کد خبر: ۷۹۲۵۴۹
تاریخ انتشار: ۰۸ آبان ۱۳۹۸ - ۰۰:۰۳ 30 October 2019
به گزارش تابناک کهگیلویه و بویراحمد ، تسنیم نوشت : اغلب شبکه‌های توزیع برق در استان کهگیلویه و بویراحمد متاسفانه به علت اجرایی نشدن استانداردسازی شبکه‌ها، هدررفت انرژی فراوانی دارند و از سویی سارقان شبکه‌های برق به راحتی امکان دستبرد به این شبکه‌ها به‌ویژه در مناطق روستایی و کوهستانی را دارند.

نرخ تلفات انرژی در فرایندی یکساله بنابگفته مسئولان شرکت توزیع نیروی برق استان از ۳۲ درصد به ۱۳ درصد رسیده و اگرچه جای سوالات فراوان فنی در این مبحث وجود دارد، اما به نظر نمی‌رسد این کاهش نرخ تلفات در یک بازه زمانی یکساله اتفاق افتاده باشد و به نظر می‌رسد این اتفاق در حوزه‌های غیرفنی مانند حوزه مشترکین رخ داده باشد.

علاوه بر این، وضعیت روشنایی معابر در مناطق شهری و روستایی شرایط نامطلوبی را به خود اختصاص داده به گونه‌ای که اغلب روستا‌های این استان از نبود روشنایی معابر رنج می‌برند و متاسفانه افزایش سرقت‌ها در مناطق روستایی روند نگران‌کننده‌ای را ایجاد کرده است.

همچنین اغلب مناطق حتی مناطق شهری مانند شهر یاسوج به عنوان مرکز استان از داشتن شبکه‌های فنی استاندارد (کابلی) بی‌بهره‌اند، اما متاسفانه وجود همین شبکه‌های فنی استاندارد در باغات ویلایی در حاشیه همین شهر یاسوج (سروک) و البته برخی باغات دیگر مناطق استان تاسف همگان را برانگیخته است.

نوسانات برق، ضعف ولتاژ و سوختگی متعدد و مستمر وسایل برقی مناطق شهری و روستایی به ویژه اغلب نقاط شهر مانند یاسوج، لنده، بهمئی ، چرام، باشت، دوگنبدان و حتی شهر سی‌سخت نارضایتی از عملکرد شرکت توزیع نیروی برق استان را دوچندان کرده است.

زمان‌بر بودن پاسخگویی به متقاضیان احداث شبکه‌های برق و حتی متقاضیان انشعابات خانگی نیز نارضایتی‌های کنونی را دوچندان کرده به گونه‌ای که گا‌ها به خوبی می‌توان این اعتراضات را در ادارات تابعه شرکت توزیع نیروی برق استان به‌ویژه برق ناحیه بویراحمد مشاهده کرد.

در این میان، افزایش برق‌های غیرمجاز در مناطق مختلف استان داد همگان حتی داد مسئولان شرکت توزیع نیروی برق استان را درآورده به طوری که مدیر حقوقی این شرکت در نامه اداری سرگشاده‌ای از همکاران خود می‌خواهد مردم را مورد اذیت و آزار قرار ندهند.

قطع برق مشترکین بدهکار از دیگر مسائلی است که به شیوه‌ای عجیب در این استان درحال انجام بوده و گا‌ها دیده می‌شود که تمام دار و ندار یک خانه به‌دلیل بی‌احتیاطی و رعایت نکردن اصول ایمنی سوخته و دست آن مشترک بدهکار هم به جایی نمی‌رسد.

پاسخگویی به مشترکین برق توسط واحد‌های عملیاتی و اتفاقاتی با تاخیر فراوان اتفاق می‌افتد و متاسفانه به‌نظر می‌رسد که سیستم ۱۲۱ شرکت توزیع نیروی برق استان توان پاسخگویی لازم به تماس گیرندگان را در زمان کوتاه ندارد.

علاوه بر همه اینها، به‌کارگیری نیرو‌های گسترده فله‌ای بدون آزمون و بدون ضابطه در این شرکت در سال ۹۴ و آن هم قبل از انتخابات مجلس شورای اسلامی از دیگر مباحث جنجالی مرتبط با شرکت توزیع نیروی برق استان بوده که همچنان این مباحث ادامه دارد و البته کسی هم پاسخگو نیست.

میزان دریافت مطالبات شرکت که رکن اصلی جلوگیری از ورشکسته شدن یک شرکت در بخش خصوصی است اکنون از مرز ۱۱۰ میلیارد تومان گذشته و این روند هم اکنون روند افزایشی دارد.

به همه این مشکلات می‌توان واگذاری نیروگاه‌های خورشیدی به روستاییان و عشایر را اضافه کرد که به یک معضل بزرگ تبدیل شده و واگذاری ۷۰۰ پنل خورشیدی به عشایر این استان که قرار بود چهارسال پیش محقق شود به یک آرزو برای عشایر تبدیل شده است.

همچنین خطوط ۲ مداره برق در شهرستان‌های مختلف به دلیل نیروگاه و ایستگاه‌های برق توان پاسخگویی به مشترکین برق را نداشته و متاسفانه تنها راه جلوگیری از قطعی‌های طولانی مدت برق در این استان، قطع برق مشترکین خانگی، کسبه و بازار، ادارات و چاه‌های کشاورزی در گرم‌ترین ساعات روز است که این موضوع نیز نارضایتی‌های فراوانی را به بار آورده است.
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۱
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۲
حسین
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۳۱ - ۱۳۹۸/۰۸/۰۸
سلام برادر چرا مطلب کذب می نویسی
کجا درشهر سی سخت وسیله برقی سوخته
ر شهرستان دنا آخرین روستا که مازه کز است روشنایی هست
پاتاوه دنا لوداب زیلایی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۵۴ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۰
از وزارت نیرو و شرکت آب و برق خوزستان باید مدد جست.باید از ظرفیت های استان های فارس و اصفهان و خوزستان استفاده نمود.از وزارت نیرو تقاضای عاجزانه می شود زیرساخت برق استان را تقویت و تجهیز نماید.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار