بویراحمد قبل از بهمن بیگی و دکتر حسابی (بخش اول)/ سرکشی از معلمان با تفنگ و قطار + فیلم و تصاویر
تابناک کهگیلویه و بویراحمد ، در حوزه آموزش و پرورش عشایر وقتی قرار است مطلبی بیان شود و یا گزارشی تهیه شود بی شک نام بلند آوازه بهمن بیگی چاشنی ان مطلب یا گزارش خواهد شد. در مناطق کهگیلویه و بویراحمد هم نام بهمن بیگی کاملا نمایان و درخشان است. اما در این گزارش بخشی از سخنان معلمی ماندگار در تاریخ بویراحمد منتشر می شود که قبل از بهمن بیگی و دکتر حسابی در این مناطق به امر آموزش می پرداخته است.
سخن امروز ما در خصوص میرزا ابوالحسن حسینی اولین معلم بویراحمد و شهر یاسوج است که به همراه همسرش که وی هم نخستین بانوی معلم عشایر کشور و این منطقه است ، حق بزرگی بر گردن پسران و دختران عشایری دیروز و درس خوانده‌ها و نخبگان امروز بویراحمد دارند.
وی در یک گفتگوی صمیمی با ما اینگونه به معرفی خود می پردازد : میرزا ابوالحسن حسینی نیک هستم، ۱۱۲ سال سن دارم و در سال ۱۳۱۵ در عشایر ایل نگین تاجی شغل معلمی سیار عشایری را انتخاب کردم و با اشتیاق فراوان به آموزش محصلان پرداختم .
میرزا ابوالحسن در خصوص وضعیت معیشتی و میزان حقوق دریافتی خود می گوید : از آنجایی که دولت پول نقدی نمی داد مقرر شد هر دانش آموز در آخر هر ماه مبلغ یک تومان به معلم بدهند.
این فرهنگی در زمینه فعالیت های آغازین خود ، ادامه می دهد که دو سال در ایل نگین تاجی به صورت ( یورد به یورد) و کوچ به کوچ تمام دانش آموزان را با تلاش و سختی به پایایه ششم رساندم و در زمینه شناسایی دانش آموزان بی سواد با مشکلات زیادی دست و پنجه نرم کردیم.بعد از استخدام در آموزش و پرورش عشایری به همراه طهماسب صالح پور در روستای نره گاه مشغول تدریس شدیم و تا کلاس ششم ۱۵۰ دانش آموز را آموزش می دادم.
میرزا ابوالحسن می گوید در سال 1315 و قبل از ورود دکتر حسابی و بهمن بیگی ، بنیان آموزش عشایر را در بویراحمد بنا نهادم و پس از حضور دکتر حسابی و بهمن بیگی ، ادامه کار را زیر نظر آن ها ادامه دادم.
وی می گوید یک تفنگ و یک قطار فشنگ داشتم که آن را بر می داشتم و در مناطق مختلف به وضعیت معلمین رسیدگی می کردم.
{$sepehr_code_2846}