حملات سنگین موشک‌های بالستیک نیروی هوافضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به پایگاه عین‌الاسد در عراق که محل استقرار نیرو‌های آمریکایی است، آغاز شد. سپاه پاسداران با صدور اطلاعیه ضمن تایید این عکس العمل ایران به حمله تروریستی آمریکا، نسبت به واکنش آمریکا هشدار داد.
کد خبر: ۸۱۲۲۱۷
تاریخ انتشار: ۱۸ دی ۱۳۹۸ - ۰۷:۱۲ 08 January 2020
حملات سنگین موشک‌های بالستیک نیروی هوافضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به پایگاه عین‌الاسد در عراق که محل استقرار نیرو‌های آمریکایی است، آغاز شد. سپاه پاسداران با صدور اطلاعیه ضمن تایید این عکس العمل ایران به حمله تروریستی آمریکا، نسبت به واکنش آمریکا هشدار داد.

به گزارش «تابناک»، سپاه پاسداران با صدور اطلاعیه‌ای آغاز عملیات متقابل ایران را تایید کرد و به مقامات آمریکایی نسبت به واکنش مشابه در قبال پاسخ ایران، هشدار جدی داد. این عملیات با نام عملیات شهید سلیمانی، با رمز مقدس یا زهرا(س) آغاز شده و بنابر اعلام سپاه پاسداران پایگاه عین الاسد، بزرگ‌ترین پایگاه نظامی آمریکا و محل استقرار چهار هزار آمریکایی در عراق هدف قرار گرفته است.
 
این برای نخستین بار بعد از جنگ جهانی دوم است که یک دولت به شکل رسمی به یک پایگاه آمریکا حمله کرده و پاسخ حملات آمریکا را به شکل «رسمی» داده است.
 
حمله موشکی گسترده سپاه پاسداران به پایگاه نظامی آمریکا در عراق / هر سرزمینی، به هر ترتیب مبدأ اقدامات خصمانه و تجاوزگرانه علیه ایران قرار گیرد، هدف قرار خواهد گرفت

پایگاه عین الاسد در عراق، یک فرودگاه نظامی با باند فرود به طول 4000 متر بود که پس از اشغال عراق، به یک پادگان-شهر نظامی امریکایی تبدیل شد و واشنگتن روی آن حساب ویژه باز می کند و به نوعی آن را مرکز فعالیت های خود در عراق و تاحدودی منطقه قرار داده یا آنطور که العالم تیتر زده بود، آن را "پایتخت امریکا در عراق" کرده است. این پایگاه هوایی که پس از پایگاه هوایی البلد (نزدیک فرودگاه بغداد)، دومین پایگاه هوایی عراق است، 50 کیلومتر مربع مساحت و 30 کیلومتر محیط دارد و در آن امکاناتی نظیر واحد مسکونی، مسجد، مدرسه ابتدایی و راهنمایی هم بوده است.

پس از اشغال آن از سوی امریکایی ها، این پایگاه همچون یک شهر در آمده است. سال 2006، خبرنگار بی بی سی که به درون این پایگاه رفته بود، آن را چنین توصیف کرد: «قسمتی از پایگاه که برای امریکایی ها بود، وضعیت بهتری داشت و آسفالت ها سالم تر بود. آن ها تلاش کرده بودند آن جا را مثل یک منطقه حومه نشین امریکا در بیاورند... برای این که سربازان دیوانه نشوند، آنجا رستوران، سینما، کافی شاپ هم هست... هیچ چیز حتی آب سربازان امریکایی مستقر در عین الاسد هم از عراق نیست و تمام آن از امریکا می آید».

 

 

در اطلاعیه سپاه پاسداران خطاب به ملت ایران درباره این حمله چنین آمده است:

«امت اسلامی دغدار، ملت بزرگ و شهیدپرور ایران اسلامی

زمان تحقق وعده صادق فرارسید و به اذن خداوند متعال بامداد امروز در پاسخ به عملیات جنایتکارانه و تروریستی نیروهای متجاوز آمریکایی و انتقام ترور ناجوانمردانه و شهادت مظلومانه فرمانده قهرمان و فداکار نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی سردار پرافتخار سپهبد پاسدار شهید حاج قاسم سلیمانی و یارانش، رزمندگان شجاع نیروی هوافضای سپاه طی عملیاتی موفق به نام عملیات شهید سلیمانی، با رمز مقدس یا زهرا(س) با شلیک ده‌ها فروند موشک زمین به زمین، پایگاه هوایی اشغالی ارتش تروریستی و متجاوز آمریکا موسوم به عین‌الاسد را در هم کوبیدند که جزئیات آن متعاقباً به استحضار ملت شریف ایران و آزادگان جهان اسلام خواهد رسید.

سپاه پاسداران انقلاب اسلام به تبریک این پیروزی بزرگ به امت اسلامی و مردم فداکار و عظیم الشان ایران اسلامی اعلام می دارد.

1- به شیطان بزرگ، رژیم سفاک و مستکبر آمریکا هشدار می دهیم هر شرارت مجدد و یا تحرک و تجاوز دیگر با پاسخ‌های دردناک‌تر و کوبنده‌تری مواجه خواهد شد.

2- به دولت‌های متحد آمریکا که پایگاه‌های خود را در اختیار ارتش تروریستی این کشور قرار داده‌اند اخطار داده می‌شود هر سرزمینی، به هر ترتیب مبدأ اقدامات خصمانه و تجاوزگرانه علیه جمهوری اسلامی ایران قرار گیرد، هدف قرار خواهد گرفت.

3- به هیچ وجه رژیم صهیونیستی را در این جنایات جدای از رژیم جنایتکار آمریکا نمی‌دانیم.

4- به مردم آمریکا توصیه می‌کنیم برای پیشگیری از خسارت‌های بیشتر، سربازان آمریکایی را از منطقه فراخوانده و اجازه ندهند با نفرت افزایی روزافزون رژیم ضدمردمی حاکم بر ایالات متحده جان نظامیان آن کشور بیش از این به خطر افتد.

و ما نصر الا من عندالله العزیز الحکیم»

سناتور بن کاردین: به نفع ما نیست که شاهد یک جنگ با ایران باشیم
۱۳۹۸/۱۰/۱۸ - ۱۰:۵۳

حمله موشکی سپاه پاسداران به پایگاه نظامی آمریکا در عراق / نامه ایران به شورای امنیت سازمان ملل: دنبال جنگ نیستیم

سناتور دموکرات، بن کاردین، عضو کمیته روابط خارجی سنا در گفت و گو با سی ان ان تاکید کرد: «اکنون با شرایطی جدی مواجه هستیم اما بر این باورم سخنان رئیس جمهور ترامپ منعکس کننده این حقیقت است که امروز شاهد تلفاتی ناشی از این حمله نبوده ایم. این موضوع سبب می شود او گزینه های بیشتری برای کاهش تنش ها بین ایران و آمریکا در اختیار داشته باشد. در سطح بین المللی از نظر امنیتی به نفع ما نیست که شاهد یک جنگ با ایران باشیم و همچنین به این روند زد و خورد متوالی ادامه دهیم. بنابراین ، ما باید بدنبال یک راه دیپلماتیک برای آرام کردن اوضاع بین دو کشور باشیم. البته باید بگویم که پیش بینی و تفسیر سخنان رئیس جمهور آمریکا کاری دشوار است. دشوار است بتوانیم راهبرد او را تشخیص دهیم اما ما سناتورهای آمریکایی فردا شاهد برگزاری جلسه استماع در واشنگتن خواهیم بود و امیدواریم بتوانیم نه تنها در ارتباط با اتفاقاتی که امشب روی داده بلکه در ارتباط با راهبرد آمریکا در قبال ایران مطلع شویم.»

مایکل مور: قصاص تازه آغاز شده است
۱۳۹۸/۱۰/۱۸ - ۰۹:۳۳

مایکل مور، مستندساز مشهور آمریکایی در توییتی نوشت: «قصاص توسط ایران آغاز شده است. من دعا می‌کنم که فرزندان و دختران ما در نیروهای مسلح خوب باشند. من اعتماد دارم و انتظار دارم که ایران وعده خود را حفظ کند و هیچ غیرنظامی آمریکایی را نکشد. اهداف آنها سربازان، رهبری منتخب و نظامی ما و زیرساخت‌های سایبری ما خواهد بود.»

حمله موشکی سپاه پاسداران به پایگاه نظامی آمریکا در عراق / نامه ایران به شورای امنیت سازمان ملل: دنبال جنگ نیستیم

رئیس ستاد کل نیروهای مسلح ایران: آمریکا هر چه سریع‌تر نیروهای ارتش تروریستی خود را از منطقه خارج نماید
۱۳۹۸/۱۰/۱۸ - ۰۹:۲۰
 
رئیس ستاد کل نیروهای مسلح ایران: آمریکا هر چه سریع‌تر نیروهای ارتش تروریستی خود را از منطقه خارج نماید
۱۳۹۸/۱۰/۱۸ - ۰۹:۳۲

حمله موشکی سپاه پاسداران به پایگاه نظامی آمریکا در عراق / نامه ایران به شورای امنیت سازمان ملل: دنبال جنگ نیستیم

سرلشکر محمدباقری رئیس ستاد کل نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران در بیانیه‌ای نسبت به عواقب احتمالی پاسخ آمریکا به انتقام سخت سپاه پاسداران به سردمداران این کشور هشدار داد. در بیانیه رئیس ستاد کل نیروهای مسلح آمده است: «در پی عملیات مقتدرانه شب گذشته دلاورمردان نیروی هوافضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، به سردمداران کج فهم رژیم تروریستی ایالات متحده آمریکا هشدار داد عملیات غرورآفرین شب گذشته تنها بیانگر گوشه‌ای از توانمندی نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران و در پاسخ به اقدام تروریستی رژیم امریکا در به شهادت رساندن شهید بزرگوار سردار سپهبد پاسدار قاسم سلیمانی می باشد و از این پس هرگونه شرارت جدید امریکا با پاسخی قوی تر، کوبنده تر و با وسعت بیشتر مواجه خواهد شد. اینک وقت آن رسیده است تا سردمداران شرور ایالات متحده با درک توانمندی جمهوری اسلامی ایران در گستره‌ی وسیعی از جغرافیای جهان، روشی اصولی را اتخاذ کرده و هر چه سریعتر نیروهای ارتش تروریستی خود را از منطقه خارج نمایند.»

اسرائیل در وضعیت هشدار امنیتی
۱۳۹۸/۱۰/۱۸ - ۰۹:۳۱

پس از حمله متقابل ایران به پایگاه عین الاسد آمریکا، رژیم صهیونیستی وضعیت هشدار امنیتی اعلام کرد. حزب الله لبنان هشدار داده در صورتی که آمریکا به حمله متقابل ایران واکنشی نشان دهد، اسرائیل را هدف قرار خواهد داد.

واکنش کانادا، دانمارک و استرالیا
۱۳۹۸/۱۰/۱۸ - ۰۹:۳۰

کانادا، دانمارک و استرالیا در واکنش‌هایی مجزا اظهار داشتند که نظامیان‌شان در جریان حمله موشکی متقابل به پایگاه عین الاسد آسیب ندیده‌اند.

برآورد اطلاعات سپاه از تلفات آمریکا در پایگاه عین الاسد
۱۳۹۸/۱۰/۱۸ - ۰۸:۵۹

یک مقام آگاه در اطلاعات سپاه از حجم تلفات گسترده آمریکایی ها در حمله موشکی ایران خبر داد و گفت: «مطابق گزارشات دقیق منابع ما در منطقه تا این لحظه دست کم ۸۰ نظامی آمریکایی کشته و حدود ۲۰۰ نفر زخمی شده‌اند که زخمی‌ها بلافاصله با بالگرد از این پایگاه بیرون برده شده‌اند. پایگاه عین الاسد یک مجموعه راهبردی برای آمریکا بوده که پشتیبانی از هواپیماهای بدون سرنشین دراین پایگاه انجام می شده است. ۲۰ نقطه حساس این پایگاه مورد اصابت قرار گرفت و تعداد قابل توجهی پهپاد و بالگرد منهدم شد. به رغم آماده باش کامل آمریکایی ها پدافند آنها نتوانست هیچ عکس العملی نشان دهد.»

