ساعتی بعد تعداد زیادی از اهالی روستا جوان و میانسال، زن و مرد سوار بر موتور، دوچرخه، انواع خودرو‌های سواری و وانت و حتی تراکتور در مسیر چهار کیلومتری روستای مال ملا به سمت شهر لنده حرکت کردند.
کد خبر: ۸۷۷۹۳۹
تاریخ انتشار: ۳۱ تير ۱۳۹۹ - ۰۲:۱۱ 21 July 2020
این روزها تب و تاب ورود به بورس در همه جا مشاهده می شود و حتی برخی رسانه ها نوشته بودند که عده ای از کارمندان به دلیل کمبود وقت برای کار در بورس از شغل خود استعفا داده اند ! واقعیت این است که تب بورس در هر جایی مشاهده می شود . به طور کلی بورس همه مرزهای روستایی و شهری را درنوردیده و الان تقریبا هر کسی به نوعی در حال سبد گردانی در بورس است. اما ماجرای یکی از روستاهای شهرستان لنده بسیار جالب است . روستایی که برخی به شوخی آن را مال استریتی متاثر از نام وال استریت می نامند!
گزارشی در خبرگزاری صدا و سیما منتشر شده است که حکایت جالب روستای مال ملا را روایت می کند!
روستای مال ملا در ۴ کیلومتری شهر لنده در شهرستانی به همین نام وجمعیتی حدود ۷۵۰ نفر قرار دارد.

صبح یکی از روز‌های تابستان سال ۹۹ سکوتی همه روستا را فراگرفته بود و ساکنان در انتظار شنیدن پیامی بودند.
ساعت ۷:۳۰ صبح از بلندگوی تنها مسجد روستای مال ملا پیام اعلام شد، پیام به این مضمون بود"امروز اینترنت در روستا ضعیف است کسانی که از وای فای مغازه آقای رستمی استفاده می کردند باید به جای دیگری مراجعه کنند چرا که اینترنت امروز قطع است."

ساعتی بعد تعداد زیادی از اهالی روستا جوان و میانسال، زن و مرد سوار بر موتور، دوچرخه، انواع خودرو‌های سواری و وانت و حتی تراکتور در مسیر چهار کیلومتری روستای مال ملا به سمت شهر لنده حرکت کردند.
در طول مسیر تا رسیدن به شهر تعدادی از جوانان گوشی‌های خود را مرتب چک می کردند و هر یک ناسزایی می گفتندکه چرا اینترنت در این منطقه این قدر ضعیف است.
به شهر که رسیدندهرچند نفری به محله‌ای وارد شدند، تعدادی وارد مغازه دوستان وعد‌ه ای به منزل بستگان خود رفتند و بالاخره هرکسی به محل مورد نظر خود رفت.

آری حکایت مال ملا مستندی از حضور خبرنگار صدا و سیما در این روستا و بیان گوشه‌هایی از همت مردمی است که در کنار فعالیت‌های کشاورزی و دامداری از راه‌های دیگری هم برای کسب روزی تلاش می کنند.

آغاز این حکایت از ۱۲ سال پیش
آقای محمدی از اهالی این روستا سال‌های آخر خدمتش را در یکی از بانک‌های لنده می گذراند، درآمد کارمندی زندگی خوبی برایش فراهم کرده بود، اما با بزرگتر شدن بچه‌ها دغدغه او برای آینده فرزندانش بیشتر شد به همین دلیل به توصیه یکی از همکارانش اندک پس اندازی که در سال‌ها خدمت ذخیره کرده بود را وارد بازار بورس کرد.

او از بورس و فعالیت در آن چیزی نمی دانست به همین دلیل همکارش برای او سبد گردانی می‌کرد، مدتی نگذشت که درآمد بورس وارد زندگی محمدی شد.
وضع از آنچه بود بهتر و بهتر و پچ پچ فامیل و نزدیکان هم برای افزایش درآمد محمدی بیشتر و بیشتر شد.

محمدی پس از مدتی به بهانه تحصیل فرزندانش تصمیم به ترک دیار گرفت، اما پیش از آن راز تغییر زندگی اش را برای تعدادی از بستگان نزدیک از جمله عمو زاده‌هایش تعریف کرد.
حالا دیگر محمدی در روستا نیست، اما اهالی این روستا با ادامه مسیر محمدی حال و روز خوشی دارند
 
بورس درآمد اول و شغل دوم مردم روستا

جمله فوق شعار مردم روستای مال ملا است، دهیار این روستا می گوید: شغل اصلی مردم این روستا کشاورزی و در کنار آن دامداری است.
جعفر محمدی افزود: مردم روستای مال ملا از گندم و جویی که خودشان کشت کرده اند نان می‌پزند.
از مشهدی زینب مغازه دار پرسیدیم در مغازه‌های این روستا گوشت مرغ ندیدیم و او گفت: مردم این روستا از گوشت مرغ محلی و گوسفندان خودشان استفاده می‌کنند.

بخشدار لنده هم با بیان اینکه درآمد اول مردم این روستا بورس است گفت: مردم این روستا بورس را شغل دوم خود می‌دانند به طوری که هم اکنون تلاش و پشتکار مردم مال ملا پس از دامداری و کشاورزی، در بورس است.
اسفندیار غلامی افزود: این روزها آن‌ها به دو شیوه سنتی و مدرن درآمد کسب می‌کنند و از زندگی خود راضی اند، به طوری که روحیه‌ای شاداب و با نشاط داشته و برای آینده خود و فرزندانشان دغدغه کمی دارند.

روحانی روستا که خود زمانی مخالف ورود به بازار بورس بود و به لحاظ شرعی به آن ایراد میگرفت در حال حاضر وارد بورس شده و مسائل شرعی را نیز برای اهالی روستا بازگو می کند.
حجت الاسلام داوودی می‌گوید: مردم این روستا از در آمد بورسی شان خمس نیز پرداخت می‌کنند و یکی از دلایل افزایش درآمدشان را پرداخت خمس از مال پربرکتشان می‌دانند.

وی گفت: امسال مال ملایی‌ها ۶۰ میلیون ریال خمس مال خود را پرداخت کرده اند.
آوا رئیسی زاده دختر بچه ۹ ساله کوچکترین عضو این روستا است که وارد بازار بورس شده است.
او می‌گوید: از ۳ سال پیش با ۵ میلیون تومان وارد بازار بورس شده ام و امروز ۱۵۰ میلیون تومان سرمایه دارم.

علی صفا که حالا پا به سن شده بر روی سکوی جلوی خانه اش نشسته و سیگاری دود می‌کرد.
او هم در پاسخ سوالمان از بورس و درآمد آن گفت: سیگاری که می کشم هر پاکتش ۱۴۰ و باکس آن یک میلیون و چهارصد هزار تومان است.
علی صفا افزود: این به لطف خدا، برکت درآمد بورس و پشتکار خودم بود و بقیه زندگی ام هم به همین روال است.
یکی از جوانان این روستا هم گفت: من کارشناسی ادبیات فارسی دارم، قبلاً در یک شرکت خصوصی کار می کردم با شیوع کرونا بیکار شده ام و از اسفند با فروش ماشین و طلا‌های همسرم دل به دریا زدم و پولم را وارد بورس کردم اوایل خیلی دلهره داشتم که مبادا این سرمایه را از دست بدهم، ولی با مشورت و تجرب‌های که به دست آورده ام خدا را شکر پولم بیش از ۲ برابر شده است.

انتقاد از اطلاع رسانی سازمان بورس
اما جوانی که مغازه ساندویچی در روستا راه اندازی کرده و سبد گردان بورس روستا است با انتقاد از اطلاع رسانی مسئولان سازمان بورس گفت: برخی مواقع اطلاعاتی که سازمان بورس به ما می دهد موجب زیان دهی می شود.
امید معماری افزود: برخی شرکت‌هایی که توسط سازمان بورس برای سرمایه گذاری معرفی می شوند یا وجود خارجی نداشته و یا زیان ده هستند و این موجب زیان دهی سرمایه گذاران این روستا می شود.

تالار بورس روستای مال ملا
اهالی بورس روستای مال ملا به همراه سبدگردان‌ها بعد از ظهر و یا شب‌ها با رعایت فاصله گذاری اجتماعی و دستورالعمل‌های بهداشتی با استفاده از ماسک زیر درخت کُنار نزدیک روستا و یا در منزل یکی از اهالی با قرار قبلی جمع می شوند.

حاج خداداد بیغمی از اهالی روستا گفت: در این منطقه تالار بورس ما زیر درخت کُنار بدون کامپیوتر و تجهیزات خاص، مبل و صندلی است.

همه در کنار هم روی زمین و یا سنگ تختی می نشینیم و در خصوص وضعیت بازار، نظر کارشناسان و اینکه کدام سهم‌ها سود و یا زیان آور هستند گپ میزنیم.

مال ملا الگویی برای مردم دیگر روستا‌ها

به گفته کارشناس یکی از کارگزاری‌های بازار بورس، قبلاً افراد خاصی به کارگزاری مراجعه ودر بورس فعالیت میکردند، اما در حال حاضر هر کسی ولو اینکه با الفبای بورس هم آشنایی ندارد می تواند در بورس سرمایه گذاری کند.

آقای افراز با بیان اینکه داستان روستای مال ملا بسیاری از مردم روستا‌های شهرستان لنده را برای ورود به بورس تحریک کرده افزود: در حال حاضر در کارگزاری می توان افرادی را دید که می خواهند کل سرمایه شان را وارد بورس کنند، یا شخصی که کارش مسافر و بارکشی بوده والان با فروش ماشینش در بورس خرید و فروش می کند.

وی اضافه کرد: دریکی دوماهه گذشته حضور کشاورزان و بازنشستگانی که سهام عدالت داشتند در بورس مشهود بود به گونه ای که ۲۰ درصد آن‌ها خواهان دریافت پول و ۸۰ درصد دیگر خریدار سهام از دیگران بودند.

مشهدی نظر کشاورز مال ملایی نیز یکی از کسانی است که چندین ماه است که به اصرار فرزندش با اندک سرمایه اش که ۸ میلیون تومان بود وارد بورس شده است و می گوید در حال حاضر حدود ۴۰ میلیون تومان سرمایه دارم.

از پیرمردی اهل روستای مال ملا در حالی که به عصایی تکیه زده پرسیدم شما هم در بورسید؟
با لبخندی پاسخ داد بله! پرسیدم چقدر سرمایه گذاشتید؟ گفت: تنها گاوم را فروختم و آنرا وارد بورس کردم.
به او گفتم: درآمد و سرمایه اضافی را وارد بورس می‌کنند اگه گاو تو ضرر کردی چی؟ گفت: گاوم را فروختم تا دو گاو شود و دیگری هم از آن بهره بگیرد و خدا را شکر از چند گاو هم بیشتر شد.

به عقیده کارشناسان وضعیت اقتصادی و شرایط بازار سکه، طلا و خودرو مردم را به سمت بازار بورس کشانده که البته بیشتر این افراد کسانی هستند که آشنایی کافی با بورس ندارند و حال با خرید سهام یا آن را به دست خانواده خود می سپارند یا خواهان سبد گردانی از سوی کارگزاری‌ها هستند.

علوی گفت: استقبال بسیاری از روستاییان برای گرفتن کد بورسی و سرمایهگذاری در بازار سرمایه افزایش یافته و در این میان جوانان روستایی که تحصیل کرده هستند سبد گردانی سهام خانواده و همسایه‌ها را بر عهده می گیرند.

کارشناس اقتصاد هم گفت: نمیتوان انکار کرد که رونق بورس فرصت اشتغال خیلی خوبی برای جوانان تحصیل کرده به ویژه در روستا‌ها ایجاد کرده، جوانان مستعد و علاقهمندی هستند که این روز‌ها در روستا‌ها حسابی سرشان با کار در بورس شلوغ شده است، آن‌ها برای اهالی روستا‌ها سبد گردانی و به آن‌ها کمک میکنند تا در بورس سرمایه گذاری خوبی کنند.

وفایی افزود: این به نفع دو طرف هست، جوان تحصیل کرد‌ه ای که در روستا بیکار بود و مدام سرکوفت بیکاری اش را می خورد، الان آنقدر سرش شلوغ شده است که مردم روستا اصرار می کنند تا سرمایه آن‌ها را در بورس هدایت کند.

از وال استریت تا مال مُلا

مردم شهرستان لنده، به خاطر فعالیت بورسی مردم روستایِ مال مُلا آن‌ها را به شوخی مال استریتی می نامند.
وال استریت (به انگلیسی: Wall Street) خیابان معروفی در محلهٔ منهتن نیویورک در ایالات متحده آمریکا است.

جرج واشنگتن، اولین رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا در عمارت فدرال در خیابان وال استریت، به عنوان اولین رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا، قسم یاد کرد.
ساختمان بازار بورس نیویورک که بزرگترین بورس جهان از نظر میزان معاملات و حجم مالی است، در خیابان وال قرار دارد.

همچنین مرکز بزرگترین مراکز اقتصادی ایالات متحده آمریکا و چند بورس مهم اقتصادی این کشور از جمله بازار بورس نیویورک (NYSE)، بازار بورس نزدَک (NASDAQ)، بازار بورس آمریکا (AMEX)، بازار بورس تجاری نیویورک (NYMEX) و میز بازرگانی نیویورک (NYBOT) در این منطقه قرار دارند.

در طول زمان، نام وال استریت به عنوان «مکان افراد دارای نفوذ اقتصادی در آمریکا» شهرت گرفته است.

ضعف اینترنت در مال ملا

امروزه یکی از وسایلی که نقش مهم و اساسی در تمام زمان‌ها دارد بحث تلفن همراه و آنتن دهی آن در سطح روستا‌ها و شهر‌ها است، گاهی عدم پوشش تلفن همراه باعث ایجاد یک بحران می شود.

دهیار مال ملا گفت: این روستا مشکلات عدید‌ه ای در حوزه تلفن همراه به خصوص دو اپراتور همراه اول و ایرانسل دارد و بیشتر نقاط این روستا تحت پوشش کامل آن قرار نگرفته است و همین امر نیز باعث معضلی جدی برای مردم شده است.

جعفری افزود: سرعت لاک پشتی اینترنت از گلایه‌های به حق مردم این روستا است چرا که برای استفاده از بسته‌های اینترنت ناچاراً هزینه‌های پرداخت می کنند که به واسطه سرعت کم اینترنت بسته‌های آنان با کمترین استفاده هدر می رود.

وی ادامه داد: با وجود پیگیری‌های مستمر شورای اسلامی و دهیاری روستای مال ملا از مسئولان منطقه و شهرستان میخواهیم این موضوع را پیگیری کنند.
 
دانشجوی فارغ تحصیل رشته فیزیک دانشگاه یاسوج و اهل این روستا با بیان اینکه لنده به شهر نخستین ها و اولین مرکز شهر نشینی در استان معروف است گفت: اگر چه اولین مدرسه(مدرسه اردیبهشت)، اولین هنگ ژاندارمری، اولین مرکز ثبت احوال( صدور نخستین شناسنامه در سال ۱۳۰۹) در لنده دایر شد ولی این روزها از کمترین امکانات توسعه ای و رفاهی برخوردار نیست.

اما با پیگیری خبرنگار خبرگزاری صدا وسیما آقای امیری مدیرکل مخابرات استان قول مساعد داد: برای رفع مشکل آنتن دهی و اینترنت مال ملا تا ۱۵ مرداد ماه اینترنت پرسرعت ۴ g در این منطقه راه اندازی میشود.

نیاز به آموزش عمومی بورس
مسئول یکی از دفاتر خدمات پیشخوان دولت در لنده نیز گفت: مراجعه به دفتر ما در ماه‌های اول سال سه برابر شده و دلیل آنهم مشخص است؛ تمایل مردم برای فروش سهام عدالت یا در دست گرفتن اختیار خرید و فروش آن.
مسلمی افزود: در میان مراجعه کنندگان، تعداد زیادی کشاورز سال خورده یا قشر بازنشسته دیده می شد که متأسفانه بدون ترس از کرونا حاضر بودند و  برای ثبت نام در سامانه سجام ساعت‌ها در صف بایستند و دیدن این صحنه‌ها برای ما ناراحت کننده بود.

وی می افزاید: نمی توان انکار کرد که رونق بورس فرصت اشتغال خیلی خوبی برای جوانان تحصیل کرده به ویژه در روستا‌ها ایجاد کرده است.
یکی از مراجعه کنندگان به دفاتر پیش خوان دولت در لنده گفت: مردم استان نسبت به دیگر مناطق کشور درآمد کمتری دارند و بیشتر مردم در روستا‌ها هستند.

وی افزود: آن‌ها بدون مطالعه و صرف تغییر در زندگی اطرافیان تمامی اندوخته خود را برای کسب درآمد وارد بورس می کنند و اگر خدای ناکرده ضرر کنند تمام زندگی خود را باخته اند.
خانمی هم که در این مرکز حضور داشت با تایید گفته این شخص گفت: بهترین راه برای این افراد راه اندازی مرکز مشاوره و آموزش بورس است تا افراد بدون آگاهی وارد این بازار نشوند.

آینده بورس در کهگیلویه و بویراحمد
هیجان و شور و شوقی که این روز‌ها در استان برای حضور در بازار سرمایه و بورس ایجاد شده است، نیاز این استان به تامین زیرساخت‌ها را بیش از پیش نمایان ساخته است.
دراین‌بین آزادسازی سهام عدالت نیز سبب بیشتر شدن شوق و هیجان در بازار بورس شده، اما برخی اختلالات در زیرساخت‌های بازار سرمایه سبب معطلی مردم شده است.

کارشناس اقتصادی و استاد دانشگاه گفت: اینکه بالاترین مقام کشور در بحث آزاد سازی سهام ورود کرده نشان می‌دهد که اقتصاد ما در حال پوست اندازی است و اقتصاد از بانک محور بودن به سرمایه محور بودن در حرکت است.
احمدی افزود: اینکه وزیر اقتصاد در برنامه تلویزیونی به جزئیات صندوق‌های سرمایه گذاری بپردازد بسیار خوشحال کننده است و نشان می‌دهد که به این موضوع اشراف دارند.
حمایت ویژه وزیر اقتصاد و دارایی برای جذب سرمایه گذاری در استان
حسین کلانتری دردیدار با وزیر اقتصاد خواستار افزایش تعداد شعب کارگزاری بورس در استان شد که با موافقت وزیر اقتصاد این موضوع در آینده نزدیک عملیاتی می‌شود.
استاندار کهگیلویه و بویراحمد گفت: مصوب شد به منظور مردمی کردن اقتصاد شرکت سرمایه گذاری بورسی در استان به عنوان بازوی توانمند دولت تشکیل تا زمینه مردمی کردن اقتصاد که هدف اصلی اقتصاد مقاومتی بود؛ تحقق یابد.
کلانتری ادامه داد: مقرر شد برای تکمیل پتروشیمی گچساران از طریق بورس و صندوق طرح اقدامات لازم پیگیری و انجام شود.
وی خبرداد: با کمک بخش خصوصی و با فراهم سازی زیرساخت‌های دسترسی به شبکه بورس در استان، بخشی از بازار بورس تهران در یاسوج، مرکز استان راه اندازی می‌شود.
حسین کلانتری در نشست شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی کهگیلویه و بویراحمد نیز که با حضور اسماعیل جلیلی معاون امور حقوقی و مجلس وزارت اقتصاد و دارایی برگزار شد، با بیان اینکه استان کهگیلویه و بویراحمد با وجود کمتر توسعه یافتگی، اما بخش خصوصی فعال و توانمندی دارد، گفت: این استان بازار بورس ندارد و بخش خصوصی ما دستش از بازار سرمایه کوتاه است.
استاندار کهگیلویه و بویراحمد تاکید کرد: از وزارت اقتصاد و دارایی انتظار داریم از ایجاد بازار بورس در این استان حمایت کند و ما هم قول می‌دهیم با کمک بخش خصوصی توانمندمان، فضا و زیرساخت‌های این موضوع را فراهم کنیم.
جلیلی معاون امور حقوقی و مجلس وزارت اقتصاد و دارایی در این نشست و در پاسخ به درخواست استاندار قول داد در صورتی که مکان و زیرساخت‌های دسترسی به شبکه در استان کهگیلویه و بویراحمد ایجاد شود بخشی از نمایندگی بازار بورس تهران در یاسوج فعال شود.
وی ادامه داد بی شک با گسیل سرمایه‌های خرد مردم در بازار بورس علاوه بر درآمد موجب نشاط، کم شدن دغدغه مردم و آینده بهتر برای آنان خواهد شد.

لزوم توجه و افزایش زیر ساخت‌های بورس در استان
تنور بورس از نهم اردیبهشت ماه سال جاری که رهبر انقلاب با صدور ابلاغی‌های با درخواست رئیسجمهوری برای آزادسازی سهام عدالت موافقت کرد داغتر شده و مردم را به دفاتر خدمات پیشخوان دولت برای دریافت احراز از سامانه «سجام» و گرفتن کد بورسی از کارگزاری‌ها کشانده است.

خانم صادقی مسئول یکی از دفاتر پیشخوان دولت در لنده میگوید: با اعلام آزادسازی سهام عدالت و فراهم شدن امکان فروش، تعداد مراجعه کنند گان به دفتر ما برای گرفتن احراز در سامانه «سجام» در ماه‌های اردیبهشت و خرداد به روزانه ۱۵۰ نفر میرسید، ولی بهدلیل قطع و وصل شدن سیستم‌ها فقط میتوانستیم جوابگوی ۷۰ تا ۸۰ نفر باشیم.
ازسوی دیگر بهدلیل بیماری کرونا مجبور میشدیم مردم را در خیابان به صف کنیم و به این دلیل که شاید حدود نیمی از مراجعهکنندگان افرادی بودند که از روستا‌های اطراف میآمدند و ازدحام در ساعت‌های اولیه خیلی زیاد بود.

وی میافزاید: متأسفانه ناآشنایی بیشتر مردم با فرآیند گرفتن احراز از سامانه سجام و کد بورسی و نهایتاً فروش سهام عدالت موجب شده بود رشته از دستمان خارج شود.

صادقی میگوید: در حال حاضر تعداد مراجعهکنندگان به دفتر ما برای گرفتن احراز در سامانه سجام به ۲۰ نفر رسیده و بیشترین آن‌ها هم کسانی هستند که با روند کار و فعالیت‌های بورسی آشنایی دارند.

در همین حال مسلم عطایی، کارشناس بازار سرمایه یکی از کارگزاری‌های استان هم میگوید: البته در این چند ماه تعداد زیادی از افرادی که سهام عدالت داشتند اقدام به گرفتن کد بورسی کردند، ولی تعداد کمی از آن‌ها سهام خود را فروختند.
وی افزود:با رشد ظرفیت‌های سرمایه‌گذاری و فعالیت در بورس، اقدامات تسهیل‌کننده خرید و فروش سهم و ارائه خدمات به سهام‌داران از سوی نهاد‌های مرتبط، ضروری است و در این راستا توسعه زیرساخت‌های کارگزاری‌ها و رفع مشکلات هسته معاملات، یکی از مواردی است که باید به آن توجه شود.
به عقیده کارشناسان اقتصادی بی شک با شور و شوقی که مردم برای کسب درآمد از بورس طی چند ماه اخیر از خود نشان داده اند، با تکمیل زیرساختها، آموزش عمومی و راه اندازی صندوق‌های سرمایه گذاری مطمئن می‌توان علاوه بر ایجاد شور و نشاط اجتماعی امیدواری مردم به زندگی را در استان کهگیلویه و بویراحمد از آنچه که هست به چند براب افزایش داد.
برچسب ها: مال ملا ، بورس
اشتراک گذاری
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۳
محمد
|
United States
|
۱۹:۲۴ - ۱۳۹۹/۰۵/۰۲
باید فاتحه بورس خوانده شود. گله دار.گاودار.بیسواد...... هم داخل بورس
ناشناس
|
Netherlands
|
۰۰:۳۳ - ۱۳۹۹/۰۵/۰۳
بله. دختر دوازده ساله میگفت پتجاه میلیون در بورس گذاشتم و حالا صد و پنجاه میلیون دارم. بچه ای که باید سرش در درس باشد و بچگی کند. آفرین. بورس بازی و کار بی زحمت را ترویج کنید. در زمان اقتصاد مقاومتی خیلی بهش نیاز داریم. واقعا باید همه ی مردم غرق در رویاپردازی و بورس بازی شوند به جای اینکه به کار بچسبند؟
ناشناس
|
Netherlands
|
۰۱:۴۱ - ۱۳۹۹/۰۵/۰۳
بله. دختر دوازده ساله میگفت پتجاه میلیون در بورس گذاشتم و حالا صد و پنجاه میلیون دارم. بچه ای که باید سرش در درس باشد و بچگی کند. آفرین. بورس بازی و کار بی زحمت را ترویج کنید. در زمان اقتصاد مقاومتی خیلی بهش نیاز داریم. واقعا باید همه ی مردم غرق در رویاپردازی و بورس بازی شوند به جای اینکه به کار بچسبند؟
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار