کد خبر: ۹۵۲۷۹۱
تاریخ انتشار: ۱۵ فروردين ۱۴۰۰ - ۱۲:۲۴ 04 April 2021
به گزارش تابناک کهگیلویه و بویراحمد ، همشهری در گزارشی به موضوع خشکسالی در کشور پرداخته است که در بخش هایی از ان آمده است : آن گونه که اطلاعات نشریه اتمسفر سازمان جهانی هواشناسی (WMO) برای سال2021 نشان می‌دهد، به‌ترتیب استان‌های سیستان و بلوچستان، هرمزگان، کرمان، فارس، یزد، خراسان جنوبی، کهگیلویه و بویراحمد، چهارمحال و بختیاری و تهران با خشکسالی بیشتر از گذشته مواجه خواهند شد. در این گزارش آمده است: کشورهای آسیایی خاورمیانه به‌دلیل جمعیت متراکم و کاهش چشمگیر بارش‌های طولانی مدت، در معرض افزایش دامنه خشکسالی هستند. این خشکسالی به‌ویژه در نیمه شرقی ایران افزایش خواهد یافت. البته طبق پیش‌بینی‌های سال آبی، میزان بارش‌ها در ایران از کشورهای افغانستان، بنگلادش، هند، نپال، پاکستان و سریلانکا که در پیشانی مواجهه با خشکسالی سال2021 هستند، بهتر است اما همچنان جریان‌های بارش‌زا از این کشور تا پایان تابستان2021 دور می‌شوند. پیش از این نیز گزارش سال2019 مؤسسه‌ منابع جهانی (WRI) پیش‌بینی کرده بود که «ایران و تعدادی دیگر از کشورهای خاورمیانه و شمال آفریقا در بالاترین رتبه‌های تنش آبی قرار می‌گیرند و در این میان، 200شهر با خشکسالی روبه‌رو خواهند شد.»
ابعاد خشکسالی
هرچند ابتدای سال آبی 1400-1399 یعنی در مهرماه گذشته اعلام شد امسال پایانی بر یک خشکسالی ۲۵ساله است، اما شرایط برمبنای پیش‌بینی‌ها پیش نرفت. خشکسالی پدیده‌ای است که به‌دلیل گردش عمومی اتمسفر ایجاد می‌شود و هر بارشی که در سطح زمین رخ می‌دهد، نتیجه بادهایی است که در ارتفاعات 5هزار متری می‌وزد که به آنها گردش عمومی اتمسفر گفته می‌شود. وزش این بادها به گرمای کلی کره زمین وابسته است و زمانی که کره زمین گرم می‌شود این بادها به عقب و به سمت قطب رانده می‌شوند و سرزمین‌هایی مانند ایران از این بادها محروم و خشکسالی ایجاد می‌شود. این بادها که عموما از دریای مدیترانه می‌آیند حامل رطوبت هستند و عمده بارندگی‌های ایران رطوبت‌شان را از دریای مدیترانه دارند.
اما ابعاد این خشکسالی چیست؟ کم‌آبی و پایین رفتن سطح آب‌های زیرزمینی از اصلی‌ترین پیامدهای خشکسالی است و بارش‌های زیاد جرقه امیدی برای حل این معضل است که گاه شرایط خشکسالی را تغییر می‌دهد و گاه مانند امسال موجب تمدید شرایط سخت در حوضه‌های آبریز می‌شود.
ایران از نیمه دهه70 وارد شرایط خشکسالی شده و تا پایان سال۹۷ این خشکسالی در اوج خود بود، اما از فروردین۹۸ بارندگی‌ها افزایش یافت و برای برخی این شبهه پیش آمد که ترسالی پدید آمده، اما چنین نبوده و فقط الگوهای بارش تغییر کرده است. البته شرایط خشکسالی فقط در ایران نیست و اطلاعات سازمان جهانی هواشناسی نشان می‌دهد که در ۱۵۰سال اخیر دمای زمین 1.1درجه گرم‌تر شده و این باعث شده که بادهای باران آور از عرض‌های کشورهای نظیر ایران خارج شوند و به سمت شمال بروند.
بدین‌ترتیب تغییر اقلیم علاوه بر خشکسالی در خاورمیانه، بی‌نظمی‌های بارشی نیز ایجاد کرده که همان بارش‌های رگباری یا ناگهانی نامیده می‌شود. اقلیم‌شناسان در این‌باره اعلام کرده‌اند؛ تنها در شرایطی می‌توان به رسیدن ترسالی امیدوار بود که دوره پربارشی در طول یک‌سال‌ آبی ادامه پیدا کند در آن زمان می‌توان امیدوار بود که از دوره خشکسالی عبور کرده است.
کهگیلویه و بویراحمد جزء مناطق درگیر خشکسالی
اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار