معاون توانبخشی بهزیستی کهگیلویه وبویراحمد : اجرای طرح مناسب سازی مبلمان شهری در این استان به عنوان یک قانون با وجود پیگیری‌های فراوان، اما همچنان از سوی شهرداری‌های و برخی نهاد‌های اداری برای رفت و آمد معلولان نامناسب است.
کد خبر: ۱۱۶۸۴۰۲
تاریخ انتشار: ۰۵ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۱:۲۹ 25 May 2024

به گزارش تابناک کهگیلویه و بویراحمد ، کریم رهیده روز پنجشنبه در گفتگو با ایرنا اظهار داشت: خیابان‌های برخی از شهر‌های استان به خصوص مرکز استان که موزاییک‌های نرده‌ای مناسب نابینایان فرش شده به خوبی اجرا نشدند چرا که این موزاییک‌ها که باید به فرد نابینا برای شناخت مسیر کمک کند ادامه آن‌ها به یک جدول یا چاله و درخت می‌رسد که باید اصلاح شود.

وی با اشاره به اینکه در بیشتر معابر و خیابان‌ها مناسب سازی نادیده گرفته می‌شود افزود: بر اساس قانون باید این اماکن برای تردد افراد معلول و نابینا از سوی شهرداری مناسب سازی شود.

رهیده افزود: شهرداری‌ها جدیت لازم برای اجرای مناسب سازی را ندارند و با اینکه پایان کار را ملزم به رعایت استاندارد‌های لازم در مورد مناسب سازی کرده اند، اما در عمل نظارت کافی اعمال نمی‌شود.

وی اضافه کرد: گذاشتن یک رمپ کنار پله‌ها در برخی ادارات و موسسات و بانک یک ضرورت است که نه فقط معلولان بلکه سالمندان نیز با وجود رمپ راحت‌تر خواهند بود که متاسفانه رعایت نمی‌شود.

رهیده اظهار کرد: ۹۰ درصد ادارات و شهرداری‌های قانون مناسب سازی معابر و ایجاد رمپ برای افراد معلول و کم بینا را نادیده می‌گیرند.

معاون توانبخشی بهزیستی کهگیلویه وبویراحمد افزود: بی توجهی به مناسب سازی سختی‌های زیادی در رفت و آمد معلولان ایجاد کرده است، مشکلاتی که گاه با ایجاد یا اصلاح یک پل و ایجاد یک رمپ استاندارد می‌توان راه معلولان را هموار کرد.

رهیده با اشاره به حضور کم رنگ شهرداری یاسوج در کمیسیون‌های مختلف برای خدمات رسانی بهتر به جامعه معلولان اضافه کرد: مدیران شهری باید با تامین مبلمان و طراحی استاندارد، بیشترین خدمات خود را به اقشار آسیب‌پذیر به‌خصوص توانخواهان ارائه دهند.

معاون توانبخشی بهزیستی با اشاره به حمایت‌های این سازمان گفت: در سال گذشته مبلغ چهار میلیارد ریال جهت خرید تجهیزات کمک توانبخشی ویژه نابینایان هزینه شد.

رهیده افزود: تجهیزات کمک توان بخشی شامل عصا درشت نما، به دید برجسته نگار مخصوص علائم خط بریل، انواع اسپیکر رکوردر، انواع وسایل بازی و لوازم تحصیلی مخصوص کودکان کم بینا و نابینا سال گذشته در اختیار معلولان نابینای استان قرار گرفت.

رهیده با اشاره به آمار معلولان نابینای استان گفت: از ۲۷ هزار ۸۰۰ معلول در استان، تعداد سه هزار و ۶۴۹ نفر نابینا هستند که ۵۷ نفر دانشجو و ۱۸۷ نفر دانش آموز هستند که این دانش آموزان و دانشجویان سالانه کمک هزینه تحصیلی و حمایت تحصیلی دریافت می‌کنند.

اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :
آخرین اخبار