اینکه امروزه در جوامع مختلف خشونت هایی علیه کودکان انجام می گیرد، گفت:اگر به اطفال به دیده ی بزه دیده نگاه کنیم مهمترین بحثی که می توان به آن توجه کرد این است که اطفال به نوعی در جوامع مختلف قربانی خشونت های مختلف قرار هستند که ممکن است در خانه، خانواده، مدرسه، محیط های آموزشی، مراکز تأمینی وتربیتی وقضایی رخ دهد.

وی افزود:مهمترین بحثی که می توان به آن اشاره کرد این است که موضوع خشونت علیه اطفال، درساختار قانونی کشور ما و دیگر ملل قانونی شده است.

عزیزی در پایان گفت: این دوره ی آموزشی به مدت 3 روز در یاسوج در حال برگزاری است.
در این نشست حجت الاسلام والمسلمین سعید رهایی عضو هیئت علمی دانشگاه شیخ مفید و نماینده ایران در سازمان یونیسف اظهار کرد:کودکان سرمایه یک ملتند واگر این سرمایه آسیب ببیند دیگر نمی تواند به پا خیزد، در واقع کودکان مانند بذری هستند که باید خوب کاشته شوند.

نماینده ایران در سازمان یونیسف در ادامه گفت : بنابرآنچه در آمار این سازمان آمده است جمهوری اسلامی ایران در منطقه خاورمیانه با تمام محدودیت هایی که دارد بهترین کادر ویژه دادگاه اطفال و کودکان را در محاکم دارا است.

دکتر سید جعفر کاظم پور مدیر کل تدوین لوایح حقوقی ومقررات قوه قضائیه نیز در این نشست در سخنانی به برتری نظام حقوقی اسلام در زمینه حقوق کودکان و نوجوانان نسبت به دیگر نظام های حقوقی اشاره کرد وگفت: نظام حقوقی اسلام بر اساس قرآن ومبانی دینی شکل گرفته و نه تنها از دیگر نظام ها عقب تر نیستیم بلکه از قواعد ومقررات خوبی در رعایت حقوق کودکان برخورداریم.
 
در ادامه این همایش سه روزه دکتر سید علی کاظمی مشاور معاون حقوقی قوه قضائیه نیز در سخنانی اظهار داشت :در زمینه اجرای حقوق کودکان و نوجوانان در قوه قضائیه به رشد خوبی رسیده ایم و اکنون لایحه تشکیل پلیس قضایی ویژه کودکان و نوجوانان در قوه قضائیه تدوین ودر حال ارسال به دولت است.

وی در ادامه افزود:دوره آموزشی نظام عدالت ویژه حقوق کودکان نوجوانان 28 دوره از سری آموزشهای تحت نظر سازمان یونیسف می باشد که دراستان کهگیلویه وبویراحمد اجرا شده است.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار