مدیرکل حفاظت محیط زیست کهگیلویه وبویراحمد از مردم خواست درصورت مشاهده حیات وحش آسیب دیده و سرما زده ضمن مراقبت موضوع را به ادارات شهرستانی گزارش دهند .
کد خبر: ۹۲۱۰۳۶
تاریخ انتشار: ۱۳ آذر ۱۳۹۹ - ۱۰:۴۳ 03 December 2020

 هرساله با شروع فصل زمستان و همزمان با اولین برف در ارتفاعات، حیات وحش مجبوراست برای تامین غذا و علوفه خود به دامنه ی ارتفاعات بیایند و هر از گاهی به ناچار و از روی گرسنگی میهمان ناخوانده باغات و خانه های ما بشوند و گاها" این میهمانی اجباری به مرگشان ختم می شود .
به گزارش تابناک کهگیلویه و بویراحمد سید اسدالله هاشمی مدیرکل حفاظت محیط زیست کهگیلویه وبویراحمد در سیزدهمین روز از آذر ماه 99 از مردم خواست درفصل سرما هوای حیات وحش را داشته باشند ،در این روزها که هم سرما و هم شکارچیان غیرمجاز در کمین آنان نشسته اند.
هاشمی گفت: اکنون که هوای پارک ملی دنا رو به سردی رفته است و احتمال پوشیده شدن مراتع از برف و یخ زدن روان آبها بیشتر می شود وحوش مجبورند برای تامین علوفه مورد نیاز خود به سوی پایین دست و دامنه های دنا در حومه روستاها حرکت کنند و حالا وظیفه ملی همگان ایجاب می کند از گونه های جانوری دنای سترگ محافظت نمایند.
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان به کمبود محیط بان در استان اشاره کرد و گفت : براساس استانداردهای جهانی به ازاء هر هزار هکتار یک محیط بان نیاز است اما این در حالی که اکنون هر محیط بان در منطقه حفاظت شده دنا از چهار هزار هکتار عرصه محافظت می کند ان هم در منطقه ای که تمام عرصه هایش کوهستانی و تردد در آن بسختی صورت می گیرد.

به نقل از اداره روابط عمومی حفاظت محیط زیست کهگیلویه و بویراحمد ، هاشمی از مردم خواسته در حفاظت از حیات وحش سرمازده با محیط بانان همکاری و همیاری نموده و از به دام انداختن و شکار آنان خودداری کنند.

مدیر کل حفاظت محیط زیست استان می گوید هر سال پس از بارش برف در ارتفاعات، حیات وحش مجبور است به سمت پایین حرکت کند تا میهمانان از راه رسیده طبیعت برای ما باشند. میهمانانی که برای آنها خطراتی هم دارد.
هاشمی با بیان اینکه پناهگاه ها و مناطق میزبان به صورت 24 ساعته توسط پرسنل یگان حفاظت پایش و رصد می شوند به مردم توصیه می کند در صورت رویت هرگونه حیات وحش آسیب دیده موضوع را به نزدیکترین پاسگاه محیط بانی یا به شماره تلفن 2- 07433334441 اطلاع دهند.
وی خاطر نشان می کند در صورت نیاز محیط بانان علوفه دهی به حیات وحش را انجام می دهند.
این روزها حیات وحش به آغوش آدم ها پناه آورده و حفاظت و ضمانت جان آنها نه وظیفه یک سازمان و یک محیط بان که وظیفه همه کسانی است که دل در گرو این طبیعت دارند .
منطقه حفاظت شده دنا از مهمترین ذخیره گاه‌های زیست کره جهان ،ظرفیتی مهم برای حفظ بیش از 320 گونه جانوری در این منطقه بکر و میراث گرانبهای طبیعی است. این منطقه در شانزدهم تیرماه سال 90 به عنوان پانصد و شصت و یکمین ذخیره گاه زیست کره جهان در سازمان یونسکو ثبت شد.
وجود کوه، جنگل، بیش از 100 چشمه، رودخانه و 1200 گونه گیاهی دنا را به زیستگاه گونه‌های جانوری مختلف تبدیل کرده است. ذخیره گاه زیست کره دنا یکی از نقاط با ارزش از منظر سیمای سرزمینی و غنای زیستی در جهان محسوب می شود.
مناطق حفاظت شده دنا با وسعت 93 هزار و660 هکتار و دنای شرقی با وسعت 28 هزار و 202هکتار در شهرستان های بویراحمد و دنا در کهگیلویه و بویراحمد قرار گرفته اند.

اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار