کد خبر: ۷۳۶۴۶۸
تاریخ انتشار: ۳۱ فروردين ۱۳۹۸ - ۱۳:۱۳ 20 April 2019
به گزارش تابناک جوان به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، سازمان جهادکشاورزی استان فارس به کشاورزان، دامپروران و زنبورداران فعال در استان درخصوص خطر هجوم ملخ هشداری جدی داد.
 
هشدار جهادکشاورزی فارس در خصوص حمله ملخ ها

 
سازمان جهاد کشاورزی استان فارس پیرامون هجوم ملخ از کشاورزان، دامداران و زنبورداران در خواست کرد موراد زیر را رعایت کرده و در صورت مشاهده ملخ، بلافاصله به دستگاه‌های ذیربط اطلاع‌رسانی کنند.

در این اطلاعیه آمده است:

با توجه به استمرار ورود توده‌های متراکم ملخ صحرایی از کشور عربستان به جنوب کشور و خطر آسیب دیدن مزارع و باغات کشاورزان، دامداران و زنبوردارن استان فارس خواسته می‌شود که به موارد زیر توجه کنند؛

۱- علاوه بر سرکشی روزانه به مزارع و باغات، به مراتع و علف زار‌های مجاور نیز سرکشی کنید و به محض مشاهده آفت به مراکز جهاد کشاورزی محل سکونت خود در اسرع وقت اطلاع دهید.

۲- تمامی امکانات و لوازم مورد نیاز سمپاشی از جمله تراکتور‌ها و سمپاش‌های خود را آماده به کار نگه دارید.

۳- هرگونه عملیات سمپاشی علیه آفت را فقط با کسب نظر کارشناسان جهاد کشاورزی انجام دهید.

۴- در صورت نیاز به سمپاشی، سموم مناسب مورد نیاز توسط سازمان جهاد کشاورزی تامین می‌شود.

۵- قبل از عملیات سمپاشی، در صورت وجود دام و احشام در منطقه، نسبت بخش جابجایی آن‌ها اقدام نمایید.

۶- در صورت وجود کندوی زنبور عسل در مزارع، مراتع و باغات مورد نظر جهت سمپاشی، نسبت به جابجایی آنهاقبل از سمپاشی اقدام شود.

۷- از چرای دام در مراتع و علفزار‌های سمپاشی شده حداقل به مدت یک هفته خودداری شود.

۸- از فعالیت کندو‌های زنبور‌های عسل (باز گذاشتن درب کندو) مجاور در مراتع و باغات و مزارع سمپاسی شده حداقل به مدت یک هفته جلوگیری شود.

۹- از مصرف لاشه ملخ‌های تلف شده به وسیله سم جدا خودداری شود.

۱۰- از خرید هر گونه ملخ مرده توسط دلالان و سودجویان برای مصرف خوراکی پرهیز شود.

۱۱- از تعلیف دام‌ها و طیور از لاشه ملخ‌های مرده پرهیز شود.

۱۲- در صورت مشاهده اجساد پرندگان و جانوران وحشی در حجم قابل توجه در مناطق سمپاشی شده نسبت جمع آوری، حفر چاله و دفن آِنها در عمق مناسب و آهک پاشی روی محل دفن اقدام شود.

۱۳- در صورت نیاز به کسب آخرین اطلاعات موثق از وضعیت ملخ و روند مبارزه با این آفت در استان فارس با روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی فارس به شماره ۰۷۱۳۲۲۹۲۶۷۰ تماس گرفته شود.

نگاهی به حکم شرعی خوردن حشرات
 
با توجه به اخباری راجع به خوردن برخی حشرات از جمله ملخ در برخی نقاط کشور، نگاهی به حکم شرعی خوردن حشرات می اندازیم.
 

آیت‌الله خامنه ای:
پرسش: با توجه به اینکه گفته می‌شود در مواردی خوردن حشرات برای درمان بیماری‌ها مفید است (مثل ساس و جیرجیرک) آیا اینکار از لحاظ شرعی جایز است؟
خوردن کدام حشرات حرام است؟
پاسخ: به طور کلی خوردن حشرات حرام است، ولی معالجه با چیزهاى حرام در صورتى که یقین داشته باشد بیمارى قابل علاج بوده و علاج هم منحصر در استعمال آن است، به مقدار رفع ضرورت جایز است.

آیت‌الله مکارم شیرازی:
پرسش:با توجه به اینکه مدتهاست که خوردن انواع حشرات در کشور‌های جنوب شرق آسیا متداول شده است و همچنین با توجه به اینکه در احکام اسلامی نیز در خصوص خوردن برخی از حشرات - به عنوان نمونه ملخ - احکامی وارد شده است، لطفا حکم خوردن سایر انواع حشرات را بیان فرمایید.
پاسخ:غیر از ملخ خوردن سایر حشرات جایز نیست.
پرسش:خوردن ملخ چه حکمی دارد؟
پاسخ:از بین حشرات، تنها خوردن ملخ جایز است. البته اگر آن را زنده بگیرد یا در دست او بمیرد. اما اگر به مرده آن برسد احتیاط در ترک خوردن آن است.
پرسش:خوردن حشره‌ای شش پا و بالدار بنام چنزو که در مناطق سردسیر کرمان وجود دارد چه حکمی دارد؟
پاسخ:جایز نیست.

آیت‌الله سیستانی:
پرسش: آیا گوشت ملخ حلال است؟
پاسخ: گوشت ملخ حلال است.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار