صنعت زنبورداری استان کهگیلویه و بویراحمد با تولید بیش از ۹۰ تن محصولات جانبی زنبور عسل از جمله ژله رویال، گرده‌گل، موم و بره موم وارد مسیر جدیدی از پویایی خود شده است؛ بعضی از این محصولات اقتصادی تولیدشان از چند سال پیش پایه‌گذاری شده و اکنون با ارزش ریالی چندین برابری عسل، به سبد تولید استان اضافه شدند.
کد خبر: ۱۱۶۹۸۸۶
تاریخ انتشار: ۱۶ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۷:۱۷ 05 June 2024

به گزارش تابناک  کهگیلویه و بویراحمد، این استان از سال‌های متمادی روی چند محور تکراری و کهنه به عنوان محور‌های توسعه استان متمرکز شده و از بسیاری ظرفیت‌های دیگر غافل شده است؛ ظرفیت‌هایی که جز با وجود مدیران پویا، کاربلد و باانگیزه‌ی خدمت، هرگز بالفعل نخواهند شد.

در بخش کشاورزی استان، اما داستان کمی متفاوت است؛ وجود آب و هوای چهارفصل، وجود منابع فراوان آب و جنگل و مرتع، خاک حاصلخیز، نیروی کار ارزان و ده‌ها مزیت دیگر موجب شده که کشاورزی در کهگیلویه و بویراحمد یک میدان وسیع برای خدمت به اشتغال و اقتصاد مردمان این دیار باشد؛ میدانی که البته با وجود اقدامات امیدبخش چند سال اخیر، اما هنوز ابعاد ناشناخته‌ی آن زیاد است.

از دی ماه ۱۴۰۰، فصل جدیدی از نقش کشاورزی در توسعه این استان استارت خورد و امروز و در خرداد ۱۴۰۲ برخی از جهت‌گیری‌هایی که در آن روز شروع شده بود به ثمر نشستند.

یکی از ابعاد ناشناخته یا مغفول مانده در مسیر بالندگی کشاورزی کهگیلویه و بویراحمد، در حوزه زنبور عسل و دنیای ناشناخته آن است.
سید علی معتمدی‌پور که برخی تحلیلگران رسانه از او به عنوان مدیر «اولین‌ها» یاد می‌کنند، در حوزه زنبور عسل، از دو سال پیش جهت‌گیری‌های تازه‌ای را به کمک همکارانش در معاونت بهبود تولیدات دامی آغاز کرد و امروز جرقه‌هایی از نتیجه‌بخش شدن آن‌ها دیده می‌شود.

چندین دهه است که استان کهگیلویه و بویراحمد در حوزه تولید عسل، رتبه‌های ۱۸ و ۱۹ و ۲۰ را در کشور داراست، اما این کافی نبود و چنین ظرفیتی یکی از ظرفیت‌های قدیمی و سنتی است و برای نقش آفرینی در اقتصاد این استان نیاز به ابتکار و خلاقیتِ مدیریتی داشت.

کاری که سازمان جهاد کشاورزی در حدود سه سال گذشته انجام داد، افزایش بیش از یکصد تنی تولید عسل و ارتقاء رتبه کشوری تولید عسل استان به ۱۷ و ارتقاء رتبه افزایش تعداد کلنی‌ها به ۱۵، نبود بلکه نه تنها این کار انجام شد بلکه تولید محصولات جانبی این صنعت پاک و درآمدزا از جمله ژله‌رویال، گرده‌گل، زهر عسل، موم، بره موم و .. در زنبورستان‌ها اقدام ارزشمندی بود که می‌توان از آن به عنوان فرصتی جدید و نو برای ایجاد اشتغال و افزایش گردش مالی تولیدکنندگان این صنعت نام برد.

تا چند سال پیش اگر کسی محصولی جز عسل از صنعت زنبورداری می‌شناخت، در حد یک نام یا نهایتا استفاده سنتی از محصولات جانبی، اما باارزش زنبورستان‌ها بود؛ اما کاری که اخیرا در سازمان جهاد کشاورزی انجام شد، تولید رسمی و حساب‌شده محصولاتی با ارزش افزوده چندبرابر عسل بوده که در حال وارد شدن به ادبیات تولیدی استان کهگیلویه و بویراحمد است.

شاید اگر معتمدی و همکارانش برای تولید محصولات جانبی عسل از جمله ژل رویال، گرده‌گل، بره‌موم و موم کاری نمی‌کردند، هیچ‌کس کاری به آن‌ها نداشت، اما این جهت‌گیری درست و جدید با همکاری و تلاش پرورش‌دهنده‌گان پیشرو در زنبور عسل در کنار اقدامات مهم دیگری از جمله تامین برخی زیرساخت‌های تولید از جمله سردخانه‌ها، شهرک‌های کشاورزی، زنجیره‌های تولید، کارخانه‌های خوراک آبزیان و... جدی گرفته شد تا کاری ماندگار و بنیادین در بخش کشاورزی کهگیلویه و بویراحمد رقم بخورد.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی کهگیلویه و بویراحمد در همین زمینه اظهار کرد: در کنار تولید عسل که محصولی ارزشمند و اقتصادی است، سیاست‌هایی را از دو سال پیش پایه‌گذاری کردیم که در گام اول صنعت زنبورداری را ابتدا به لحاظی کمی و بعد کیفی توسعه دهیم.

سید علی معتمدی‌پور افزود: در این هدف‌گذاری ارزشمند، سیاست افزایش تولید عسل و تعداد زنبورستان‌ها را از یک سو و سیاست تولید و ساماندهی محصولات جانبی همانند ژله‌رویال، گرده‌گل، موم، بره موم و زهر عسل را از سوی دیگر دنبال کردیم که با عنایت پروردگار و حمایت مسئولان ارشد استان و کشور در هر دو هدف‌گذاری توفیقات خوبی حاصل شد و مهم‌تر از این‌ها ریل‌گذاری اصولی است که برای ارتقای صنعت زنبورداری طراحی شده است.

وی با بیان اینکه بیش از ۲ هزار و ۸۰۰ تولیدکننده عسل در استان فعالیت دارند گفت: آنچه می‌تواند این صنعت را متحول کند، تولید چند محصول جانبی است که به تازگی شروع شده و اکنون بیش از ۴۰ بهره‌بردار بخش کشاورزی به صورت جدی در زمینه تولید محصولات جدید و با ارزشی، چون ژل‌رویال فعالیت می‌کنند.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی تصریح کرد: ارزش اقتصادی بعضی محصولات جانبی زنبورداری گا‌ها بالغ بر ۳۰ برابر ارزش اقتصادی خود عسل است و این یعنی اضافه شدن یک ظرفیت تولیدی جدید با فرصت‌های جدید در ایجاد اشتغال و درآمدزایی که دستاوردی ارزشمند در بخش کشاورزی این استان است.

معتمدی‌پور گفت: در حال حاضر بیش از یک میلیون و ۷۸۸ هزار و ۵۲۱ کیلوگرم عسل باکیفیت در استان کهگیلویه و بویراحمد و همچنین جمعا به میزان ۹۰ هزار کیلوگرم محصولات جانبی صنعت زنبورداری تولید می‌شود.

وی ارزش ریالی تولیدات صنعت زنبورداری را در سال ۱۴۰۲ حدود پنج هزار میلیارد ریال اعلام کرد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی کهگیلویه و بویراحمد تصریح کرد: در کنار این تولیدات قابل توجه، آنچه اهمیت بیشتری دارد این است که صنعت زنبورداری استان وارد مسیر جدید و امیدبخشی شده که در ادامه با اقدامات ترویجی و آموزشی تعداد تولیدکنندگان محصولات جانبی و سودآور زنبورداری افزایش خواهند یافت و سطح دانش تولیدکنندگان فعلی نیز ارتقا خواهند یافت.

معتمدی‌پور همچنین از ایجاد زنجیره کامل ارزش غذایی عسل خبر داد و توضیح داد: صنعت زنبورداری استان در حال پویاشدن است و ایجاد یک زنجیره تولید در این حوزه می‌تواند خلأ‌های موجود را پر و نیاز‌های این صنعت اشتغال‌زا را از کندوسازی تا صنایع تبدیلی و تکمیلی بسته‌بندی عسل و محصولات جانبی همچون ژل رویال تکمیل و منسجم کند.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی کهگیلویه و بویراحمد ادامه داد: اتحادیه‌های تولید به ویژه اتحادیه زنبورداران در تحقق این اهداف مهم، نقش اساسی را دارد و پویایی صنعت زنبورداری بدون پویایی اتحادیه زنبورداران ممکن نیست و در این زمینه نیز برنامه‌های در دستور کار است.

معتمدی‌پور در پایان از تلاش‌های همکارانش به ویژه در معاونت امور دام و حوزه تخصصی زنبورعسل برای تحقق این موفقیت مهم، قدردانی کرد.

ایجاد یک فرصت جدید در صنعت زنبورداری و تولید بیش از ۹۰ تن محصولات جانبی از جمله ژله رویال می‌تواند چشم‌انداز جدیدی را پیش‌روی کشاورزی این استان قرار دهد.

اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :
آخرین اخبار