استاندار کهگیلویه وبویراحمد گفت: کلان پروژه پتروپالایشگاه گچساران که عملیات اجرایی آن قرار بود تیرماه پارسال شروع شود به دلیل برخی موانع و نبود مجوز‌های لازم تاکنون به تاخیر افتاد که هم اینک موانع این طرح برطرف شده و در حال مراحل پایانی صدور مجوز‌ها برای کلنگ زنی است.
کد خبر: ۱۱۶۱۰۷۴
تاریخ انتشار: ۱۵ فروردين ۱۴۰۳ - ۱۰:۱۵ 03 April 2024

سید علی احمدزاده افزود : پروژه‌های بزرگ و تحول‌زائی در سطح استان احداث می‌شود، یکی از این پروژه‌ها پتروپالایشگاه گچساران است.

وی افزود: عملیات ساخت پتروپالایشگاه گچساران در زمان اجرا برای بیش از پنج هزار نفر اشتغال ایجاد می‌کند و با تکمیل آن برای هزار و ۵۰۰ نفر شغل ایجاد می‌شود و در شکوفایی اقتصاد استان و گچساران تاثیر مهمی برجا می‌گذارد. اجرای این طرح با سرمایه گذاری بخش خصوصی در قالب سه فاز و برآورد بیش از ۶ میلیارد دلار هزینه صورت می‌گیرد.

استاندار کهگیلویه و بویراحمد عنوان کرد: این ابر پروژه اقتصادی در زمینی به مساحت ۲۱۵ هکتار در منطقه لیشتر روستای آب انجیر ساخته می‌شود که با راه اندازی آن ۲۲ محصول از جمله گازوئیل، بنزین و بنزن تولید خواهد کرد. ظرفیت پتروپالایشگاه گچساران ۱۴۰ هزار بشکه در سال بوده و مدت اجرا از سوی سرمایه گذار سه تا پنج سال اعلام شده است.

احمدزاده تاکید کرد: برای اینکه پتروپالایشگاه گچساران به نتیجه برسد باید یک تیم هماهنگ و منسجم هم در سطح استان و هم در سطح وزارت کشور تشکیل دهیم تا این پروژه ملی سریعتر به سرانجام برسد.

لازم به توضیح است در مجتمع‌های پتروپالایش نفت خام به عنوان خوراک به واحد‌های فرایندی منتقل می‌شود تا ترکیبی از محصولات پایه پتروشیمی و سوختی تولید شود، توانایی تولید همزمان سوخت و سایر محصولات پتروشیمی نیازمند به کارگیری واحد‌های فرایندی ویژه‌ای است.

مدت اجرای این طرح از سوی سرمایه گذار سه تا پنج سال خواهد بود، با توجه به اینکه این طرح از سوی بخش خصوصی اجرا و این بخش به دنبال سود دهی بالاست مدت اجرای این طرح در کمترین زمان ممکن است.

موقعیت ویژه کهگیلویه و بویراحمد، زمینه توسعه صنایع پتروشیمی را فراهم کرده به گونه‌ای که این استان دومین تولید کننده نفت کشور پس از خوزستان است و بالای ۹۰ درصد نفت کشور در خوزستان، کهگیلویه و بویراحمد و بوشهر تولید می‌شود.

نقش مهم صنایع نفت، گاز و پتروشیمی کهگیلویه و بویراحمد در راستای شکوفایی اقتصادی کشور، توسعه پایدار، توسعه صنایع پایین دستی، صادرات غیرنفتی، ایجاد ارزش افزوده و اشتغال آفرینی بر کسی پوشیده نیست و در دولت سیزدهم توسعه این صنایع شتاب چشمگیری یافته است.

اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :
آخرین اخبار