104 هدف آمریکا، در تیررس ایران
۱۳۹۸/۱۰/۱۸ - ۰۸:۵۸

یک منبع آگاه در سپاه پاسداران انقلاب اسلامی هشدار داد: «دست‌کم 104 هدف از مواضع آمریکایی ها و متحدانش، در منطقه شناسایی شده اند که اگر آمریکایی ها مجددا مرتکب هرگونه خطایی شوند، این مواضع هدف حمله قرار خواهند گرفت.»

الجزیره: ایران مرحله جدیدی در منطقه آغاز کرده است
۱۳۹۸/۱۰/۱۸ - ۰۸:۵۷

مدیر شبکه الجزیره در ایران می‌گوید، به گفته مشاور سپاه پاسداران ایران، این کشور مرحله جدیدی در منطقه آغاز کرده و آن، زدن مستقیم پایگاه‌های آمریکاست

افزایش تدابیر امنیتی در پایگاه‌های نظامی و مکان‌های حساس آمریکا
۱۳۹۸/۱۰/۱۸ - ۰۸:۵۷

واشنگتن‌پست گزارش داد، ارتش آمریکا در حال افزایش تدابیر امنیتی در پایگاه‌های نظامی و مکان‌های حساس در منطقه خاورمیانه است.

‏سخنگوی شورای نگهبان: در حقوق بین الملل ‎دفاع مشروع پاسخی است به هر گونه تجاوز
۱۳۹۸/۱۰/۱۸ - ۰۸:۲۰

عباسعلی کدخدایی استاد حقوق دانشگاه تهران و سخنگوی شورای نگهبان به حمله موشکی بامداد امروز در توییتی نوشت: «‏در حقوق بین الملل ‎دفاع مشروع پاسخی است به هر گونه تجاوز. عملیات صبح امروز در مقابل تجاوز دولت ترامپ در ترور مقامات عالی کشور بود، اقدامی تصریح شده در منشور ملل متحد و شناخته شده در حقوق بین الملل عرفی.»

حمله موشکی سپاه پاسداران به پایگاه نظامی آمریکا در عراق / هر سرزمینی مبدأ اقدامات علیه ایران قرار گیرد، هدف قرار خواهد گرفت / نامه ایران به شورای امنیت سازمان ملل: دنبال جنگ نیستیم / استدلال حقوقی ایران برای پاسخ متقابل / ترامپ: همه چیز خوب است! / وزیر دفاع آمریکا: به دنبال کاهش تنش با ایران هستیم

تشکر سخنگوی دولت از سپاه: به دنبال جنگ نبوده‌ایم اما هر تجاوز دیگری پاسخ سخت‌تر و کوبنده‌تر خواهد گرفت
۱۳۹۸/۱۰/۱۸ - ۰۸:۱۹

علی ربیعی سخنگوی دولت در واکنش به حمله متقابل به پایگاه آمریکا در توییتی نوشت: «از عملیات موفق #سپاه_پاسداران برای تحقق وعده صادق تشکر و حمایت می‌کنیم. به همان جایی که حمله از آن صورت گرفته بود پاسخ مشروع داده شد. ما به دنبال #جنگ نبوده‌ایم اما هرتجاوز دیگری پاسخ سخت‌تر و کوبنده‌ترخواهد گرفت.»

حمله موشکی سپاه پاسداران به پایگاه نظامی آمریکا در عراق / هر سرزمینی مبدأ اقدامات علیه ایران قرار گیرد، هدف قرار خواهد گرفت / نامه ایران به شورای امنیت سازمان ملل: دنبال جنگ نیستیم / استدلال حقوقی ایران برای پاسخ متقابل / ترامپ: همه چیز خوب است! / وزیر دفاع آمریکا: به دنبال کاهش تنش با ایران هستیم

وزیر دفاع آمریکا: به دنبال کاهش تنش با ایران هستیم
۱۳۹۸/۱۰/۱۸ - ۰۸:۰۸

مارک اسپر وزیر دفاع آمریکا گفت: «آمریکا به دنبال کاهش تنش با ایران است اما این کشور آماده است هر جنگی که با ایران شروع شود، به پایان برساند. به دنبال شروع یک جنگ با ایران نیستیم اما آماده‌ایم که آن را به پایان برسانیم. ما دوست داریم که ببینیم که تنش‌ها کاهش پیدا می‌کند»

حمله موشکی سپاه پاسداران به پایگاه نظامی آمریکا در عراق / هر سرزمینی مبدأ اقدامات علیه ایران قرار گیرد، هدف قرار خواهد گرفت / نامه ایران به شورای امنیت سازمان ملل: دنبال جنگ نیستیم / استدلال حقوقی ایران برای پاسخ متقابل / ترامپ: همه چیز خوب است!

نابودی تعدادی از جت‌های ناتو
۱۳۹۸/۱۰/۱۸ - ۰۸:۰۷

گزارش‌ها از آسیب دیدگی و حتی نابودی تعدادی از جت‌های جنگی ناتو مستقر در پایگاه عین الاسد حکایت دارد. منابع آمریکایی در قبال این گزارش‌ها سکوت پیشه کرده‌اند!

وزیر دارایی امارات: امیدواریم دیگر تنشی در راه نباشد
۱۳۹۸/۱۰/۱۸ - ۰۷:۵۷

حمله موشکی سپاه پاسداران به پایگاه نظامی آمریکا در عراق / هر سرزمینی مبدأ اقدامات علیه ایران قرار گیرد، هدف قرار خواهد گرفت / نامه ایران به شورای امنیت سازمان ملل: دنبال جنگ نیستیم / استدلال حقوقی ایران برای پاسخ متقابل / ترامپ: همه چیز خوب است!

وزیر دارایی امارات در واکنش به رویدادهای اخیر اظهار داشت: «امیدواریم دیگر تنشی در راه نباشد. به آرامش و ثبات در بازار نفت نیاز داریم» در پی تحولات اخیر، قیمت نفت افزایش یافت.

محسن رضایی: اول انتقام و بعد به خاک سپردن قاسم سلیمانی
۱۳۹۸/۱۰/۱۸ - ۰۷:۵۶

محسن رضایی در توییتی نوشت: «بسم رب الشهدا
اول انتقام را با دهها موشک اغاز کردیم و بعد برادرم را به خاک سپردیم»

حمله موشکی سپاه پاسداران به پایگاه نظامی آمریکا در عراق / هر سرزمینی مبدأ اقدامات علیه ایران قرار گیرد، هدف قرار خواهد گرفت / نامه ایران به شورای امنیت سازمان ملل: دنبال جنگ نیستیم / استدلال حقوقی ایران برای پاسخ متقابل / ترامپ: همه چیز خوب است!

مذاکره ترامپ با امیر قطر
۱۳۹۸/۱۰/۱۸ - ۰۷:۵۶

در پی عملیات تلافی‌جویانه ایران علیه پایگاه های آمریکایی در عراق، دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا با امیر قطر تلفنی گفت‌وگو کرد. دو طرف در این گفت‌وگو در رابطه با آخرین تحولات ایران و عراق بحث و تبادل نظر کردند. پایگاه هوایی العدید در جنوب‌غربی شهر دوحه، قطر، مرکز نیروهای هوایی سنتکام است. 

ادعای آمریکایی‌ها: قبل از برخورد موشک‌ها خبردار شده بودیم
۱۳۹۸/۱۰/۱۸ - ۰۷:۵۵

سی ان ان به نقل از یک مقام نظامی آمریکایی ادعا کرد، قبل از برخورد موشک‌ها، نیروهای آمریکایی از وقوع حمله خبردار شده بودند و به سنگر رفته بودند

هدف قرار دادن پایگاه عین الاسد با «قیام»
۱۳۹۸/۱۰/۱۸ - ۰۷:۳۳

پایگاه عین الاسد با موشک قیام هدف قرار گرفته است. مشخصات این موشک را در این اینفوگرافی می‌بینید.

 گزارش لحظه به لحظه از حمله موشکی ایران به پایگاه آمریکایی

سخنگوی سپاه پاسداران: لحظه‌ای را برای تنبیه متجاوزان و دشمنان از دست نخواهیم داد
۱۳۹۸/۱۰/۱۸ - ۰۷:۳۱

سخنگوی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی گفت: شهید پورجعفری، شهید قاسم سلیمانی و مردم داغدار ایران اسلامی و جبهه مقاومت همه بدانید که پاسداران انقلاب اسلامی و رزمندگان اسلام مصمم هستند که راه حاح قاسم را با قوت ادامه دهند و لحظه‌ای برای تنبیه متجاوزان و دشمنان را از دست نخواهند داد.

سردار رمضان شریف در حاشیه مراسم خاکسپاری شهید قاسم سلیمانی در جمع خیل گسترده مردم حاضر در گلزار شهدای کرمان و با تسلیت به خانواده عزیزانی که در مراسم تشییع پیکر شهید سلیمانی در کرمان داغدار شدند، با اشاره به حمله موشکی صبح امروز سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به پایگاه آمریکایی عین السد گفت: بامداد امروز و ساعت 1 و 20 دقیقه رزمندگان شجاع نیروی هوافضای سپاه در عملیاتی موفق به نام عملیات شهید سلیمانی با رمز «یا زهرا (س)» با شلیک ده‌ها فروند موشک زمین به زمین، پایگاه هوایی اشغالی ارتش تروریستی و متجاوز آمریکا موسوم به «عین الاسد» را در هم کوبیدند.

وی با بیان اینکه پایگاه های مورد حمله از طرف سپاه پاسداران انقلاب اسلامی دارای ظرفیت 4000 نیروی آمریکایی بوده که به روز ترین و پیشرفته تجهیزات نظامی مجهز بوده است افزود: ساعت 1 و 20 دقیقق بامداد امروز با موشک های متعدد این پایگاه ها مورد حمله موشک زمین به زمین نیروی هوا فضای سپاه قرار گرفت.

سخنگوی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با اشاره به واکنش آمریکایی ها به این حملات گفت: ابتدا اعلام کردند که ترامپ می خواهد سخنرانی داشته باشد و بعد گفتند که بیانیه ای را منتشر می کند. آمریکایی ها در بحث و سردرگمی قرار گرفته اند.

انهدام هواپیمای آمریکایی در پایگاه عین الاسد
۱۳۹۸/۱۰/۱۸ - ۰۷:۲۹

خبرگزاری الغد اعلام کرد که درپی حملات تلافی جویانه ایران در پاسخ به ترور سردار سلیمانی یک هواپیمای آمریکایی در پایگاه عین الاسد در آتش سوخته است.

لغو سفر نخست وزیر ژاپن به خاورمیانه
۱۳۹۸/۱۰/۱۸ - ۰۷:۲۹

شینزو آبه نخست وزیر ژاپن سفر خود را به خاورمیانه لغو کرد

نماینده کنگره آمریکا: بیایید طلب صلح کنیم!
۱۳۹۸/۱۰/۱۸ - ۰۷:۲۳

ایلهان عمر نماینده دموکرات کنگره آمریکا در واکنش به احتمال پاسخ آمریکا به ایران، در توییتی نوشت: «جنگ دکمه بازگشتی ندارد. من این نکته را در ۸ سالگی آموختم. در جنگ، جان انسانها فدا میشود. جان بسیاری از انسان‌های بی‌گناه فدا میشود و آینده نسل های بعد تحت شعاع قرار میگیرد. بیایید طلب صلح کنیم.»

حمله موشکی گسترده سپاه پاسداران به پایگاه نظامی آمریکا در عراق / هر سرزمینی، به هر ترتیب مبدأ اقدامات خصمانه و تجاوزگرانه علیه ایران قرار گیرد، هدف قرار خواهد گرفت / نامه ایران به شورای امنیت سازمان ملل: به دنبال جنگ نیستیم / استدلال حقوقی ایران برای پاسخ متقابل / ترامپ: همه چیز خوب است!

اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار