گرم کردن مجدد برنج پخته شده می‌تواند مسمومیت زا باشد، اما روش نگهداری برنج در روند سالم ماندن آن نقش مهمی دارد.
کد خبر: ۹۳۰۸۰۵
تاریخ انتشار: ۲۰ دی ۱۳۹۹ - ۱۱:۰۳ 09 January 2021
به گزارش تابناک کهگیلویه و بویراحمد، کارشناسان تغذیه می گویند: درست است که گرم کردن مجدد برنج می‌تواند مسمومیت زا باشد، اما این روند گرم کردن مجدد نیست که مشکل ساز است، بلکه روش نگهداری برنج خطر ساز می شود.
لازم است ابتدا با محدوده دمایی خطر آشنا شویم.
محدوده خطر غذایی یعنی محدوده دمایی که در آن باکتری‌ها قادر به رشد و تولید سم هستند.
این بازه دمایی بین ۵ تا ۶۰ درجه سانتیگراد است.
پس برای اینکه جلوی فعالیت باکتری‌ها گرفته شود، باید غذای پخته شده یا در دمای زیر ۵ درجه یا بالای ۶۰ درجه سانتیگراد به عنوان منطقه امن، قرار گیرد.
از سویی دیگر برنج پخته نشده ممکن است حاوی اسپور باکتری‌ها باشد که شکلی مقاوم از باکتری نسبت به شرایط متفاوت است و پختن برنج نه تنها این اسپور‌ها را از بین نمی‌برد، بلکه ممکن است باعث فعال شدن و بیدار شدن اسپور شود.
همچنین اگر برنج پس از پخت برای طولانی مدت در دمای خطر قرار گیرد (۵ تا ۶۰ درجه) ممکن است باکتری‌های فعال شده سم تولید کنند.
این سم با قرار گرفتن در یخچال یا گرم کردن مجدد برنج از بین نمی‌رود و می‌تواند علائمی مثل تهوع، استفراغ و اسهال را در پی داشته باشد.
در نتیجه، هرچه بیشتر برنج پخته شده در دمای اتاق قرار گیرد، احتمال مسمومیت آن بیشتر می‌شود.
راه حل چیست؟
بهترین راه این است که برنج پخته را پس از پخت، کامل مصرف کنیم.
اما چنانچه مقداری برنج باقی ماند، لازم است آن را در محیط یخچال، سرد نگاه داریم.
حالت ایده آل رسیدن به دمای زیر ۵ درجه بین ۱ تا ۲ ساعت است.
همچنین اگر لازم است به دلایلی برنج پخته را نگهداری کنیم یا در سلف سرویس‌ها و رستوران‌ها که فرایند پخش غذا طولانی است، باید برنج در حین پخش، در دمای بالای ۶۰ درجه باقی بماند.
برنج را پس از سرد کردن، نهایت به مدت یک روز در یخچال نگهداری کنید و چنانچه روز بعد خواستید آن را گرم کنید، به حدی گرم شود که دهان را بسوزاند.
منبع : صدا و سیما
اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار