سیاست در این استان کوچک چنان به روابط قبیله‌ای گره خورده که امروز انتخابات را وزن و بزرگ بودن قوم و قبیله تعیین می‌کند نه شایستگی و لیاقت افراد.
کد خبر: ۷۹۴۶۸۴
تاریخ انتشار: ۱۴ آبان ۱۳۹۸ - ۱۸:۴۰ 05 November 2019

تابناک کهگیلویه و بویراحمد ، امیر محبی ، در استان غنی اما محروم کهگیلویه و بویراحمد قوم گرایی در تمامی مناسبات سیاسی ، استخدامی ، اجتماعی ،  اقتصادی و حتی مراسمات آئینی و سنتی آنچنان ریشه دوانده که علاوه بر اثر نامطلوب آن بر رشد و توسعه استان ، ظرفیتهای عظیم انسانی و شایسته سالاری را به حاشیه برده و انها را در پای فئودالیته قومی و قبیله‌ای ذبح نموده.
سیاست در این استان کوچک چنان به روابط قبیله‌ای گره خورده که امروز انتخابات را وزن و بزرگ بودن قوم و قبیله تعیین می‌کند نه شایستگی و لیاقت افراد.
در حوزه مدیران نیز متأسفانه انتخاب بر اساس جمعیت و میزان اثر گذاری آنها در میان طایفه مدنظر قرار گرفته و هیچ نشانی از شایستگی و کارآمدی در انتخابها دیده نمی‌شود.
متاسفانه در بدترین نوع فئودالیسم قبیله‌ای استخدام افراد نیز بر اساس وابستگی افراد به افراد ذی نفوذ یا مدیران شکل گرفته تا جوانان شایسته و نخبه به حاشیه رفته و عقب افتاده های علمی و تحصیلی به افتخار کارمندی دولت نائل گردند و اینچنین است که ما در سایه چنین مدیران و کارکنان بیسوادی همیشه نام محرومیت و توسعه نیافتگی را با خود یدک می‌کشیم.
ما دائماً از محرومیت و عقب ماندگی شکوه کرده و گناه توسعه نیافتگی را به زمین و زمان نسبت می‌دهیم غافل از اینکه این خود ما هستیم که با انتخاب های احساسی نشأت گرفته از تعصبات کور قومی مسبب اصلی این فلاکت و محرومیت بوده و هستیم و تا زمانی که نوع نگاه ما تغییر نکند هیچ تغییری در روند توسعه حاصل نمی‌شود.
به هر روی رشد توسعه در گرو انتخاب مدیران و مسئولین بر اساس توانمندی و کارآمدی و کنار گذاشتن تعصبات قومی و قبیله‌ای یا همان دوری گزینی از فئودالیسم قبیله‌ای است و تا این مهم محقق نگردد  فکر کردن به توسعه سرابی بیش نیست.

نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۱
پرورش
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۲۵ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۴
با سلام وارادت خدمت استاد فرهبخته آقای محبی
با تشکر فراوان از این روشنگری درست وبه موقع
الحق که یکی از عوامل مهم وتاثیر گذار درعدم پیشرفت وتوسعه در استان و شهرستانها ایجاد مرزبندیهای.... موجود است
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار