فرودگاهی که هواپیمای وی را روز قبل از نشست تا بالای دنا آورد اما با اعلام یکباره خلبان مبنی بر مساعد نبودن شرایط جوی( آن هم با بررسی بصری خلبان نه بر اساس قوائد و استفاده از نرم افزارهای روز دنیا!) یکسره به تهران بازگرداند! البته با این تفاوت که باند فرودگاه سیاسی بویراحمد و دنا هنوز نامساعد بودن فضای فرود را اعلام نکرده است!
کد خبر: ۸۰۵۷۹۳
تاریخ انتشار: ۲۴ آذر ۱۳۹۸ - ۰۷:۳۷ 15 December 2019
تابناک کهگیلویه و بویراحمد ، تحلیل سیاسی ، چند روز پیش و در آستان برگزاری نشست روز دانشجو در یاسوج با حضور دکتر محمد علی وکیلی ، مطلبی در سایت تابناک کهگیلویه و بویراحمد منتشر شد با عنوان"وکیلی به دنبال نشانه ای در بویراحمد؟ " که محتوای آن منتج به این نکته می شد که حضور وکیلی در این نشست می تواند بررسی وضعیت سیاسی ، انتخاباتی شهرستان بویراحمد و دنا جهت کاندیداتوری وی باشد.
بی شک محمد علی وکیلی که اکنون پس از یک دوره نمایندگی مجلس آن هم در طراز ملی ، چهره ای کاملا شناخته شده و دارای حسگرهای قوی سیاسی است ، کاملا هدفمند و بابرنامه وارد یاسوج شده است.
محمد علی وکیلی به جد در پی یافتن دو نشانه مهم در این حضور خود در باند فرودگاه سیاسی یاسوج است ، فرودگاه سیاسی که همانند فرودگاه هواپیمائیش دارای مشکلات متعددی است . فرودگاهی که هواپیمای وی را روز قبل از نشست تا بالای دنا آورد اما با اعلام یکباره خلبان مبنی بر مساعد نبودن شرایط جوی( آن هم با بررسی بصری خلبان نه بر اساس قوائد و استفاده از نرم افزارهای روز دنیا!) یکسره به تهران بازگرداند! البته با این تفاوت که باند فرودگاه سیاسی بویراحمد و دنا هنوز نامساعد بودن فضای فرود را اعلام نکرده است!
نشانه اول برای وکیلی استقبال مردمی از حضور خود بود که این نشانه را با توجه به حضور زیاد و با حرارت مردمی تا حدودی محقق شده تلقی کرد اما نشانه دوم و اساسی بحث استقبال نخبگان سیاسی آن هم اصلاح طلبان است که خود وکیلی با واژه اجماع از آن یاد کرد .
وکیلی با واقعیاتی روبرو شده است که تصمیم گیری برای وی را بسیار سخت و نیازمند تیزهوشی و بهره بردن از نوعی هنرمندی سیاسی کرده است چرا که اکنون و با افتضاحات دولت روحانی که امثال وکیلی در رسیدن وی به چنین جایگاهی کم نقش نداشته اند ، وضعیت رای آوری خود و دوستانش با توجه به احتمال کاهش رای دهندگان تهرانی که عمده انان خاکستری هایی که بی برو برگرد به تیم امیدی ها رای می دادند ، نامشخص و به عبارت دیگر ناامیدکننده کرده است ! 
در طرف دیگر زادگاهی برای وکیلی پیش رو قرار دارد که رقابت های انتخاباتی در آن بسیار متفاوت تر از تهران است ! اگر در تهران آمار بالای شرکت کننده ها مستلزم حضور خاکستری هایی است که چندان دغدغه مسائل اقتصادی را ندارند ، اما در بویراحمد و دنا از هم اکنون و در هر شرایطی آمار شرکت کننده 100 در صدی و بالاتر! را خواهد دید!
وکیلی نماینده ای است که در سطح کلان شرایط سیاسی را تجربه کرده است و احتمالا نمی پذیرد و نمی تواند با رویکردهای طایفه ای و قومی قبیله ای به مسئله انتخابات فکر کند لذا از هم اکنون شرط حضور خود را بر مبنای خواستگاه سیاسی اصلاح طلبی بنا کرده است و از واژه اجماع سخن می گوید.
 
فرود یا برگشت هواپیمای وکیلی در فرودگاه یاسوج!
 
در خصوص تحقق نشانه دوم برای وکیلی ، در نشست دانشجویی برخی سیاسیونی حضور داشتند که برخی از نزدیکان داوطلبین فعلی اصلاح طلب کاندیداتوری نمایندگی مجلس در بویراحمد و دنا هستند که این می تواند شروعی خوب باشد اما نشانه اصلی زمانی است که به صراحت این موضوع اعلام شود و همه ی داوطلبین منصوب به طیف اصلاح طلب در بویراحمد و دنا به نتیجه واحد برای کنار رفتن به نفع وکیلی برسند .
جالبتر این جا است که سخنرانی وکیلی در یاسوج با حملات تند بسیج دانشجویی از گروه های حامی اصولگرایان که مخالفت شدیدی هم با طیف اصلاح طلب دارد همراه بود و این می تواند نشانه ای خوب برای وکیلی باشد که از هم اکنون وی را با نگاه جریانی می نگرند!
 
بیشتر بخوانید
 
چه کرده اید که مردم به دسته بیل رای می دهند اما به شما نه!
 
نکته ای که وکیلی را برای تحقق نشانه دوم امیدوار کرده این است که از هم اکنون هیچ کس کاندیداهای موجود اصلاح طلب را دارای توان پیروز شدن نمی داند و حداکثر نقشی را که می توان برای آنان متصور شد کمک به موفقیت یکی از کاندیداهای کم زاویه با این طیف است که اجازه پیروز شدن اصولگرایان را ندهند!
و نکته دیگر اینکه وکیلی به معنای واقعی جریانی عمل می کند نه قومی و قبیله ای بنابراین احتمال این که بزرگان اصلاحات در استان بتوانند به اجماعی برسند که وکیلی را به ماندن ترغیب کنند بسیار زیاد است چرا که می دانند برای محمد علی وکیلی بسیار خوشایندتر است که در تهران بماند و احتمالا به دلیل عملکرد ضعیف هم حزبی هایش ببازد تا اینکه بخواهد در بویراحمد و دنا وارد بازی های کثیف قومی و قبیله ای شود حتی اگر برنده باشد!
البته خود وکیلی می گوید می تواند با اعلام حضورش در انتخابات بویراحمد و دنا موجی راه اندازی کند اما ترجیح می دهد این مهم با حضور حداکثری اصلاح طلبان رخ دهد و این طیف سیاسی یکپارچه عمل کند و به نظر می رسد که اگر غیر از این باشد وی مطلقا در بویراحمد و دنا ماندگار نباشد.
به نظر می رسد گسترده تر کردن این تحلیل چندان ضروری نباشد و می توان همه ی موضوعات را فاکتور گرفت و به این نکته بسنده کرد که "اجماع" اصلاح طلبان نکته کلیدی ماندن یا نماندن وکیلی در بویراحمد است و اینکه فعلا وکیلی در یاسوج به سر می برد و احتمالا هر مدتی که اینجا بماند اکثر زمان حضورش با رایزنی و تحقیق در مورد وضعیت و شرایط خواهد گذشت و نهایتا باید منتظر ماند و دید که وی چه تصمیمی خواهد گرفت !
و اینکه وکیلی فعلا به رقبا فکر نمی کند بلکه تمام حواسش معطوف به جریان اصلاح طلبی در بویراحمد و دنا است!
اشتراک گذاری
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۱
از طرف مردم بهمئی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۳۸ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۴
با عرض سلام سایت وزین و بروز تابناک استان کهگیلویه و بویراحمد
قبلا مردم شهرستان بهمئی خواستار تغییر نام مرکز شهرستان بهمئی از لیکک به "بهمن شهر " بودند و فکر کنم در شورای اول شهر لیکک هم تصویب گردید ولی متاسفانه نمی دانم چه عاملی باعث عدم اجرایی آن می شود البته به نظر می رسد افراد غیر بومی و افرادی که بهمئی اصیل نیستند ولی ساکن شهرستان بهمئی هستند یکی از عوامل غیر اجرایی تغییر نام مرکز شهرستان از لیکک (که شاید اسم بی مسمی باشد) به "بهمن شهر" باشد لذا از آن رسانه مردمی و متعهد تقاضای یاری و راهکار و تبلیغات لازم و یادآوری به مسئولین شهرستانی و استانی را در این زمینه داریم در ضمن از آن سایت لازم است تشکر به عمل آید که به دنبال نام بردن از لیکک فوری اشاره به مرکز شهرستان بهمئی می کنید امیدوارم منبعد در صدا و سیما استانی و ملی و دیگر ادارات به جای لیکک از لفظ بهمئی و یا شهر "بهمن شهر" بهمئی باشیم منتظر اقدامات آن سایت و دیگر سایت های محلی در این زمینه هستیم موفق باشید.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار