علی رغم تشکیل دولت در افغانستان از سوی گروه طالبان، جو سیاسی و امنیتی در این کشور بحران زده همچنان ملتهب است و پنجشیر خط مقدم مقاومت علیه طالبان در این کشور است.
کد خبر: ۹۹۲۵۶۷
تاریخ انتشار: ۱۸ شهريور ۱۴۰۰ - ۱۵:۳۷ 09 September 2021
به گزارش تابناک کهگیلویه و بویراحمد ، علی رغم تشکیل دولت در افغانستان از سوی گروه طالبان، جو سیاسی و امنیتی در این کشور بحران زده همچنان ملتهب است و پنجشیر خط مقدم مقاومت علیه طالبان در این کشور است.
طالبان خواستار آزادسازی پول‌های بلوکه شده افغانستان در آمریکا شد
وزیر مهاجرین طالبان از آمریکا خواست بخشی از پول‌های بلوکه شده افغانستان را آزاد کند.
«خلیل‌الرحمان حقانی» وزیر مهاجرین و بازگشت‌کنندگان طالبان، در نشستی از آمریکا خواست حدود 10 میلیارد دلار از پول‌های بلوکه شده افغانستان در بانک‌های آمریکایی را آزاد کند.
وی همچنین خواستار آزادسازی میلیاردها دلاری شد که در قالب کمک‌های بین‌المللی برای بازسازی اقتصادی به افغانستان اختصاص یافته بود.
وزیر مهاجرین طالبان همچنین خواستار همچنین خارج کردن اسامی سران طالبان از لیست سیاه آمریکا نیز شد.
این در حالی است که واشنگتن ماه گذشته دارایی‌های دولت افغانستان و همچنین ذخایر طلای آن را در بانک‌های آمریکایی مسدود کرد.
همچنین امروز طالبان در بیانیه‌ای نسبت به قرار دادن اسامی برخی اعضای جدید کابینه افغانستان در لیست تحریم‌های آمریکا هشدار داد.
طالبان در این بیانیه اعلام کرد، موضع اخیر پنتاگون که برخی از اعضای کابینه امارات اسلامی یا اعضای خانواده شبکه حقانی در لیست سیاه آمریکا قرار دارند، نقض آشکار توافقنامه دوحه بوده که نه به نفع ایالات متحده و نه به نفع افغانستان است.
رئیس روابط خارجی جبهه پنجشیر در گفتگو با سی ان ان گفت ۶۰ درصد منطقه پنجشیر در کنترل نیروهای این جبهه است.
علی نظری رئیس روابط خارجی جبهه پنجشیر گفت: ‎ اوضاع موجود در پنجشیر کمی پیچیده‌تر از آن است که رسانه‌های جمعی گزارش می‌کنند. طالبان کل استان را نگرفته است.
وی گفت: «تمامی موقعیت‌های استراتژیک در پنجشیر تحت کنترل قرار دارند. از جاده اصلی عقب‌نشینی استراتژیک انجام داده‌ایم.»
این سخنگو افزود که طالبان طی درگیری با نیروهای مقاومت تلفات سنگینی داده است و در آینده نزدیک پنجشی از وجود طالبان پاک خواهد شد.
جبهه مقاومت پنجشیر و طالبان آتش بس سه روزه اعلام کردند
جبهه مقاومت ملی به رهبری احمد مسعود در پنجشیر و طالبان روی آتش‌بس سه روزه توافق کرده اند.
 منابعی محلی در پنجشیر امروز پنج‌شنبه (18 سنبله) تایید کردند که این آتش بس از امروز تا روز شنبه برقرار خواهد بود.
منابع گفته اند که در جریان این آتش‌بس غیر رسمی، جنگجویان طالبان به مردم محل اجازه می‌دهند که محل زندگی خود را بدون درگیری ترک کنند و به دفن جنازه‌ها بپردازند.
همچنین منابع گفته اند که شماری از خانواده‌هایی که فرزندانشان به کوه‌ها پناه برده‌اند، حاضر به ترک محل زندگی‌شان نیستند.
تأیید ضمنی دولت طالبان از سوی روسیه
«والنتینا ماتوینکو» رئیس شورای فدرال روسیه روز چهارشنبه (دیروز) در مصاحبه‌ای گفت که سفیر این کشور در افغانستان، در مراسم معرفی دولت موقت طالبان حضور خواهد یافت.
به نوشته روسیا الیوم، او در پاسخ به این سؤال که آیا او قرار است برای حضور در مراسم معرفی کابینه موقت طالبان یابد، پاسخ منفی داد و گفت که به احتمال قوی «دیمیتری چرنوف» سفیر مسکو در کابل قرار است در این مراسم حضور یابد.
با این حال هنوز هیچ مقام رسمی دیپلماتیک روسیه از جمله رئیس‌جمهور، نخست‌وزیر، وزیر خارجه یا سخنگویان رسمی این کشور در این باره اظهار نظر نکرده‌اند.
گروه طالبان روز سه شنبه از کشورهای روسیه، چین، قطر، ایران، پاکستان و ترکیه برای حضور در مراسم معرفی دولت موقت خود دعوت کرده بود. هیچ یک از این کشورها تاکنون اظهار نظر رسمی در این خصوص نکرده‌اند.
با این حال دولت چین در واکنش به معرفی کابینه موقت طالبان از پایان «سه هفته بی‌نظمی» در افغانستان با تشکیل دولت موقت جدید در کابل استقبال کرده و از طالبان خواسته است که نظم را در افغانستان برقرار کند.
«وانگ ونبین» سخنگوی وزارت خارجه چین روز چهارشنبه در یک کنفرانس خبری گفت:‌ «چین اهمیت زیادی برای اعلامیه طالبان درباره تشکیل دولت موقت قائل است. این به بیش از سه هفته بی‌نظمی در افغانستان پایان داد و گام ضروری برای احیای نظم و بازسازی این کشور است».
ابراز نگرانی سازمان ملل درباره تضعیف حقوق زنان در افغانستان
یک مقام سازمان ملل در کابل تاکید کرد، طالبان از وعده خود برای محترم شمردن حقوق زنان افغان غفلت می‌کنند.
به گزارش شبکه خبری بی‌بی‌سی‌، "الیسون داویدیان"، نماینده دفتر زنان سازمان ملل گفت: طالبان این بیانیه را تکرار کرده است که حقوق زنان در چارچوب اسلام محترم خواهد بود، اما هر روز گزارش‌هایی از محدودتر شدن حقوق زنان دریافت می‌کنیم.
وی در یک کنفرانس ویدئویی با خبرنگاران در نیویورک گفت: برای نمونه زنان از خروج از خانه بدون محرم (عضو مذکر خانواده) منع شده‌اند و در برخی ولایت‌ها مانع رفتن آنها سر کارهایشان شده‌اند.
طالبان روز سه شنبه یک دولت سرپرست معرفی کرد که همه اعضای آن مردان عضو این گروه هستند.
الیسون داویدیان گفت: طالبان دیروز با اعلام دولت موقت یک فرصت حیاتی برای نشان دادن این موضوع که واقعا به ساختن یک جامعه پذیرا برای همه و مرفه متعهد است را از دست داد.
وی افزود: اکنون وقت آن است که طالبان نشان دهد که دولتی برای همه افغان‌ها تشکیل می‌دهد.
دفتر "زنان سازمان ملل" یکی از آژانس‌های این سازمان است که برای برابری جنسیتی و توانمند کردن زنان در اطراف جهان فعالیت می‌کند.
اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار