کد خبر: ۷۴۹۸۲۵
تاریخ انتشار: ۰۹ خرداد ۱۳۹۸ - ۰۸:۴۱ 30 May 2019
نشست کارگروه توسعه صادرات با حواشی و چالش‌های مختلفی همراه بود.
به گزارش تابناک کهگیلویه و بویراحمد به نقل از فارس ، نشست کارگروه توسعه صادرات غیرنفتی در حالی ظهر امروز برگزار شد که در 14 روز اخیر سه نشست این کارگروه برای بررسی وضعیت صادرات، ظرفیت‌ها و پتانسیل‌ها و راه‌های توسعه صادرات برگزار شد.
در ابتدای این نشست جعفر گوهرگانی به ارائه گزارشی از نشست یک‌شنبه گذشته این کارگروه پرداخت و با بیان اینکه صادرکنندگان 2500 تن سیب را به کشور عراق صادر کردند، گفت: بنیاد مستضعفان محصولات تولیدی استان را به افغانستان صادر کرده اما گمرک، اتاق بازرگانی و صنعت و معدن از صادرات این حوزه‌ها بی‌خبرند.
معاون امور اقتصادی استانداری کهگیلویه و بویراحمد گمرک، اتاق بازرگانی و صنعت و معدن را متولیان بخش صادرات خواند و افزود: طی سال‌های اخیر آنها فعال نبودند.
در ادامه صحبت‌های گوهرگانی، احمدی استاندار گفت: متولی بخش صادرات احمدی مدیرکل گمرک  است که لبخند می‌زند، آقای کیانی است که در بلاد کفر به دنبال صادرات است و صنعت و معدن است که عصبانی است که چرا آنها را متهم می‌کنیم.
مقام ارشد اجرایی کهگیلویه و بویراحمد بیان کرد: اگر از چیزی اطلاع نداشته باشم اما به این موضوع اشرافیت دارم که این استان قابلیت صادراتی زیادی دارد لذا مدیران اقتصادی ما با لبخند جای مدعی و طلبکار را عوض نکنند همه باید از این وضعیت نگران باشیم و سر شرم پایین بیاوریم.
بعد از احمدی استاندار، بهنام احمدی مدیرکل گمرک از دغدغه‌‌ای استاندار تشکر کرد و گفت: برای رفع مشکل سیمان مارگون و صادرات آن از طریق گمرک بوشهر قرار شد جلسه‌ای برگزار واین مشکل حل شود.
در ادامه جبار کیانی رئیس اتاق بازرگانی یاسوج خطاب به گوهرگانی معاون اقتصادی استانداری گفت: آقای گوهرگانی ما را متهم می‌کند اما خودش توضیح دهد دو سالی که معاون استاندار شده کی جلسه‌ای برای بررسی نقاط قوت و ضعف سند توسعه صادرات غیرنفتی برگزار کرده است.
وی به وظایف اتاق بازرگانی پرداخت و گفت:وظیفه اتاق بازرگانی آموزش و پرورش تاجر و صادر کننده است وظیفه اتاق است که دوره‌های آموزشی، حمل و نقل و قرار داد،بازگشایی اعتبارات اسنادی و ... سایر زیرساخت‌ها را فراهم کند.من مشاورم! مانند سازمان توسعه تجارت متولی تجارت نیستم.کارنامه ۵ ساله و ۸ ساله من مشخص و‌ روشن است.
رئیس اتاق یاسوج با بیان اینکه به عنوان رئیس اتاق بازرگانی ده ها نمایشگاه رفتم و برای معرفی استان، محصولات استان را هم با خودم، خطاب به رسانه‌ها گفت: رسانه‌ها بدانید من بر روی سایت اتاق و سایت‌های ملی ده بار آگهی کردیم اما یک فرد نیامد حتی گفتم خودم پولش را می‌پردازم اما محصول را برداشتم و به عمان و قطر بردم.
کیانی خاطرنشان کرد: صادرات یک کالا ابتدا نیاز به مجوز دارد  و فرد باید کارت بازرگانی یعنی تاجری و فعال اقتصادی کسب کند‌.
اما احمدی استاندار در پاسخ به سخنان کیانی بیان کرد: جمع نشدیم که همدیگر را متهم کنیم وظیفه ما این است که بستر را برای رشد بخش صادرات فراهم کنیم.
وی عنوان کرد: جایی که کار مردم باشد با کسی تعارف ندارم اگر کم‌کاری صورت گرفت برخورد می‌کنم چه آقای کیانی باشد و چه آقای گوهرگانی معاون استانداری!
مقام ارشد اجرایی کهگیلویه و بویراحمد تصریح کرد: آنچه دستگاه‌ها باید بدانند اینکه استانداری دستگاه اجرایی نیست بلکه استانداری هماهنگ کننده دستگاه‌های اجرایی است اما متولی بخش توسعه صادرات ، گمرک، صنعت و معدن و سازمان توسعه صادرات است و اتاق بازرگانی هم بازوی این بخش است.
وی عنوان کرد: از اتاق بازرگانی نخواستیم جای صنعت و معدن باشد اتاق تلاش خوبی داشته است خود من به عنوان استاندار از اتاق حمایت کردم و در جلسات مانند نشست دولت و بخش خصوصی حضور دارم که در کمتر استانی استاندار در جلسات شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی شرکت می‌کند.
در ادامه کیانی به استاندار گفت: اجازه دهید تا جلسه ای برگزار و در آن عملکرد و نقش دستگاه‌های صادرات را برایتان توضیح دهم آنگاه کسی که کوتاهی کرده را به مردم کهگیلویه و بویراحمد معرفی کنید.
وی خاطرنشان کرد: هفته گذشته زمینه تفاهم‌تفاهم نامه دانشگاه یاسوج با بهترین دانشگاه اروپا فراهم کردم، بی‌انصافی است اتاق بازرگانی که شبانه‌روز تلاش می‌کند این چنین توسط معاون استاندار استیضاح شود.
در ادامه داریوش دیودیده در پاسخ به سخنان گوهرگانی گفت: ما از مجموعه استانداری و معاون اقتصادی جزء هماهنگ کننده چیز دیگری انتظار نداریم که بدون نگاه تبعیض‌آمیز به این موضوع توجه کند.
در ادامه صادرات محصولات بخش کشاورزی استان از گمرک سایر استان‌ها مورد بحث قرار گرفت.سالانه ۱۱۰ تن سیب در این استان تولید می شود که حداقل ۷۰ هزار تن آن قابلیت صادرات را دارد که نبود سردخانه و دستگاه سورتینگ موجب شده تولیدکنندگان سیب استان را ازگمرک اصفهان، فارس و خوزستان به خارج کشور خصوصا کشورهای عرب حوزه خلیج فارس صادرکنند.
در ادامه علی‌محمد احمدی در پاسخ به صحبت‌ دیودیده مبنی بر فرافکنی در صادرات گفت: در هر جلسه‌ای که تشکیل می‌دهیم اگر نیت خدمت به مردم و کشور باشد باید سنگ‌ها را برداریم اما در صادرات همه مقصریم.
به گزارش فارس؛ در پایان این نشست مقرر شد نشستی با حضور دستگاه‌های صادراتی و صادر کنندگان به ریاست گوهرگانی به منظور بررسی گردش کار بخش صادرات تشکیل شود تا برای سناریوهای صادراتی برنامه تدوین شود.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار