کد خبر: ۱۰۴۶۵۵۸
تاریخ انتشار: ۰۳ خرداد ۱۴۰۱ - ۰۹:۳۷ 24 May 2022

به گزارش تابناک کهگیلویه و بویراحمد، فرماندار شهرستان کهگیلویه گفت: با توجه به تشدید آلودگی هوا و گرد و خاک از تعطیلی مدارس، مراکز آموزشی و ادارات شهرستان برای امروز سه شنبه سوم خرداد تعطیل شد.

 

"علی محمدی" افزود: به دلیل وقوع شدید ریز گردها، گرد و خاک، کاهش دید افقی و  آلودگی هوا روز سه شنبه به جز بانک‌ها و دستگاه‌های خدمات رسان مابقی ادارات این شهرستان تعطیل شده است.

وی با بیان اینکه دستگاه سنجش آلودگی در شهرستان وجود ندارد معمولا این شهرستان را با توجه به وضعیت شهرستان بهبهان استان خوزستان می سنجند،  اظهارکرد: براساس اعلام رسمی کارگروه اضطرار آلودگی هوا با توجه به وقوع ریزگرد ها، ادارات شهرستان بهمئی امروز سه شنبه سوم خردادماه  ۱۴۰۱  کاملا تعطیل خواهد بود. همچنین کلیه مدارس شهرستان در مقاطع مختلف، که فردا  آزمون و یا امتحان دارند تنها در راس ساعت برگزاری امتحان و آزمون مربوطه ملزم به حضور در  محل آزمون هستند.

گرد و خاک مدارس و ادارات گچساران را تعطیل کرد

دیهیمی خوب، فرماندار گچساران گفت: در پی افزایش گرد و غبار مدارس این شهرستان امروز تعطیل شد و ادارات هم از ساعت ۱۲ تعطیل است.

وی افزود: فردا چهارشنبه نیز همه مدارس، ادارات و نهادهای شهرستان گچساران تعطیل هستند.

دیهیمی خوب به مردم توصیه کرد شهروندان از جمله گروه‌های حساس از جمله سالمندان، کودکان، بیماران تنفسی و قلبی و عروقی از تردد غیر ضروری در شهر خودداری کنند.

حسینی، رئیس اداره هواشناسی شهرستان گچساران نیز با بیان اینکه این پدیده از عصر دیروز وارد جو استان کهگیلویه و بویراحمد شده است گفت: گرد و غبار دید افقی در گچساران را به ۲۰۰ متر رسانده و این درحالی است که دید استاندارد ۱۰ هزار متر است.

وی بیان کرد: از روز یکم خرداد هشدار لازم در خصوص وضعیت هوا داده شده بود.

افزایش شاخص آلودگی هوا

"ولی بهره مند"، کارشناس اداره کل هواشناسی کهگیلویه و بویراحمد در گفت و گو با خبرنگار ایسنا افزود: افزایش شاخص آلودگی هوا، احتمال اختلال تردد و لغو پروازها و احتمال آسیب به صنایع حساس به گرد و خاک از پیامدهای این سامانه است.

وی به مردم استان کهگیلویه و بویراحمد به ویژه افراد آسیب پذیر توصیه کرد: از قرارگیری در فضای باز بپرهیزند، در زمینه نگهداری از تاسیسات حساس به گرد و خاک مدیریت شود و از سفرهای بین شهری اجتناب کنند.

بهره مند در رابطه با وضعیت دید افقی در شهرستان‌های استان اظهارکرد: هم اکنون در پی وقوع گرد و خاک شدید دید افقی در امام زاده جعفر شهرستان گچساران ۲۰۰ متر، شهرستان بهمئی ۲۰۰ متر، در گچساران ۲۰۰ متر، در شهر دهدشت ۴۰۰ متر، یاسوج ۵۰۰۰متر و در شهرستان دنا ۶۰۰۰متر است در صورتی که استاندارد دید افقی ۱۰ هزارمتر است.

۸ شهرستان کهگیلویه و بویراحمد فاقد دستگاه سنجش آلودگی

"علیرضا نیکروز"، مدیرکل ستاد مدیریت بحران استان کهگیلویه و بویراحمد نیز در گفت و گو با خبرنگار ایسنا گفت: در حال بررسی هستیم که امروز شهرستانهای گرمسیری استان را بعلت وجود گرد و خاک شدید تعطیل اعلام کنیم و برای تعطیلی فردا نیز تصمیم گرفته شود.

وی در خصوص وضعیت شهرستانهای بویراحمد و دنا نیز عنوان کرد: فعلا وضعیت این دو شهرستان نسبت به سایر شهرستانهای استان بهتر است.

نیکروز با بیان اینکه هم اکنون همه ۸ شهرستان استان کهگیلویه و بویراحمد فاقد دستگاه سنجش آلودگی است، اظهارکرد: حدود پنج ۶ سال است که دستگاه سنجش آلودگی گچساران خراب است و دنبال هستیم که تامین اعتبار شود که این مشکل رفع و دستگاه سنجش آلودگی این شهرستان راه اندازی شود. یک دستگاه سنجش آلودگی نیز شهر یاسوج مرکز استان دارد که خراب است و پیگیر هستم که بتوانیم مجددا این دستگاه را نیز فعال کنیم.

راه‌اندازی ایستگاه سنجش آلودگی هوا در دو شهر کهگیلویه و بویراحمد

سید علی احمدزاده، استاندار کهگیلویه و بویراحمد چهارم فروردین ماه ۱۴۰۱ در دیدار با سحر تاج‌بخش مسلمان رئیس سازمان هواشناسی که به کهگیلویه و بویراحمد سفر کرده بود از راه‌اندازی ایستگاه سنجش آلودگی هوا در دو شهر استان با کمک سازمان هواشناسی خبر داد و گفت: زیرساخت‌هایی از قبیل آب، برق و گاز که سازمان هواشناسی در استان نیاز دارد را تامین می‌کنیم.

وی با بیان اینکه سازمان هواشناسی تجهیزات مورد نیاز هواشناسی در استان را به روز کند، افزود: ایستگاه جدید سنجش آلایندگی هوا در یاسوج و گچساران احداث می‌شود.

گفتنی است که شهرستانهای گرمسیری استان کهگیلویه و بویراحمد از جمله کهگیلویه، بهمئی، چرام، لنده، گچساران و باشت از مناطق جنوبی استان در مجاورت با استان خوزستان یکی از مناطق ورود پدیده گرد و خاک به بخش جنوب و غربی کشور واقع شده‌اند.

لازم به ذکر است که میزان آلودگی در شهرستانهای کهگیلویه، گچساران، بهمئی، لنده، چرام و باشت به‌علت هم‌جواری با استان خوزستان و دهانه ورود گرد و غبار، شدید است، اما به‌علت نبود دستگاه و ایستگاه سنجش آلودگی هوا در این مناطق، میزان غلظت آلودگی بطور دقیق مشخص نیست.

خبر تکمیل می شود . . .

اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار