استاندار کهگیلویه و بویراحمد از تصويب كليات برنامه‌ های سازگاری با كم‌ آبی استان در نشست كميته تخصصی كارگروه ملی سازگاری با كم‌ آبی خبر داد.
کد خبر: ۹۳۰۲۳۷
تاریخ انتشار: ۱۷ دی ۱۳۹۹ - ۱۹:۰۷ 06 January 2021

به گزارش تابناک کهگیلویه و بویراحمد ، نشست کارگروه ملی سازگاری با کم آبی به منظور بررسی طرح جامع استان کهگیلویه و بویراحمد به صورت ویدئو کنفرانس با حضور حسین کلانتری استاندار استان، عباس کشاورز قائم مقام وزیر جهاد کشاورزی و رئیس کارگروه،
قاسم تقی زاده خامسی معاون وزیر نیرو در امور آب ،لاهیجان زاده معاون سازمان محیط زیست و بنفشه زهرایی مدیرکل دفتر مديريت مصرف و ارتقای بهره‌ وری آب و آبفای وزارت نیرو و دبیر کارگروه ملی سازگاری با کم آبی و و معاونین مربوطه در سازمان هواشناسی، سازمان برنامه و بودجه و دیگر مسئولان ذی ربط دستگاه های اجرایی برگزار شد.

گفتنی است احد جمالی معاون سیاسی استاندار، رسول فرهادی مدیرعامل آب منطقه ای استان و جمعی از مدیران کل و ستادی استان نیز در این نشست حضور داشتند.

ابتدا کلانتری در این نشست وضعیت پتانسیل منابع آب استان و فرصت های سرمایه گذاری دربخش آب استان را تشریح و سپس احد جمالی و‌ رسول فرهادی برنامه سازگاری با کم آبی تهیه شده در کارگروه استانی را ارائه کردند.
حسین کلانتری در این نشست با اشاره به اینکه کهگیلویه و بویراحمد دارای یک درصد جمعیت و وسعت کشور است، عنوان کرد: ۱۰ درصد منابع آبی کشور در این استان تامین می شود.

وی حجم بارش استان را بیش از ۱۱ میلیارد مترمکعب برشمرد و گفت: تامین آب شرب پایدار مناطق مختلف استان یک ضرورت است.

استاندار بر لزوم تامین آب اراضی کشاورزی و واحدهای صنعتی استان تاکید کرد و گفت: انتظار می رود تا تخصیص آب از سد چم شیر، تسریع در احداث سد تنگ سرخ و سد آبریز مورد توجه قرار گیرد.

وی خاطرنشان کرد: تلاش برای تامین اعتبار سدهای چم شیر، تنگ سرخ و آبریز از اولویت های اساسی استان است.

 

کلانتری ابراز کرد: امید است با اهتمام جدی وزارت نیرو، حمایت سازمان برنامه و بودجه و توجه خاصی که دولت به ویژه شخص رئیس جمهور برای کمک به تقویت و توسعه زیرساخت های کلان استان دارند با تسریع در تکمیل پروژه های مورد نظر و سایر طرح ها در دست احداث شاهد تحول چشمگیری در شأن مردم استان باشیم.
گفتنی است در این نشست اعضای کمیته تخصصی سازگاری با کم آبی کشور به بحث و بررسی برنامه پیشنهادی پرداخته و پس از طرح مسائل فنی کلیات برنامه سازگاری با کم آبی در استان کهگیلویه و بویراحمد به تصویب رسید و مقرر شد برنامه ارایه شده جهت تصویب نهایی و تهیه سند سازگاری با کم آبی استان به کارگروه ملی سازگاری با کم آبی کشور که با حضور وزراو استاندار استان برگزار می شود، ارسال شود.

شایان ذکر است تهیه برنامه سازگاری با کم آبی برای کلیه مناطق کشور و در راستای مصوبه هیات وزیران در جلسه ۹۶/۱۲/۶ هیات دولت و به پیشنهاد مشترک وزارتخانه‌ های نیرو، جهاد کشاورزی، کشور، صنعت، معدن و تجارت، سازمان‌های حفاظت محیط زیست و برنامه و بودجه کشور و به استناد اصل یکصد و سی و هشتم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران انجام می شود.
معاون وزیر نیرو در امور آب نیز در این نشست با تاکید بر اینکه حفظ محیط زیست عامل توسعه پایدار است، گفت: با مدیریت صحیح منابع آن زمینه اشتغال پایدار نیز در منطقه ایجاد می شود.
قاسم تقی زاده خامسی‌ استان کهگیلویه و بویراحمد را از استانهای با بارش بالا دانست و گفت این استان که سومین استان پربارش در کشور است باید با مهار روان آبها ،ذخیره آب را برای مقابله با کم آبی در پیش بگیرد.
معاون وزیر نیرو ظرفیت های آبی استان را کم نظیر دانست و گفت: با برنامه ریزی و مهار روان آبها باید در دراز مدت یه فکر ذخیره منابع آبی در استان باشیم.
عباس کشاورز قائم مقام وزیر جهاد کشاورزی نیز در این نشست به استفاده از ظرفیت گیاهان دارویی، اصلاح شبکه های آبیاری سنتی به نوین و منشور زمین اشاره کرد و افزود: استان کهگیلویه و بویراحمد به عنوان استانی پر آب بخش عمده ای از آب کشور را تامین می کند.

این مقام مسئول با تاکید بر اینکه کشت و توسعه گیاهان دارویی بستر ساز اشتغال است، عنوان کرد: اصلاح شبکه آبیاری در اولویت کاری مسئولان استان باشد.
وی همچنین بر ضرورت ماندگاری پساب های شهری و استفاده بهینه از آنها تاکید کرد

اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار