چند سالی است که خودکشی در استان به مسئله ای نگران کننده بدل شده است. اینطور که آمارها می گویند,استان کهگیلویه و بویراحمد, در رتبه دوم کشوری قرار دارد.
کد خبر: ۷۵۴۵۵۲
تاریخ انتشار: ۲۷ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۰:۱۱ 17 June 2019
چند سالی است که خودکشی در استان به مسئله ای نگران کننده بدل شده است. اینطور که آمارها می گویند,استان کهگیلویه و بویراحمد, در رتبه دوم کشوری قرار دارد. بخاطر اهمیت این موضوع, برنامه سه نقطه, سراغ دو تن از اساتید دانشگاه رفته و گفتگویی را با آنها ترتیب داده است.
به گزارش تابناک کهگیلویه و بویراحمد ، آقايان دکتر شیرعلی خرامین, استاد روانشناسی بالینی دانشگاه علوم پزشکی یاسوج و دکتر آرمان حیدری, استاد جامعه شناسی دانشگاه یاسوج, مهمانان پنجمین برنامه گفتگومحور اینترنتی سه نقطه بودند.
دکتر خرامین صحبت خود را با ارائه ی آمار خودکشی در کشور شروع کرد؛ به گفته ی وی, کشور در مقایسه با آمارهای جهانی, در حد وسط قرار دارد اما نرخ خودکشی در استان نسبت به میانگین کشوری بالا است؛ طبق آخرین آمارها, ۶۳% مردان و ۳۷% زنان اقدام به خودکشی کرده اند.
دکتر حیدری از شفاف نبودن آمارهای خودکشی و تحقیق هراسی مسئولین انتقاد کرد و ارائه راه حل را منوط به شفاف بودن و در دسترس قرار دادن آمارها برای پژوهشگران این حوزه دانست. 
وی نرخ خودکشی زنان در استان را بالاتر از سایر استان ها برشمرد و افزود علت بالا بودن نرخ خودکشی در استان های زاگرس نشین از قبیل ایلام, کهگیلویه و بویراحمد و کرمانشاه, بخاطر ساختار ایلی-عشیره ای این استان ها است که در این ساختار حقوق فردی نادیده انگاشته می شود؛ از آن طرف جوان در یک نهاد مدرن و توسعه یافته که حق فرد را محترم می شمارد, آموزش می بیند و با حقوق خود آشنا می شود فلذا جوان با تعارضاتی مواجه می گردد که نهایتا به خودکشی ختم می شود.
 
 گزارش ویژه

دکتر خرامین ده برابر شدن جمعیت شهر یاسوج طی بیست سال گذشته را عامل ایجاد بحران های متعدد هویتی, اقتصادی و نابهنجاری های اجتماعی دانست.
از نظر خرامین در خودکشی برنامه ریزی شده, عواملی مانند افسردگی, اسکیزوفرنی, اعتیاد و بحران های شخصیتی زمینه ساز است اما در خودکشی غیربرنامه ریزی شده که ۷۰% خودکشی های استان را شامل می شود, عواملی مثل اختلافات خانوادگی, شکست عشقی و مسائل اقتصادی دخیل است.
این استاد دانشگاه مهمترین دلیل خودکشی در استان را فقدان مهارت های زندگی برشمرد و افزود ما فرزندانمان را بگونه ای تربیت کردیم که در مواجهه ی با مشکلات زندگی, صبر و استقامت لازم را ندارند؛ هرچه خواستند برایشان فراهم کردیم و اگر در مقابل خواسته هایشان بایستی و نه بگویی, یا سراغ مواد مخدر می رود یا خودکشی می کند.
دکتر حیدری گریزی به سنت و مدرنیته زد و خاطرنشان کرد ما سنت را در تقابل شدید با مدرنیته قرار دادیم, در صورتی که اگر یک نگاه انتقادی تؤام با گزینش گری نسبت به فرهنگ خود می داشتیم, شاهد چنین نابهنجاری ها و تعارضاتی در جامعه نبودیم؛ برای مثال, اقتدار پدر را گرفتیم در حالی که باید تعدیل می شد؛ به جوانان مان استقلال مطلق دادیم و همه ی امکانات را در اختیارشان گذاشتیم در حالی که در جوامع پیشرفته ای مانند فنلاند و اسکاندیناوی هم چنین نیست.
دکنر خرامین برگزاری مراسمات ترحیم و نصب پلاکاردهای آنچنانی برای افرادی که دست به خودکشی زده اند را مشوقی دانست که جوان را ترغیب می کند برای دیده شدن و مورد توجه قرار گرفتن,دست به خودکشی موسوم به قهرمانانه بزند؛ فلذا وی برداشتن این مشوق ها, شناسایی افراد مبتلا به بیماری های روانی مانند افسردگی و درمان آن, فراگیری مهارت های زندگی و ایجاد شغل را از جمله راهکارهای جلوگیری از خودکشی عنوان کرد.
دکتر حیدری نیز از لزوم تعدیل نگاه مقصر دانستن قربانی خودکشی سخن گفت و اینکه اطرافیان قربانی نیز باید خود را مقصر بدانند. 
حیدری ارائه آمارهای دقیق خودکشی جهت انجام تحقیقات را ضروری دانست و آموزش و مهارت افزایی به گروه های هدف را بعنوان راهکار کاهش خودکشی ذکر نمود.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار