کد خبر: ۷۷۸۵۹۳
تاریخ انتشار: ۱۷ شهريور ۱۳۹۸ - ۰۹:۰۸ 08 September 2019

به گزارش تابناک کهگیلویه و بویراحمد به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی،گردشگری و صنایع دستی کهگیلویه وبویراحمد،رئیس پژوهشکده باستان‌شناسی کشور به همراه مدیرکل میراث فرهنگی،گردشگری و صنایع دستی و معاون میراث فرهنگی کهگیلویه وبویراحمد از عملیات فصل سوم کاوش در سادات محمودی بازدید کردند.

رئیس پژوهشکده باستان شناسی کشور در این بازدید با اشاره به اینکه این عملیات تا کنون در سه فصل در دهستان سادات محمودی صورت گرفته است گفت: عملیات  کاوش در محدوده تاریخی سادات محمودی به منظور نجات بخش آثار تاریخی قبل از آغاز بکار سد آبی خرسان است.

روح‌الله شیرازی با اشاره به یافته های باستان شناسی در این منطقه اظهار کرد:در گورهای تاریخی این منطقه تعدادی اشیائ سفالی،ظروف مرمری کشف که به لحاظ تاریخی از اهمیت بالایی برخوردار است.

وی افزود: با توجه به وسعت گورستان و محوطه های تاریخی در دهستان سادات محمودی مطالعات باستان شناسی در فصل های بعدی انجام می شود.
بازدید مقام کشوری از عملیات فصل سوم‌کاوش باستان شناسی در سادات محمودی

مدیرکل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری کهگیلویه وبویراحمد نیز در این بازدید با اشاره به اینکه با هماهنگی لازم تیم کاوش نجات بخشی در این روستا مشغول فعالیت است گفت: سومین فصل از پژوهش‌ها و مطالعات باستان شناختی در مجموعه باستانی گورستان سادات محمودی شهرستان دنا در بعد یک ماه تلاش کارشناسان باستان شناسی کشور دیروز ۱۶شهرویر ماه به پایان رسیده است.

وی با بیان اینکه  فصل دوم کاوش نجات بخشی گورستان ده پائین سادات محمودی در سال گذشته انجام شده است، اظهار داشت: این پژوهش باستان‌شناسی قبل از شروع به کار سد آبی خرسان و برای جلوگیری از نابودی آثار باستانی و تاریخی در این منطقه در چند فصل انجام می شود.

باقری با اشاره به اینکه آثار کشف شده گورستان مربوط به هزاره دوم و سوم قبل از میلاد بوده است تصریح کرد: اشیایی که در این گورستان کشف شده ارتباط تجاری مردم این منطقه با شرق کشور را نشان می‌دهد.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری وصنایع دستی کهگیلویه و بویراحمد افزود: اشیای کشف شده از گورستان سادات محمودی به موزه باستان شناسی مرکز استان انتقال داده می شود.

باقری با بیان اینکه اشیای کشف شده در فصل سوم یک دوره جدید از فرهنگ مردم را نشان داده است افزود: کاوش فصل سوم اطلاعات تاریخی جدیدی رادر اختیار باستان شناسان کشور قرار داده است.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار