قاضی القضات استان توضیح داد
دکتر نگین تاجی : گاهی دیده می شود یک قاضی چند سال روی یک پرونده رسیدگی می کند و بعد از مدت ها می بیند قابلیت رسیدگی ندارند .
کد خبر: ۱۰۵۲۴۸۳
تاریخ انتشار: ۰۳ تير ۱۴۰۱ - ۱۷:۳۹ 24 June 2022
به گزارش تابناک کهگیلویه و بویراحمد ، دکتر نگین تاجی رئیس کل این دادگستری پیش از خطبه های نماز جمعه شهر یاسوج با تبریک هفته قوه قضائیه گفت: ۱۵ اولویت مهم برای تحول در قوه قضاییه مشخص شده است ،سند تحول تدوین و به استان ها ابلاغ شده است ،موضوع تحول و تحول گرایی با حضورآقای اژه ای رنگ و بوی جدی گرفته است.
وی افزود: اگر به دنبال رفع مشکلات اقتصادی و تغییر و تحول هستیم زمانی می توانیم بگوییم موفق هستیم که مردم را درک کنیم.
دکتر نگین تاجی گفت: این برنامه عملیاتی تحول و تعالی در دادگستری ها ابلاغ شده و یک نکته مهم دارد که اختیار به استان ها داده شده است که بومی سازی شوند و بر اساس اولویت ها سند تحول تهیه و نقشه راهی برای دادگستری ها باشد.
وی در خصوص اجرایی شدن این سند در استان اظهار کرد: دادگستری استان از 3 سال قبل تحول را آغاز کرده است، مبنای هر تغییر و تحولی استفاده از انسان های نخبه و متعهد است که تعهد نیز داشته باشند فردی که تخصص نداشته باشند نمی تواند تغییر ایجاد کند.
دکتر نگین تاجی با اشاره به 2 چالش مهم اطاله دادرسی و کیفیت دادرسی ها، گفت: مردم معترض هستند چرا یک پرونده چند سال تحت رسیدگی است و دوم اینکه چرا یک رأیی دیر صادر می شود که لازم است آنچه رعایت گردد پرهیر از شتابزدگی در صدور رأی است.
وی ادامه داد: علاوه بر نزدیک بودن حکم قاضی به قاعده انصاف، باید به عدالت هم  نزدیک باشد، حکم قاضی باید به گونه ای باشد که علاوه بر پایبندی به قانون، شتاب زدگی در رسیدگی نیز نداشته باشد.
قاضی القضات دادگستری استان در بخش دیگری از سخنان خود در جمع نمازگزان شهر یاسوج به 2 عاملی که موجب طولانی شدن فرایند دادرسی می شود اشاره کرد و گفت: یکی از مواردی که وجود دارد عدم توجه به آموزش است یعنی ناکارآمدی نظام آموزشی در رشته حقوق است، افرادی که در این زمینه تحصیل می کنند بعد از چهار سال یک دوره کارآموزی موقت می خواهند در خصوص سنگین ترین پرونده ها که مربوط به جان و مال مردم است قضاوت کنند، مثلاً اگر یک جراح آموزش کاربردی نبیند نمی تواند موفق باشد یک وکیل اگر آموزش کاربردی صحیح و نظام مند نبیند ممکن  است دچار مشکل شود.
وی گفت: با انجام کارهای آموزشی و کاربردی بزرگ از قبیل برنامه ای کاربردی آموزش، نقد آراء و تفاهم نامه با دانشگاه ها که، در کنار مباحث نظری، آموزش کاربردی را نیز آموزش دهند به دنبال رفع این نقیصه ها هستیم.
دکتر نگین تاجی ادامه داد: گاهی دیده می شود یک قاضی چند سال روی یک پرونده رسیدگی می کند و بعد از مدت ها می بیند قابلیت رسیدگی ندارند، پس چاره ای جزء تقویت دوره های آموزشی ضمن خدمت و تقویت نظام آموزشی ندارد.
 وی گفت: در این راستا کارهای خوبی در دادگستری استان انجام شده است ، حجم ورودی پرونده ها نیز یکی دیگر از دلایل طولانی شدن روند دادرسی است.
رئیس کل دادگستری استان ادامه داد: استان ما به یک پایلوت کشوری تبدیل شده است به این شکل که به محض اینکه فردی شکایت داشته باشد در همان روز ثبت و ارجاع داده شود ،این باعث شده حجم زیادی از پرونده ها روانه دادسراها شود.
وی افزود:مشکلات در نظام های  اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی وجود دارد و سرریز آن به دادسراها و دادگاه ها وارد می شود، هر شعبه دادسرا و دادگاه ۲۰۰ تا  ۳۰۰ پرونده را  در ماه رسیدگی می کند ،این موضوع فشار زیادی بر قاضی ما وارد می کند.
این مقام قضایی گفت:قضات و کارکنان در استان در 2 شیفت خدمت می کنند  قاضی که ماهانه 200 تا 300 پرونده را رسیدگی می کند چه فشار روحی و روانی به وی و خانواده اش وارد می شود و بلحاظ انجام فعالیت های آموزشی در کنار کار قضاوت و آموزش کارکنان در سطح کشور دارای رتبه ی خوبی دادگستری استان قرار دارد.
دکتر نگین تاجی ادامه داد: هیچگاه نمی شود ادعا کرد تمام پرونده ها مطابق واقعیت صادر شود گاهی ممکن است اینگونه نباشد، قاضی بر اساس ادله ای که ارائه می شود رای می دهد، به قاضی ها همیشه توصیه می کنم صرفاً پایبند مواد قانونی نباشند و تحقیقات شان را به گونه ای باشد که حقیقت نزدیک تر باشد.
وی تصریح کرد:از نظر نیروی انسانی و اعتبارات در مضیقه هستیم، و چنانچه همکار قضایی در بخش ها که دارای یک نفر قاضی هستیم، وی بیمار شود نیروی برای جایگزین کردن نداریم.از نظر اعتبارات دچار مشکلاتی هستیم سعی در رفع این مشکلات را داریم.
رییس کل دادگستری استان در ادامه به حاکمیت اخلاف و اخلاق مداری در دادگستری استان اشاره و افزود: حضرت علی (ع) در نامه ای به مالک اشتر که در نامه ۵۳ نهج البلاغه آمده است فرمودند"  ای مالک کسی را قاضی منصوب کن که از بهترین مردمان تو باشد" ؛ این یعنی قاضی باید متین، صبور، اهل مطالعه و خوش اخلاق باشد، عقده ای و اهل لج بازی نباشد، احترام تمام افرادی که در جریان رسیدگی هستند را داشته باشد چون مقام قاضی مقام ویژه ای است.
وی ادامه داد: شاید پایین ترین حقوق را کارکنان دستگاه قضا داشته باشند اکثریت قضات ما این خصیصه های اخلاقی را دارند هرچند به دلیل حجم کار ممکن است گاهی عصبانی نیز شوند.
دکتر نگین تاجی گفت: از مردم یک خواهش دارم ،امام خامنه ای تکریم قاضی را نیز در کنار تکریم ارباب رجوع مورد تاکید قرار داده،مردم نیز احترام قضات را نگه دارند.
وی عنوان کرد: استان ما به یک پایلوت کشوری تبدیل شده است به این شکل که به محض اینکه فردی شکایت داشته باشد در همان روز ثبت و ارجاع داده شود.
مقام ارشد قضایی استان در خصوص نزاع های دسته جمعی در استان اظهار داشت: خط قرمز دستگاه قضایی استان، نزاع های دسته جمعی و خشونت است.
وی افزود: بخاطر برخورد با متنازعین این نزاع و قرارهای بازداشت موقت و زندانی نمودن آنان، تذکر گرفته ایم.
رئیس کل دادگستری استان با اظهار اینکه تاکنون بیش از 30 مرحله از طرح ارتقاء امنیت اجتماعی در استان اجرایی شده است افزود: این طرح با حضور دادستانهای حوزه های قضایی استان و معاونین آنان اجرایی شده و کماکان ادامه خواهد داشت.
به نقل از روابط عمومی و ارتباطات دادگستری کل استان دکتر نگین تاجی گفت:مبارزه با فساد مدیران را در دستور کار خود قرار داده ایم و هیچ تعارفی نداریم و مردم می توانند گزارشات خود را به سازمان بازرسی و سامانه سامد دادسرای عمومی و انقلاب مرکز استان ارسال نمایند.


اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :
آخرین اخبار